هتلهایی که در گذشته کاروانسرا بودند

به این هتل ها رفته و از تاریخ و معماری لذت ببرند که انصافا بعضی از این هتل ها بسیار لوکس و بی نظیر هستند .در این مطلب ما به هتلهایی که در گذشته کاروانسرا بودند اشاره کرده ایم تا اگر شما هم تمایل داشتید اقامتی در این هتل کاروانسراها داشته باشید .

در دوران صفویه به دستور شاه عباس یکم که می خواست جاده ابریشم را بازسازی کند ، کاروانسراهایی زیادی در مسیر جاده ابریشم ساخته شد . این کاروانسراها که برای شاه عباس بسیار مهم بودند توسط معماران کارکشته ساخته شد که امروزه به عنوان شاهکارهای معماری ایران شناخته می شود .عظمت کاروانسراها و شکوه طاق‌ها، حجره‌ها و اندرونی‌ها و بیرونی‌های متعددش که موقع تماشا انسان را به وجد می آورد آثار تاریخی هستند که باید در حفظ و مراقبت و مرمت آن تلاش کرد .درست است که در گذشته دور کاروانسرا بیشتر مورد استفاده طبقه اعیان یا حکومتی‎ها بوده، اما این روزها از هر طبقه و منطقه‌ای که باشیم می‌توانیم چند روزی را در کاروانسرهایی که بازسازی شده و کاربری هتل را پیدا کرده‌اند به سر کنیم و قدم در دل تاریخ بگذاریم. امروزه خیلی از کاروانسراها تبدیل به هتل شده و بسیاری از گردشگران خارجی دوست دارند به جای رفتن به هتلهای باستاره های آنچنانی به این هتل ها رفته و از تاریخ و معماری لذت ببرند که انصافا بعضی از این هتل ها بسیار لوکس و بی نظیر هستند .در این مطلب ما به هتلهایی که در گذشته کاروانسرا بودند اشاره کرده ایم تا اگر شما هم تمایل داشتید اقامتی در این هتل کاروانسراها داشته باشید .

در این مطلب می خوانید :

هتل کاروانسرای مشیر یزد

هتل کاروانسرای مشیر یزد نه ‌تنها در دل شهری مملو از بناهای تاریخی قرار دارد بلکه خودش هم جزو آثار ثبت‌شده‌ی میراث فرهنگی است. کاروانسرای مشیر که زمانی اقامتگاه مسافران خسته از راه دور بوده، حالا به عنوان هتلی زیبا با بافت سنتی و امکانات مدرن شناخته می‌شود. این هتل در زمان مظفرالدین شاه قاجار ساخته شده و قدمتش به ۱۵۰ سال پیش می‌رسد.

بنا در سال ۱۳۷۵ از کاروانسرا به هتل تغییر کاربری داد و بازسازی‌اش کردند و در سال ۱۳۸۵ افتتاح شد .فاصله هتل تا میدان امیر چخماق کمتر از یک کیلومتر است و با پای پیاده ظرف کمتر از پنج دقیقه می‌توان به مسجد جامع و باغ دولت‌آباد و بازار خان و بادگیرهای تاریخی یزد رسید. ترکیب بافت سنتی همراه با اتاق‌هایی که به گرد حیاط جمع آمده‌اند، دیوارهای کاه‌گلی، پنجره‌های طرح قدیم به همراه طیف نوری که از شیشه‌های رنگی آن‌ها عبور می‌کند، هر مسافری را به قصه‌های دور و دراز می‌برد. رستوران مشیر خودش شبیه موزه است کاشی‌های هفت‌رنگ سنتی و معماری اصیل ایرانی دارد و همه جور غذایی هم سرو می‌کند و حیاط باصفای هتل همراه با حوض‌ها و آب‌نماها محبوبیتش را بیشتر کرده است.

آدرس: یزد- بلوار امام زاده جعفر(ع) – خیابان مصلی

هتل کاروانسرای مشیر یزد

کاروانسرای عباسی کوهپا

کاروانسرای عباسی کوهپا در کیلومتر ۶۰ جاده اصفهان- نائین قرار گرفته. قدمت بنای کاروانسرا به دوره‌ی صفویه بازمی‌گردد. بنابراین شما در یک فضای کاملاً تاریخی اقامت دارید و می‌توانید مجسم کنید که در زمان صفویان مردم چگونه و در چه فضاهایی زندگی می‌کردند. در سال ۱۳۷۲ این بنا به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید و از سال ۱۳۹۳ بعد از یک دوه مرمت و بازسازی، به عنوان مرکزی اقامتی، پذیرای مسافرانی است که به تاریخ علاقه‌مندند و اقامت در یک بنای تاریخی را به هتل‌های امروزی ترجیح می‌دهند.

فضای هتل و معماری اتاق‌ها آنقدر جذاب و منحصر به فرد است که در بدو ورود هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. امکانات هتل البته با احتیاجات مسافران امروزی هماهنگ است. غذاخوری سنتی، سالن‌های چندمنظوره برای برگزاری همایش‌های مختلف، سالن تفریحات، فروشگاه صنایع دستی و … از امکانات هتل محسوب می‌شوند. کاروانسرای عباسی به دیدنی‌هایی مثل بازار قدیمی کوهپایه، تپه‌های شنی ورزنه، باتلاق گاوخونی و … نزدیک است. این کاروانسرا، جنبه‌های جدیدی از شهر اصفهان را پیش رویمان قرار می‌دهد، جنبه‌هایی که تا به حال کمتر به چشممان آمده بود.

آدرس : ۷۵ کیلومتری از اصفهان – کیلومتر ۶۰ جاده نایین – شهر تاریخی کوهپایه-بلوار شهید بهشتی

هتل کاروانسرای عباسی کوه پا

هتل کویری یه تا

هتل یه تا در روستای کویری بیاضه در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان، هتلی است که از هیاهوی زندگی شهری در آن خبری نیست. هتل یه تا قدمتی تازه دارد ولی به سبک و سیاق کاروانسراها بنا شده است و از معماری یزدی هم بهره برده است. این هتل-کاروانسرا که در گویش یزدی به معنی تک است، در سال ۱۳۸۹ در قلب منطقه کویری بیاضه تاسیس شد. حیاط آن پر از درختان انار، نخل و انجیر است و قناتی دارد که جوی آن از وسط حیاط می‌گذرد و با نشستن در چایخانه سنتی آن می‌توان صدای دلنشین آب قنات را شنید.
قرار گرفتن هتل در جوار روستای تاریخی بیاضه از دیگر مزیت‌های آن است،روستایی که نارین قلعه سه هزار ساله، درخت زیتون هشتصد ساله، امامزاده ابو محمد ابراهیم، خانه‌های روستایی با قدمت بیش از هزار سال، باغ‌های انار و نخلستان، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

آدرس: استان اصفهان – شهرستان خور و بیابانک – روستا بیاضه

هتل یه تا

هتل کاروانسرای لاله بیستون

هتل کاروانسرای لاله در جایی قرار گرفته که از یک طرف طبیعت کوهستانی پیش چشمتان است و از طرف دیگر هشتمین اثر جهانی ایران یعنی کوه بیستون خودنمایی می‌کند و تماشای آن زیر و بم زندگی اعیانی عصر صفوی را به ما می‌شناساند، زندگی‌ای که مایه‌هایی از آن را می‌توان در تزئین و چیدمان اتاق‌های هتل هم دید.

هتل لاله بیستون در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری شرق کرمانشاه، و بر سر راه قدیمی کرمانشاه به همدان و در دامنه ی کوه بیستون قرار گرفته. هتل در مساحت ۶۰۰۰ متر، به فرم چهار ایوانی، ظرفیت ۱۰۰ مهمان را داراست. ۲۰ واحد و سوئیت‌های رویال و امپریال با تزئینات سنتی دارد که با باز کردن پنجره‌ اتاق‌هایش نمای کوه بیستون خودنمایی می‌کند. هتل لاله لم کده‌ای نیز دارد که می‌توان بعد از گشت و گذار در آن روی تخت‌هایش نشست و خستگی در کرد یا اگر احساس گرسنگی غالب شد در رستوران سنتی یا در رستوران تابستانی‌اش که در فضای باز است،غذاهای ایرانی و فرنگی صرف کرد. سالن همایش‌های ویژه جشن‌ها و برگزاری مراسم، اجرای موسیقی زنده، نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع دستی محلی، فروشگاه تجهیزات و لوازم صخره‌نوردی از جمله دیگر جذابیت‌های هتل کاروانسرای لاله بیستون است.
زیبایی هتل کاروانسرای لاله را کاخ نیمه تمام ساسانی، پل کهنه، پل کاروانسرای صفوی، کتیبه بیستون، پل خسرو، پرستشگاه پارتی، مجسمه هرکول، طاقبستان و غار شکارچیان کامل می‌کند.

آدرس :کرمانشاه ، ۳۰ کیلومتری شرق کرمانشاه، و بر سر راه قدیمی کرمانشاه به همدان و در دامنه ی کوه بیستون

هتل بیستون

ارگ تاریخی گوگد

ارگ تاریخی گوگد که زمان ساخت آن را به چهار قرن پیش نسبت می‌دهند و حالا به صورت مهمانسرایی آرام درآمده، دوران پر فراز و نشیبی را از سر گذرانده است. در زمان‌های صلح از آن به عنوان کاروانسرا و در زمان جنگ یا حمله اشرار به عنوان دژ نظامی استفاده میشده است، اما اکنون این ارگ که زمانی بر سر راه جاده ابریشم و نبردهای زیادی بوده به صورت اقامتگاه باصفایی درآمده که در حیاط بزرگ آن می‌توان صدای جوی آب و پرندگان را شنید و در آن قدم زد بدون اینکه خطری متوجه حالت باشد. این ارگ تاریخی ۳ ستاره در ۵ کیلومتری جاده گلپایگان به تهران و در شهری به نام گوگد واقع شده است. ارگ گوگد اتاق‌های بزرگ، تمیز و راحتی دارد که با انواع مشک‌ها وکوزه‌ها تزئین شده است که یادآور دوران گذشته است.

آدرس : گوگد – مجموعه فرهنگی و تاریخی گوگد ، هتل ارگ گوگد

ارگ گوگد

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود