بهترین قطار تهران مشهد (برای همه بودجه‌ها)

اگر بخواهیم مزایا و معایب قطار و هواپیما را باهم مقایسه کنیم گفتنی‌ها در مورد قطار زیاد است. امروز در دیجیاتور اختصاصا می‌خواهیم درباره بهترین قطار تهران مشهد صحبت کنیم.

قطار قبل از هواپیما وارد زندگی ایرانیان شد. جابجایی با این وسیله که سوت آن، هنوز هم در خاطرات سفرهای دسته‌جمعی و قدیمی به صدا در‌می‌آید، یکی از نوستالژی‌های ماندگار برای ایرانیان است. این روزها تقریبا همه زمان کم می‌آورند و فقط به زودتر رسیدن به مقصد فکر می‌کنند. هواپیما وسیله محبوب مردم برای جابجایی شده است، اما اگر بخواهیم مزایا و معایب قطار و هواپیما را باهم مقایسه کنیم گفتنی‌ها در مورد قطار زیاد است. امروز در دیجیاتور اختصاصا می‌خواهیم درباره بهترین قطار تهران مشهد صحبت کنیم.

هرچند بزرگ‌ترین مزیت قطار را قیمت مناسب آن می‌دانند، اما وقتی پای کنسل شدن و تاخیر که اغلب در سفر با هواپیما تجربه می‌کنیم به میان می‌آید، دیگر قیمت برایمان اهمیتی ندارد و به موقع رسیدن، خیلی پررنگ می‌شود. باز هم برگ برنده دست قطار است که در آن هیچ وقت خبری از کنسلی و تاخیرهای طولانی نیست. در قطار از صندلی‌های تنگ هواپیما هم خبری نیست، می‌توانید از مبدا تا مقصد در راحت‌ترین حالت ممکن بنشینید. حتی خودروی شخصی‌تان هم با خودتان ببرید تا در مقصد بدون ماشین نمانید. (برای اینکه در مورد این مسئله بیشتر بدانید، مقاله شرایط حمل خودرو با قطار را بخوانید).

برای انتخاب بهترین قطار تهران مشهد باید چند مورد را مد نظر داشته و بر اساس شرایط خودتان انتخاب کنید؛ مثلا دوست دارید با قطار اتوبوسی بروید و زود برسید یا روی تخت کوپه بخوابید و راحت باشید ولی کمی دیرتر برسید. چقدر بودجه دارید (قطارها ستاره‌های مختلفی دارند)؛ غذا هم رزرو می‌کنید یا نه.

فاصله ریلی تهران تا مشهد تقریبا ۹۰۰ کیلومتر است که با قطار عادی بین ۱۰ تا ۱۱ ساعت و با قطار سریع السیر بین ۶ تا ۸ ساعت طول می‌کشد.

بهترین قطار تهران مشهد

حالا که با مزیت‌های قطار آشنا شدیم، ما به شما توصیه می‌کنیم که در سفر و طی فاصله تهران تا مشهد با قطار این تجربه جدید را به دست بیاورید. اگر یک بار سفر با قطارهای لوکس تهران مشهد را در این سفر زیارتی تجربه کنید، بدون شک قطار گزینه اول شما در سفرهای زیارتی و کاری و تفریحی بعدی خواهد بود. اگر سفرتان خانوادگی باشد، می‌توانید در کوپه‌های دربست از دورهمی‌تان لذت ببرید و اگر انفرادی سفر می‌کنید دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد و در طول مسیر احساس تنهایی نمی‌کنید.

از آن‌جایی که تمام سفرهای زیارتی به چمدان‌های سنگین و پر از سوغاتی ختم می‌شوند و قطار بر خلاف هواپیما هیچ محدودیتی برای میزان بار شما ندارد، قطار بهترین انتخاب شما دراین سفر زیارتی خواهد بود.

اگر چه اغلب شرکت‌های ریلی در مسیر تهران مشهد قطار دارند، اما دراین پست ۱۰ مورد از بهترین قطار تهران مشهد را بررسی می‌کنیم. این نکته را به یاد داشته باشید که در مقاله بهترین قطار تهران مشهد، هم قطارهای لوکس و ه قطارهای عادی این مسیر را به همراه امکانات برای شما معرفی می‌کنیم.

۱- قطار زندگی تهران مشهد

برای کسانی که ترس از ارتفاع دارند و راحتی در طول راه برایشان خیلی اهمیت دارد، قطار ۵ ستاره‌ زندگی تهران مشهد پیشنهادی ردنشدنی است. به محض این که وارد کوپه قطار زندگی شوید، از ظاهر لوکس و متفاوت صندلی‌های آن و فضای داخل کوپه خواهید فهمید که این قطار تجربه متفاتی از سفر به مشهد برای شما ایجاد خواهد کرد.

اگر تعداد شما کمتر از ۴ نفر است بهتر است کوپه را دربست کنید و از فضای خصوصی دوستانه یا خانوادگی لذت ببرید. موقع ورود دمپایی راحتی در اختیار شما قرار می‌دهند تا در داخل کوپه لازم نباشد فشار کفش را تحمل کنید و در راهروها هم راحت تردد کنید. در اوقات فراغت هم می‌توانید روزنامه‌ها و نشریاتی که قطار در اختیار شما قرار می‌دهد، را بخوانید.

داخل هر کوپه مانند کوپه‌های قطار فدک دو نمایشگر ۱۸ اینچ وجود دارد که آرشیو متنوعی از انواع موسیقی‌ها و فیلم‌ها دارند.  شما بسته به سلیقه‌ خودتان می‌توانید موسیقی و یا فیلم دلخواهتان را بشنوید و ببینید. قطار زندگی مشهد تهران رستوران دو طبقه‌ مجهز و مجللی دارد. همچنین کتابخانه‌ای که می‌توانید از آن کتاب سفارش دهید. انواع نوشیدنی، غذای اصلی و دسر و میوه با کیفیت مطلوب هم به مسافران سرو می‌شود.

قطاره 3 ستاره زندگی

۲- قطار غزال تهران مشهد

کوپه‌های ۴ نفره‌ قطار تهران مشهد غزال با صندلی‌های راحت و امکانات مطلوب انتخاب خوبی برای سفرهای خانوادگی و دوستانه هستند. داخل هر کوپه نمایشگرهایی وجود دارد که موسیقی و فیلم پخش می‌کند.

در سفر به مشهد با قطار غزال می‌توانید از مهمان‌دار هدفون، روزنامه و یا کتاب بخواهید. پذیرایی رایگان از مهمانان شامل چای، آب معدنی و بسته پذیرایی است و در صورت تمایل می‌توانید هنگام خرید اینترنتی بلیط قطار، غذا هم سفارش بدهید هر واگن قطار غزال ۱۰ کوپه ۴ نفره دارد و هر کدام از واگن‌ها سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و همچنین کوپه اختصاصی مهماندار دارند. در آن‌ها امکاناتی مثل ماکروفر، آبسردکن و یخچال تعبیه شده است.

هر یک از صندلی‌ها میز جداگانه‌ای برای سرو غذا دارند. کنار هر کدام از آن‌ها هم پریز جداگانه‌ای برای شارژ لپ تاپ و تلفن همراه وجود دارد. در صورت نیاز می‌توانید ویلچیر درخواست کنید.

قطار غزال - تهران به مشهد

باز هم در ادامه با سایر بهترین قطار تهران مشهد آشنا خواهید شد.

۳- قطار نورالرضا تهران مشهد

یکی دیگر از گزینه‌های خوب برای جایگزینی سفر با هواپیما در مسیر تهران-مشهد قطار نورالرضاست. شرکت حمل‌و نقل ریلی نورالرضا(ع) قطارهایی را وارد مسیرهای ریلی ایران کرده که مطابق استاندارد بین‌المللی راه آهن (UIC) هستند. آن‌ها از لحاظ کیفیت با قطارهای اروپایی رقابت می‌کنند. قطار نورالرضا در مجموع ۵۴ واگن دارد که ۵ دستگاه از آن‌ها به رستوران اختصاص داده شده است. همچنین واگن ویژه‌ی بانوان نیز در نظر گرفته شده است. امکانات قطار نورالرضا تهران مشهد این موارد است:

 • واگن مجهز به سیستم تهویه هوا نمایشگرهای با کیفیت
 • آرشیو جدید و قدیمی فیلم و موسیقی به همراه هدفون
 • سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در هر واگن
 • تجهیزات لوکسی مانند ماکروفر، بوفه و رستوران
 • بسته ویژه مسافران کودک
 • سرویس اختصاصی مسافر شامل نوشیدنی و تنقلات

قطارهای مشهد داخل واگن‌های ۴ نفره سیستم تهویه و دمای هوا قابل کنترل است و نمایشگر‌هایی که روی دو دیوار کوپه نصب شده‌اند آرشیو خوبی از فیلم و موسیقی دارند که در طول مسیر می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید و برای استفاده از این نمایشگرها هدفون در اختیار شما قرار می‌گیرد.

در هر واگن سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، ماکروفر، رستوران و بوفه فروش تنقلات وجود دارد. در کوپه شما کتاب و روزنامه برای مطالعه در اختیارتان قرار می‌دهند و در صورتی که هم‌کوپه‌ای‌های شما خواب باشند و قصد مطالعه داشته باشید می‌توانید از چراغ مطالعه‌ ویژه صندلی خودتان استفاده کنید.

داخل قطار با بسته پذیرایی، چای و آب معدنی از مسافران پذیرایی می‌شود اما برای سرو غذای اصلی هنگام خرید بلیط قطار باید بهای آن را بپردازید و می‌توانید از منو، غذای خود را انتخاب کنید. راستی اگر در مورد مدت زمان سفر به مشهد به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، به مطلب فاصله تهران از مشهد در وبلاگ دیجیاتور مراجعه کنید.

۴- قطار غدیر؛ از پرطرفدارترین‎‌ها بین قطار تهران مشهد

قطارهای ویژه‌ غدیر را شرکت ریل ترابر سبا وارد مسیر ریلی پرتردد تهران-مشهد کرد. این قطارها برای زائرانی که به صورت گروهی و یا خانوادگی برای زیارت راهی این شهر می‌شوند، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. قطارهای غدیر به ازای پرداخت هزینه‌ای کمتر در مقایسه امکانات و خدمات شایسته‌ای به مسافران می‌دهند (امکاناتی که با هواپیما قابل مقایسه است) واگن‌های ۴ نفره‌ قطار غدیر تهران مشهد تقریبا تمام امکانات لازم برای سفری دلنشین با قطار را به مسافران ارائه می‌دهند.

این قطار با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و ایمنی و آرامشی که در طول مسیر خواهید داشت، خود راه را بخش زیبایی از خاطرات سفرتان می‌کند. تمام کوپه‌ها مجهز به سیستم عطر افشان و تهویه برای مطبوع کردن هوای داخل کوپه هستند.

همچنین نمایشگرهایی که آرشیو غنی آن‌ها از فیلم و موسیقی می‌تواند تمام مدت راه شما را سرگرم نگه دارد. در هر واگن سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی وجود دارد و همچنین میز تعویض برای راحتی مادران و کودکان تعبیه شده است. بسته‌ پذیرایی، آب معدنی، چای و روزنامه در اختیار مهمانان قرار می‌گیرد. با استفاده از دکمه احضار مهماندار می‌توانید با آن‌ها در ارتباط باشید.

قطار غدیر - تهران به مشهد

۵- قطار فدک تهران مشهد

قطارهای فدک آن‌قدر راحت و ایمن هستند که به آن هتل مشهد ۵ ستاره‌ متحرک هم می‌گویند. قطارهای فدک سه کلاس مختلف دارند که مسافران با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارند می‌توانند کلاس مناسب‌شان را انتخاب کنند. هر کوپه قطار فدک در مسیر تهران-مشهد چهار تخت خواب دارد. داخل هر کوپه دو نمایشگر وجود دارد که استفاده از تمام امکانات قطار را به شما آموزش می‌دهند. شما می‌توانید از روی آن موسیقی و فیلم مورد نظرتان را انتخاب و مشاهده کنید.

دمای هوا در داخل کوپه قابل تنظیم است و از نوار نمایشگر ورودی کوپه تنظیم می‌شود. در صورتی که ازمهمان‌دارها سوالی داشته باشید و  کافی است دکمه احضار مهماندار را لمس کنید. آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کمک شما بیایند. سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی در داخل هر واگن تعبیه شده است.

اگر بگوییم خدمات پذیرایی در قطارهای فدک در حد یک رستوران خوب است اغراق نکرده‌ایم. پذیرایی از مسافران از بدو ورود و با نوشیدنی خوشامدگویی شروع می‌شود. این استقبال شیرین تا لحظه آخر سفر در فاصله‌های زمانی مختلف ادامه دارد. عصرانه، انواع نوشیدنی، میوه و وعده‌های غذایی اصلی که اغلب مسافران ۳ گزینه برای انتخاب آن دارند کیفیت فوق العاده‌ای دارند و در ظروف چینی سرو می‌شوند. قطار فدک برای خدمات و پذیرایی‌ها هزینه‌ای جدا از بلیظ دریافت نمی‌کند.

قطارهای فدک - تهران به مشهد

در قطارهای فدک هدفون، روزنامه و در صورت نیاز گهواره و ویلچیر در اختیار مسافران قرار می‌دهند. شاید برایتان عجیب باشد ولی قطار فدک تهران مشهد از سال ۱۳۹۳ کارش را شروع کرده اما به دلیل کیفیت بسیار بالایش به زودی به یکی از بهترین قطار تهران مشهد تبدیل شد. بقیه امکانات قطار فدک تهران مشهد شامل این موارد است:

 • حوله مرطوب
 • پذیرایی با عصرانه یا صبحانه (با توجه به ساعت حرکت قطار تهران مشهد)
 • سرو پیش غذا، غذای اصلی و دسر
 • سرو نوشیدنی گرم بعد از غذا
 • ارائه ویلچر به مسافران برای جابجایی در ایستگاه و قطار (در صورت درخواست)

۶- قطار پردیس تهران مشهد (قطار سریع السیر)

وقتی می‌خواهید با قطار سفر کنید، دو گزینه پیش روی شماست: سرعت و راحتی. در قطار کوپه ای تهران مشهد قطعا خیلی راحت سفر می‌کنید چون هر کوپه چند تخت دارد که به راحتی می‌توانید بخوابید. از طرف دیگر، در قطار سالنی تهران مشهد (یا همان قطار اتوبوسی)، همه صندلی‌ها مثل اتوبوس و هواپیما کنار هم قرار گرفته‌اند و دیگر جایی برای دراز کشید و خواب نیست، ولی سرعت آن خیلی بیشتر است.

خیلی کلی بخواهیم بگوییم، سفر به مشهد با قطار سریع السیر پردیس می‌تواند ۳ الی ۴ ساعت شما را زودتر به مقصد برساند. البته اینکه قطار پردیس تهران مشهد کوپه ندارد نباید شما را به اشتباه بیندازد چراکه پردیس یکی از لوکس‌ترین‌ها و بهترین قطار تهران ‌مشهد است و بدون لوکوموتیو کار می‌کند (که اصطلاحا به آن خودکشش می‌گوییم). خدمات و امکانات قطار پردیس تهران مشهد در یک نگاه کلی این موارد است:

 • غذای اصلی و میان وعده
 • فروش تنقلات
 • سیستم تهویه هوای مطبوع
 • امکان دسترسی آسان با ویلچر
 • اینترانت و تلویزیون
 • توالت فرنگی و ایرانی
 • آب آشامیدنی (یک بطری نیم لیتری)
 • جعبه کمک های اولیه

۷- قطار اتوبوسی ماهان از تهران به مشهد

قطار سه ستاره ماهان از تهران به مشهد هم جز قطارهای اتوبوسی است که می‌توان آن را یک قطار عادی رو به خوب در نظر گرفت. البته اگر به دنبال یک سفر اکونومیک و مقرون‌به‌صرفه هستید این قطار یک گزینه خیلی خوب برای شماست چون با اینکه یک قطار سریع السیر تهران مشهد به حساب می‌آید، نسبت به سایر قطارهای مشابه، قیمت پایین‌تری دارد.

اگر با انواع تور مشهد سفر کنید، احتمال آن که قطار ماهان تهران مشهد را سوار شوید، بیشتر است. اگر می‌خواهید با این قطار سفر کنید حتما یادتان باشد که برای غذا از قبل تصمیم بگیرید. منظورم این است که اگر قصد استفاده از غذای قطار را دارید حتما باید در حین خرید اینترنتی بلیط قطار این گزینه را انتخاب کنید.

۸- قطار ۴ تخته شهاب از تهران به مشهد

یکی دیگر از پرطرفدارترین‌های بهترین قطار تهران مشهد، قطار ۴ تخته شهاب (متعلق به قطارهای رجا) است. اگر قرار است به صورت دسته‌جمعی (خانوادگی یا دوستانه) سفر کنید و موضوع قیمت بلیط برایتان موضوع مهمی است، این قطار را مد نظر داشته باشید چراکه از نظر اقتصادی کاملا به‌صرفه است. بهتر است بدانید که قطار شهاب ۳ ستاره است و تقریبا همه امکانات ارائه شده توسط شرکت رجا را دارد.

بهترین قطار تهران مشهد را انتخاب کردید؟

دیگر نیازی به گفتن نیست که بهترین قطار تهران مشهد برای همه یکی نیست. بعضی‌ها دوست دارند خیلی زود به مقصد برسند ولی عده‌ای دیگر دوست دارند در نهایت آرامش و راحتی سفر کنند. قیمت بلیط قطار تهران مشهد برای یک سری افراد اصلا موضوع مهمی نیست ولی کسانی هم با دوستان و خانواده سفر می‌کنند و به همین خاطر دوست دارند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

در این مقاله ما سعی کردیم امکانات قطارهای معروف تهران مشهد را معرفی کنیم تا خودتان بهترین گزینه را بر اساس شرایط خودتان انتخاب کنید. باز هم اگر سوال یا پیشنهادی دارید در بخش نظرات برای ما بنویسید تا زود جواب بدهیم. همچنین در نظر داشته باشید اگر دنبال گزینه‌ای سریع‌تر برای سفر به مشهد هستید، تهیه بلیط هواپیما مشهد و سفر هوایی از طریق فرودگاه مشهد انتخاب بهتری خواهد بود.

یادتان باید در سفر به این شهر هفت رنگ کنار زیارت، سیاحت، بازارگردی و… طعم غذاهای سنتی مشهد را هم امتحان کنید.

منبع:عـلی بـابا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود