کدام قطارها شما را از قزوین به مشهد می‌رسانند؟

ایستگاه قزوین یکی از ایستگاه‌های تشکیلاتی و مهم‌ترین ایستگاه اداره کل راه آهن شمال‌غرب پس از ایستگاه زنجان است و تا قبل از سال ۸۷ مسافران با قطارهای کمربندی تبریز، اهواز، اصفهان، زنجان، بندرعباس، یزد، کرمان، کاشان، قم و اراک به مشهد سفر می‌کردند.

این روزها که سفر با قطار رونق گرفته و مسافران بیشتری دوست دارند با این وسیله‌ی نقلیه‌ی نوستالژیک همسفر شوند، در شهرهای مختلف ایران قطارهای مستقل راه اندازی شده و خطوط راه‌ آهن توسعه‌ی بیش‌تری پیدا کرده‌اند. قزوین هم یکی از آن شهرهایی است که به علت تقاضای زیاد زائران برای سفربا قطار از این شهر تاریخی در شمال غرب ایران به پایتخت معنوی، قطار مستقل قزوین-مشهد را راه اندازی کرده و در حال حاضر ۴ قطار درمسیر ریلی قزوین-مشهد مسافران را بین این دو شهر جابه‌جا می‌کنند.

ایستگاه قزوین یکی از ایستگاه‌های تشکیلاتی و مهم‌ترین ایستگاه اداره کل راه آهن شمال‌غرب پس از ایستگاه زنجان است و تا قبل از سال ۸۷ مسافران با قطارهای کمربندی تبریز، اهواز، اصفهان، زنجان، بندرعباس، یزد، کرمان، کاشان، قم و اراک به مشهد سفر می‌کردند.

در حال حاضر ۴ قطار از شرکت‌های ریلی مختلف یعنی قطار پنج ستاره‌ی فدک،غزال بنیاد، درجه یک چهارتخته‌ی خلیج فارس وشش تخته‌ی میلاد در این مسیر ریلی تردد دارند. اگر قصد دارید از قزوین تا مشهد و یا بالعکس با قطار سفر کنید با خواندن این مطلب که ویژگی‌های قطارهای این مسیر را بررسی می‌کند، می توانید انتخاب بهتری داشته باشید و همین‌طور سفری به یادماندنی تر.

قطار ۵ ستاره‌ی فدک

اگر سفرهای راحت و لاکچری انتخاب شماست و بخاطر ترس از ارتفاع نمی‌توانید با هواپیما سفر کنید، بهترین گزینه برای جایگزینی در مسیر قزوین- مشهد همین قطار ۵ ستاره‌ی فدک است که امکاناتی در حد شرکت‌های هواپیمایی در اختیار مسافران قرار می‌دهد. تفاوت قطارهای فدک با دیگر قطارها را از همان نگاه اول به ظاهر واگن‌ها و برخورد مهمان‌دارها متوجه خواهید شد.

مهمان‌دارهای قطار فدک برای ارائه‌ی خدمات بی نقص به مسافران کاملا آموزش دیده‌اند و به زبان‌های انگلیسی و عربی هم مسلط هستند. مهمانداران فدک در هر واگن کوپه‌ای اختصاصی و مجهز به تمام امکانات کترینگ دارند و شما کافی است برای درخواست خدمات از دکمه‌ی احضار مهماندار استفاده کنید.

پذیرایی قطار فدک از نوشیدنی خوشامدگویی گرفته تا عصرانه و وعده‌های اصلی و دسر درست مثل یک رستوران با کیفیت می‌ماند. برای وعده‌های اصلی مسافران اغلب سه انتخاب دارند که همراه پیش‌غذا و دسر همه در ظروف چینی سرو می‌شوند. داخل هر کوپه ی ۴ نفره دو مانیتور وجود دارد که آرشیو خوبی از موسیقی و فیلم دارد و شما می‌توانید با استفاده از هدفون‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهند به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید و فیلم ببینید.

ارائه‌ی گهواره به کودکان زیر دو سال، ویلچیربه افراد نیازمند و روزنامه از دیگر امکانات قطارهای فدک هستند. در هر واگن سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی وجود دارد و در آغاز سفر فیلم آموزشی استفاده از امکانات قطار برای مسافران پخش می‌شود.

غزال بنیاد

اگر سفرتان به مشهد خانوادگی و زیارتی است و یا این بار برای سفر کاری‌تان تصمیم گرفته‌اید از قطار استفاده کنید، قطارغزال بنیاد یکی از گزینه های ایده‌ال برای سفری راحت بعد از قطار لاکچری فدک در مسیر قزوین-مشهد است. تمام مسیر را می‌توانید روی صندلی‌های راحت کوپه‌های ۴ نفره استراحت کنید و ازآرشیو نمایشگرهایی که روی دو دیوار کوپه نصب شده‌اند فیلم و موسیقی مورد علاقه تان را انتخاب کنید و در طول مسیر خودتان را سرگرم کنید. اگر کودک شما زیر دو سال دارد می‌توانید از مهماندار گهواره بخواهید و برای افراد سالمند و نیازمند هم ویلچیر در نظر گرفته شده است.

داخل هر واگن برای مهمانداران کوپه‌ی ویژه‌ای در نظر گرفته شده که مجهز به تمام امکانات کترینگ است و شما می‌توانید با استفاده از دکمه‌ی احضار مهمانداراز این امکانات استفاده کنید. هر صندلی میز پذیرایی جداگانه ای دارد و اگر تمایل دارید از پذیرایی قطار در طول راه استفاده کنید می‌توانید نوع غذای‌تان را هنگام خرید بلیت مشخص و خریداری کنید. روزنامه، کتاب و هدفون به مسافران داده می‌شود و در هر واگن سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی تعبیه شده است.

قطارشش تخته‌ی میلاد

قطارهای شش تخته مناسب‌ترین نوع از قطارهای شرکت ریلی رجا برای سفرهای مقرون به صرفه هستند که با قیمت بسیار مناسب امکانات خوبی در اختیار مسافران قرار می‌دهند. کلاس قطار ۶ تخته‌ی میلاد که مسافران را در مسیر قزوین-مشهد جابه‌جا می کند ۳ و از نوع ۶ تخته‌ی تبدیلی است وهمچنین گزینه‌ی بسیار خوبی است برای سفرهای زیارتی دسته جمعی خانوادگی و دانشجویی.

تور مشهد را می توانید به راحتی از سایت دیجیاتور دانلود کنید.

در داخل واگن‌های ۶ تخته می‌توانید تمام مسیر را از دورهمی لذت ببرید و آن قدر بگو بخند داشته باشید که اصلا فرصت نکنید از نمایشگرهای داخل کوپه برای گوش دادن به موسیقی یا نگاه کردن به فیلم استفاده کنید. در استفاده از این قطار، موقع خرید بلیت می‌توانید منوی وعده‌های غذایی اصلی وقیمت آن‌ها را ببینید. پذیرایی میان وعده رایگان است و در داخل هر واگن فروشگاه تنقلات وجود دارد. اگر روزی که شما سفر می‌کنید تعطیل رسمی نباشد، روزنامه هم در اختیارتان قرار می‌دهند. سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در داخل هر واگن تعبیه شده است.

درجه یک چهارتخته‌‌ی خلیج فارس

قطار درجه یک چهارتخته‌ی خلیج فارس را که نام قبلی آن درجه یک لوکس آلمان شرقی بود، شرکت ریلی رجا وارد خطوط ریلی ایران کرد. هر واگن ۱۱ کوپه‌ی ۴ نفره دارد و در مجموع ظرفیت ۴۴ مسافر را دارد. اگر تعداد شما از ۴ نفر کمتر است برای آرامش بیشتر و راحتی در طول سفر بهتر است کوپه را دربست کنید. داخل هر واگن سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی تعبیه شده است.

در هر یک از کوپه‌ها دو نمایشگر وجود دارد که از بین آرشیو فیلم و موسیقی آن می‌توانید موسیقی و فیلم مورد علاقه‌ی خود را بشنوید و ببینید و از مسیر سفرتان لذت ببرید. از آن جایی که در سفر با قطار لازم نیست تلفن همراهتان را خاموش کنید می‌توانید از طریق وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی پیگیر اخبار روز باشید اما اگر همچنان ترجیح شما روزنامه است، قطار خلیج فارس روزنامه و مجله در اختیار شما قرار می‌دهد.

پذیرایی خوشامدگویی و عصرانه در قطار درجه یک چهارتخته‌ی خلیج فارس رایگان است. هنگام خرید بلیط قطار منوی وعده‌های اصلی و قیمت آن‌ها به شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید بسته به زمان سفرتان وعده‌ی غذایی‌تان را انتخاب کنید.

 

منبع:عـلی بـابا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود