یک بار بخوانید و بدانید: دریافت ویزای کار کانادا

هر روز تعداد افرادی که قصد دارند از به کانادا بروند بیشتر و بیشتر می‌شود. هر کس به طریقی اقدام می‌کند؛ یکی از راه تجارت و سرمایه‌گذاری می‌رود و یکی دیگر با درس و تحصیل.

 یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به کانادا، دریافت ویزای کار کاندا هست. در این راهنما می‌خواهیم ببینیم که مهاجرت به کانادا از طریق کار چه شرایطی دارد و اصلا از کجا باید شروع کنید یا برای هزینه ویزای کار کانادا چقدر باید پول کنار بگذارید.

کمی با ویزای کار کانادا آشنا شویم

حالا قصد دارید که کار در کانادا را شروع کنید و به همین دلیل، نیاز به ویزای کاری کانادا دارید. برای این که بتوانید برای ویزای کاری درستی اقدام کنید، در ابتدا لازم است که انواع ویزای کاری کانادا را بشناسید. در کل، دو نوع ویزای کاری کانادا وجود دارد:

 • ویزای OWP: این نوع ویزا در زبان فارسی با اسم ویزای تخصصی کار کانادا هم شناخته می‌شود (در انگلیسی به صورت Open Work Permit نوشته می‌شود). همانطور که از اسمش هم مشخص است، این نوع ویزای کاری کانادا اجاره کار در کانادا را به شما می‌دهد، اما تعیین نمی‌کند که دقیقا چه کاری باید انجام بدهید و کارفرمای شما باید چه کسی باشد. به همین خاطر است که به آن ویزای جنرال کاری هم می‌گویند. بعد از اخذ ویزای کار کانادا (منظور همان ویزای جنرال)، شما می‌توانید در مشاغلی عمومی مانند رستوران، نقاشی، نظافت و خدمات و مشاغلی از این قبیل شروع به کار کنید.
 • ویزای SWP: این ویزا را در ایران با اسم ویزای تخصصی کار (یا ویزای تخصصی کار) می‌شناسند (در انگلیسی به صورت Specific Work Permit نوشته می‌شود). افرادی که دنبال مهاجرت به کانادا از طریق تخصص هستند از این گزینه خوششان خواهد آمد. برعکس ویزای کار جنرال که اطلاعات خاصی در مورد جزئیات کار شما نمی‌دهد، ویزای تخصصی به شما می‌گوید که کارفرمای شما کیست، تا چه زمانی باید با این کارفرما کار کنید و نیز محل کار شما دقیقا کجاست.

اخذ ویزای کار کانادا - شرایط ویزای کار کانادا

اطلاعات بیشتر در مورد ویزای کار تخصصی

همانطور که گفتیم، برای دارا بودن شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کاری (تخصصی) باید درخواست شغلی به یک کارفرما بفرستید. اگر این کارفرما درخواست شغلی شما را قبول کند، باید یک سری امور اداری را طی کند تا در نهایت یک تاییدیه به شما بدهد. این بخش از کار برای بسیاری از مخاطبان سوال است؛ یعنی نمی‌دانند که مثلا کارفرما دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و یا کد LMIA چیست و چطور صادر می‌شود.

بیایید داستان مهاجرت کاری به کانادا و کد LMIA را از اول بخوانیم. درست است که دولت کانادا (در مقایسه با سایر کشورها) اجازه ورود مهاجران زیادی را صادر می‌کند، اما این کار به این راحتی‌ها هم انجام نمی‌شود. در کشور کانادا افراد زیادی هستند که صلاحیت کار دارند (بومی‌های کانادا، افرادی که اقامت دائم دارند و سایر اتباع خارجی). اگر یک کارفرما می‌خواهد برای یک موقعیت شغلی، شخصی خارج از کانادا بیاورد، باید به دولت ثابت کند که افراد حاضر در داخل کشور هیچ کدام توانایی یا پیش‌نیازهای این موقعیت شغلی را ندارند و حتما لازم است که یک نفر از خارج از کشور آورده شود.

برای این که کارفرما بتواند این موضوع را به دولت ثابت کند، در ابتدا باید برای موقعیت شغلی مورد نظر، فراخوان صادر کند. یعنی از طریق تبلیغات و آگهی در موسسات و وب‌سایت‌های کاریابی، به تمام ساکنین کانادا نشان بدهد که چنین موقعیت شغلی در حال حاضر باز است؛ اگر بعد از مدتی هیچ داوطلبی برای این موقعیت شغلی پیدا نشود و یا داوطلبانی که درخواست داده‌اند، تایید نشوند، در این صورت کارفرما می‌تواند برای شخصی که قصد اخذ ویزای کاری در کانادا دارد، تاییدیه ارسال کند.

بهتر است این موضوع را هم بدانید که دولت کانادا از تمام کارفرماها، اسناد و مدارک اصلی تبلیغات و آگهی‌هایشان را می‌خواهد تا مطمئن شود که این موقعیت شغلی برای عموم اعلام شده است. همچنین حقوق و مزایای شخصی که قرار است با مهاجرت به کانادا، این موقعیت شغلی را دریافت کند بر اساس میانگین حقوق و مزایای آن موقعیت شغلی در کانادا (یعنی کشور مقصد) حساب می‌شود، نه کشور مبدا.

یکی دیگر از کارهایی که کارفرما باید انجام بدهد، صدور سند و کد LMIA است. حالا بیایید ببینیم این کد LMIA چیست و دقیقا به چه دردی می‌خورد.

اول از همه، از خود کلمه شروع کنیم. واژه LMIA در حقیقت مخفف‌شده عبارت Labor Market Impact Assessment است. خیلی ساده بخواهیم ترجمه کنیم، می‌توانیم به آن «ارزیابی اثرگذاری بر باز کار کانادایی» بگوییم. زمانی که کارفرما شخص مد نظر خودش را (یعنی مدارک او را) به سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا ارائه می‌دهد، این سازمان بررسی می‌کند تا ببیند که شخص مورد نظر اگر به کانادا بیاید، چه تاثیری روی اقتصاد کانادا خواهد گذاشت. شاید باورش برای شما سخت باشد اما برای هر باری که ویزای کار کانادا صادر می‌شود، تمامی این مراحل بررسی می‌شود تا هم کشور پیشرفت کند و هم حق کسی باطل نشود. زمانی که این درخواست بررسی شد، جوابی که به آن داده می‌شود سه حالت دارد:

 • مثبت: یعنی ورود شخص به کانادا تاثیر مثبتی روی اقتصاد کشور خواهد گذاشت چراکه شخص کاری را انجام خواهد داد که کس دیگری از عهده آن برنمی‌آید.
 • خنثی: یعنی مهاجرت شخص به کانادا تاثیر خاصی روی اقتصاد ندارد و همچنین این شخص موقعیت شغلی کس دیگری را اشغال نخواهد کرد.
 • منفی: یعنی ورود شخص به کانادا تاثیر منفی روی اقتصاد خواهد داشت چراکه شخص کاری را بر عهده می‌گیرد که یک شخص ساکن کانادا هم می‌توانست انجام بدهد.

ارزیابی برای دریافت ویزای کار کانادا

همینجا لازم است بگوییم که اگر جواب این بررسی مثبت و خنثی باشد، یعنی موافقت شده است و می‌توانید ادامه مراحل دریافت ویزای کار کانادا را ادامه بدهید. اما اگر نتیجه منفی باشد، یعنی مخالفت شده است. همچنین این مورد هم یادتان باشد که دریافت مجوز LMIA (چه با نتیجه مثبت و چه خنثی) به معنی دریافت ویزای کار کانادا نیست. این گواهی فقط بخشی از کل این فرایند است.

مساله دیگری که در مورد ویزای کار کانادا و مجوز LMIA باید بدانید این است که یک سری از مشاغل وجود دارند که معاف از LMIA هستند؛ یعنی برای انجام این کارها در کانادا شما نیازی به تایید سازمان توسعه کانادا ندارید. اگر دوست دارید در مورد مشاغل معاف از LMIA اطلاعات بیشتری داشته باشید، نگاهی به فهرست زیر بیندازید. این مشاغل معاف از LMIA به حساب می‌آیند:

 • مشاغلی که در توافق‌نامه‌های بین‌المللی مانند گتس، نفتا یا سایر توافق‌نامه‌های غیرتجاری نام برده شده‌اند. برای مثال، مشاغل سرمایه‌گذاران و تاجران در این دسته قرار می‌گیرد.
 • مشاغلی که در طی قرارداد دولت کانادا با یکی از استان‌های این کشور نام برده شوند. به عنوان مثال، تعداد زیادی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در این دسته قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید اطلاعات دقیق‌تر و موثق‌تری در این مورد داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که با یک متخصص حقوقی مشورت کنید.
 • مشاغلی که حضوری نیروی کار آن‌ها در جامعه کانادا می‌تواند منافع اقتصادی، سیاسی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و… برای دولت داشته باشد. این دسته زیرمجموعه‌های زیادی دارد که در ادامه توضیح داده‌ایم.
 • نیروی کار عمومی مانند مهندسان خود اشتغال، هنرمندان خلاق و نوآور، کارکنان خبره فنی و…
 • نیروهایی که در برنامه تبادل نیروی شرکت‌ها قرار دارند و از طرف یک شرکت به دولت کانادا معرفی و ارسال می‌شوند.
 • افردای که مستقیما برای سازمان‌ها یا اجتماع‌های کانادایی کار می‌کنند (مثلا مربیانی که مسئولیت یک تیم کانادایی را بر عهده دارند یا ورزشکارانی که تحت حمایت یک تیم کانادایی هستند).
 • نیروهایی که برای تبادل علمی وارد کانادا می‌شوند (مانند محققان، مدرسان مدعو و سخنرانان علمی)
 • نیروهایی که در زمینه علمی (دانشگاهی) فعالیت دارند و جز هیئت علمی حساب می‌شوند.
 • دستیاران و همراهان پزشکی
 • افردای که برای انجام امور خیریه و مذهبی وارد کانادا می‌شوند.

اعتبار ویزای کار تخصصی چقدر است؟

ویزای کار تخصصی یک سال اعتبار دارد و بعد از یک سال دارنده ویزا می‌تواند برای تمدید آن اقدام کند. در چنین شرایطی باید کارفرما مجددا از اداره کار کانادا مجوز دریافت کند.

ویزای کار کانادا

ویزای کار جنرال

ویزای کار جنرال بیشتر به ویزای «پیوست به خانواده» معروف است. هدف از گرفتن این نوع ویزای کار ملحق شدن به اعضای خانواده در کاناداست. مثلا خانمی که همسرش ویزای تحصیلی یا ویزای کار در کانادا دارد و در کانادا مقیم است با دریافت ویزای کار جنرال می‌تواند وارد کانادا شود.

مدت اعتبار ویزای کار جنرال چیست؟

مدت اعتبار ویزای کار جنرال به اعتبار پاسپورت متقاضی بستگی دارد. چون اعتبار پاسپورت ایرانی پنج سال است بنابراین مدت اعتبار ویزای کار جنرال برای ایرانیان هم پنج سال است. دریافت کننده ویزای کار جنرال می‌تواند با این ویزا تا ۵ سال در کانادا اقامت داشته و کار کند.
اخذ ویزای کار جنرال در مقایسه با ویزای کار تخصصی راحت‌تر است. از جمله مزایای این نوع ویزای کار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• متقاضی نیازی به گذراندن دوره‌های تخصصی ندارد.
• نیازی به داشتن سابقه کار کانادایی نیست.
• نیازی به تسلط کامل بر زبان انگلیسی نیست.

از آنجایی که این نوع ویزای کار به تخصص و مهارت خاصی نیاز ندارد طبیعی است که مزایای حرفه‌ای آن بسیار کمتر از ویزای کار تخصصی باشد، مثلا:

• اغلب کاراها فیزیکی هستند مانند کار در ساختمان یا رستوران.
• بیمه و سایر مزایا شامل این افراد نمی‌شود.
• این نوع مشاغل جزو سابقه کار کانادایی محسوب نمی‌شوند.

انواع کار جنرال در کانادا

کارهای جنرال در کانادا همانطور که از نام آن هم مشخص است کارهایی هستند که عمومی هستند و به تخصص و مهارت تحصیلی و علمی خاصی نیاز ندارند. موارد زیر از جمله کارهای جنرال در کانادا هستند:

• کارهای خدماتی مانند کار کردن در رستوران‌‌ها و فست‌فودها
• کارگری مانند کار در ساختمان سازی
• کارهای کارخانه‌ای و بسته‌بندی
• نگهبانی ساختمان‌ها

آیا ویزای کار به اقامت دائم منجر می‌شود؟

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا می‌شود با ویزای کار جنرال وارد کانادا شد و بعد از پنج سال اقامت دائم کانادا را گرفت. بهتر است بدانید که ویزای کار کانادا به اقامت دائم منجر نمی‌شود. کسانی که ویزای کار تخصصی دریافت کرده‌اند می‌توانند از طریق اکسپرس انتری برای تمدید ویزای خود اقدام کنند.

اما اینکه اکسپرس انتری چیست و چه فرایندی دارد را در ادامه می‌خوانید:

اکسپرس انتری

قبل از این که بدانیم اکسپرس انتری چیست، بیایید این موضوع را شفاف کنیم که اکسپرس انتری یک روش یا برنامه مهاجرتی نیست، بلکه یکی از ابداعات دولت کاناداست تا پرونده‌های متقاضیان را به شکل جدیدی دریافت کرده و سرعت رسیدگی به پرونده‌های ویزای کار کانادا را افزایش بدهد. خب حالا که این موضوع شفاف شد، بیایید در مورد چیستی مساله صحبت کنیم. اکسپرس انتری در انگلیسی به صورت Express Entry نوشته می‌شود و در فارسی هم با اختصار EE نمایش داده می‌شود. ترجمه این عبارت «ورودِ سریع» یا «ورود پیشتاز» می‌شود.

دولت کانادا برای این که بتواند پرونده‌های دریافت ویزای کار کانادا و اکسپرس انتری را با سرعت و دقت بیشتری بررسی کند، تمام متقاضیان را در سه دسته اصلی قرار داده است:

 • نیروی فنی و حرفه‌ای فدرال
 • نیروی متخصص فدرال
 • تجربه کانادایی

این سه مورد را در ادامه مقاله قرار است خیلی دقیق و عمیق بررسی کرده و ببینیم که برای دریافت ویزای کار کانادا از طریق این گزینه‌ها، چه پیش‌نیازهایی را باید داشته و چه مدارکی را تحویل بدهید. اما قبل از آن، بهتر است که در مورد خود اکسپرس انتری اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم.

برای اقدام از روش اکسپرس انتری شما باید حداقل امتیازهای زیر را داشته باشید:

• مدرک فوق لیسانس
• آیلتس ۷
• حداقل سه سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی
• داشتن سن زیر ۳۵ سال (امتیاز محسوب می‌شود.)

کسانی که مهارت یا تخصص خاصی دارند می‌توانند از سراسر دنیا برای مهاجرت به کانادا از این طریق اقدام کنند. همچنین کسانی که ویزای کار تخصصی دریافت کرده‌اند در پایان ویزای خود می‌توانند از دسته «سابقه کار کانادایی» برای دریافت اقامت اقدام کنند. دراین شیوه مهاجرتی، فدرال کانادا یک سیستم امتیاز بندی دارد و کسانی که رتبه بالاتری داشته باشند، می‌توانند اقامت دائم کانادا را بگیرند. در ادامه مطلب امتیازبندی هر کدام از بخش‌ها را برای شما گذاشته‌ایم.

اکسپرس انتری چطور کار می‌کند؟

بعد از ثبت نام آنلاین متقاضیان در سیستم اکسپرس انتری ، تمام این پرونده‌ها وارد بانک اطلاعاتی متقاضیان که به استخر متقاضیان معروف است، می‌شود. متقاضیان بر اساس امتیازهایی که دارند در سیستم دسته‌بندی آنلاین طبقه‌بندی می‌شوند و کارفرمایان کانادایی بر اساس مهارت و امتیازهای متقاضیان و همچنین نیازهای خودشان به نیروی کار خارجی این افراد را انتخاب می‌کنند. در یک تعبیر ساده، افرادی که امتیاز بالاتری دارند به سطح آب استخر نزدیک‌ترند و شانس قبولی بیشتری دارند.

همانطور که گفتیم، امتیاز لازم برای قبولی اکسپرس انتری را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

یکی از مزایای اِعمال اکسپرس انتری برای اخذ ویزای کار کانادا این است که تمام فراینداها (از ثبت درخواست تا نتیجه نهایی) طی شش ماه انجام می‌شود؛ البته این مدت زمان توسط دولت کانادا اعلام شده است و ممکن است در مواردی خاص، کمی بیشتر شود. قبل از شروع برنامه اکسپرس انتری کانادا، این فرایند خیلی بیشتر از شش ماه طول می‌کشید و حتی در مواردی که امتیاز متقاضی پایین بود، مدت زمان دریافت ویزای کار کانادا به بیش از یک سال می‌رسید.

چه کسانی می‌توانند برای اکسپرس انتری اقدام کنند؟

شرایط درخواست اکسپرس انتری خیلی راحت است چراکه تقریبا هیچ شرط و شروطی ندارد. اگر یادتان باشد، در یکی از بخش‌ها قبلی گفتیم که دولت کانادا متقاضیان ویزای کاری کانادا را به سه دسته تقسیم کرده است. تنها شرایطی که باید برای درخواست اکسپرس اینتری داشته باشید این است که در یکی از این سه دسته جا داشته باشید. یکی دیگر از کارهایی که باید برای اکسپرس انتری بکنید، اعلام Expression of Interest است. در ادامه در مورد این فاکتور بیشتر نوشته‌ایم؛ فقط لازم است بدانید که از اختصار EOI به جای Expression of Interest استفاده می‌شود.

زمانی که ارزیابی اولیه شما انجام شد، باید مدارک کامل‌تان را ارسال کرده و این درخواست را هم به صورت آنلاین کامل کنید. دقت داشته باشید که EOI برای دریافت ویزای کاری کانادا (یا هر کشور دیگری) کاملا آنلاین و رایگان است و به هیچ موسسه یا سازمانی نباید بابت آن پول بدهید. در ضمن درخواست‌های EOI هر دو هفته یک بار بررسی می‌شوند. اگر دو سال بعد از این که مدارک‌تان را آپلود کرده و درخواست کردید هیچ دعوت‌نامه‌ای برای شما ارسال نشد، به صورت خودکار از سیستم خارج خواهید شد و باید این مراحل (یعنی ثبت مدارک) را از نو آغاز کنید.

چقدر طول می‌کشید تا به پرونده اکسپرس انتری جواب بدهند؟

هیچ زمان مشخصی برای پاسخگویی به پرونده اکسپرس انتری تعریف نشده است. در واقع تا زمانی که امتیازها و مهارت‌های یک متقاضی با استانداردهای نیروی کار مورد نظر کارفرمای کانادایی مطابقت نداشته باشد، آن متقاضی هرگز پاسخی نخواهد گرفت.

امتیاز بندی اکسپرس انتری چگونه است؟

همانطور که در ابتدای راهنمای ویزای کار کانادا هم گفتیم؛ متقاضیانی که برای اکسپرس انتری کانادا درخواست می‌دهند، در سه دسته متفاوت دسته‌بندی می‌شوند. سپس دولت کانادا تمام مدارک ثبت شده در این دسته‌ها را بررسی کرده و افرادی که دارای امتیاز و شرایط مناسبی هستند را دعوت می‌کند. حالا از کجا باید بدانیم که امتیاز ما برای اکسپرس انتری در هر دسته چقدر است؟ امتیاز هر کدام از این بخش‌ها را به همراه توضیحات برای شما آورده‌ایم.

نیروی متخصص فدرال و امتیازبندی آن

افرادی که از این طریق می‌خواهند از این طریق وارد سیستم اکسپرس انتری کانادا شوند، قبل از دریافت ویزای کار کانادا، باید شرایط خاصی داشته باشند و همچنین در یک سری مسائل، امتیازهایی به دست بیاورند. شرایط عمومی متقاضیان اکسپرس انتری از طریق کار (نیروی متخصص فدرال) شامل این موارد می‌شود:

 • قبل از این که درخواست‌تان را ثبت کرده باشید، باید مدت ۱۲ ماه تجربه کاری (۱۵۶۰ ساعت) به صورت مستمر در یک سال گذشته داشته باشید. اگر شرایط شما به نوعی بوده که کار پاره‌وقت (نه تمام وقت) داشتید، می‌توانید با احتساب دو سال اخیر، ۱۵۶۰ ساعت را ارائه بدهید.
 • نباید سو پیشینه خاصی در پرونده شما درج شده باشد.
 • نباید بیماری‌های پرهزینه و خاصی داشته باشید.
 • باید بتوانید ثابت کنید که توانایی مالی امرار معاش خودتان (و همراه‌هایتان در صورت وجود) را دارید. در ضمن اگر دعوت‌نامه جاب آفر (پیشنهاد شغلی) دارید، نیازی به این مورد نیست.
 • باید یک دیپلم تحصیلی کانادایی داشته باشید. اگر در ایران یا سایر کشورها تحصیل کرده‌اید، می‌توانید مدرک‌تان را تبدیل کنید.
 • کانادا یک کشور دو زبانه است (انگلیسی و فرانسوی). باید در آزمون CLB حداقل نمره هفت داشته باشید. اگر آزمون دیگری (مانند آیلتس) داده‌اید می‌توانید نمره آن را تبدیل کنید.
 • نباید قصد زندگی در کبک را داشته باشید.

بهتر است این موضوع را یادآوری کنیم که اگر تمام شرایط فوق را دارید، به این معنی نیست که دریافت ویزای کار کانادا برای شما قطعی شده است. در هر صورت، باید در سیستم اکسپرس انتری بر اساس امتیازهایتان ارزیابی شوید. بالاترین نمره‌ای که در این سیستم وجود دارد، ۱۰۰ است. بر اساس امتیازبندی اکسپرس انتری، شما با دریافت حداقل ۶۷ امتیاز می‌توانید صلاحیت داشته باشید. در ابتدا امتیازبندی کل این سیستم را مشاهده کنیم و سپس هر بخش از آن‌ را با جزئیات نگاه کنیم.

امتیازبندی کل سیستم اکسپرس انتری:

 • تحصیلات: ۲۵ امتیاز
 • زبان: ۲۸ امتیاز
 • سابقه کار: ۱۵ امتیاز
 • سن: ۱۲ امتیاز
 • پیشنهاد شغلی در کانادا: ۱۰ امتیاز
 • جمع کل: ۱۰۰ امتیاز

حداقل نمره قبولی شما ۶۷ امتیاز است.

حالا بیایید ببینیم که بخش تحصیلات دقیقا چه نمراتی دارد:

 • دکتری یا معادل مدرک دکتری: ۲۵ امتیاز
 • فوق لیسانس، دکترای حرفه‌ای یا مدارک معادل این دو: ۲۳ امتیاز
 • دو یا بیشتر از دو مدرک بالای دیپلم (به شرطی که یکی از این مدارک بیشتر از سه سال طول کشیده باشد): ۲۲ امتیاز (مثلا افرادی که دو لیسانس دارند در این دسته جا می‌گیرند).
 • دوره تحصیلی بعد از دیپلم که سه سال (یا بیشتر) طول کشیده باشد: ۲۱ امیتاز
 • فوق دیپلم دو ساله: ۱۹ امتیاز
 • دوره یک ساله بالای دیپلم: ۱۵ امتیاز
 • دیپلم: ۵ امتیاز

در این سیستم امتیازدهی اکسپرس انتری، حداقل مدرکی که باید داشته باشید دیپلم است و مدارک زیر آن حساب نمی‌شوند.

بعد از میزان تحصیلات، یکی دیگر از عواملی که روی امتیاز شما تاثیر می‌گذارد سابقه کاری شماست. ما در این نوع امتیازدهی سابقه کاری را گذاشته‌ایم، اما پیشنهاد می‌کنیم که در این مورد (و اینکه شغل شما در گروه A یا B مشاغل تخصصی فدرال کانادا جا می‌گیرد) با یک متخصص مشاوره کنید.

 • سابقه کار یک سال: ۹ امتیاز
 • سابقه کار دو تا سه سال: ۱۱ امتیاز
 • سابقه کار ۴ تا ۵ سال: ۱۳ امتیاز
 • سابقه کار ۶ سال به بالا: ۱۵ امتیاز

درضمن در این میزان سابقه کاری که ما نوشته‌ایم، منظور سابقه کاری تمام وقت است. قبلا هم اشاره کردیم که اگر نوع کار شما پاره وقت بوده، می‌توانید میزان کارکرد خودتان را تبدیل کنید. نکته دیگری که بهتر است بدانید این است که اگر در یک بازه زمانی، شما بیش از یک شغل داشتید، میزان ساعت کاری آن‌ها را نمی‌توانید با یکدیگر جمع کنید. مثلا فرض کنید که به مدت یک سال، بخشی از روز سر یک موقعیت شغلی و بخش دیگر را سر شغل دیگری بودید، فقط  یکی از این موارد حساب خواهد شد.

بعد از میزان تحصیلات و سابقه کاری که روی امتیاز لازم برای دریافت ویزای کار کانادا تاثیر می‌گذراند، سن شما هم در این قضیه دخیل است. شرایط امتیازبندی سنی را می‌توانید در این بخش بخوانید:

 • زیر ۱۸ سال: صفر
 • ۱۸ تا ۳۵ سال: ۱۲ امتیاز
 • ۳۶ سال: ۱۱ امتیاز
 • ۳۷ سال: ۱۰ امتیاز
 • ۳۸ سال: ۹ امتیاز
 • ۳۹ سال: ۸ امتیاز
 • ۴۰ سال: ۷ امتیاز
 • ۴۱ سال: ۶ امتیاز
 • ۴۲ سال: ۵ امتیاز
 • ۴۳ سال: ۴ امتیاز
 • ۴۴ سال: ۳ امتیاز
 • ۴۵ سال: ۲ امتیاز
 • ۴۶ سال: ۱ امتیاز
 • ۴۷ سال به بالا: صفر امتیاز

همانطور که مشخص است، افرادی که بین ۱۸ تا ۳۵ سال دارند می‌توانند بیشترین امتیاز را از این بخش بگیرند.

مورد آخری که روی امتیاز و رتبه شما تاثیر دارد، فاکتور انطباق پذیری است. این فاکتور به این منظور طراحی شده است تا افرادی که با محیط، فرهنگ یا اجتماع کانادا آشنایی بیشتری دارند (و یا شرایطی دارند که سریع می‌توانند خودشان را وفق بدهند) شانس قبولی بیشتری داشته باشند.

 • دانش زبانی همسر شما (که حداقل باید ۴ نمره از CLB را داشته باشد): ۵ امتیاز
 • تحصیل متقاضی در کانادا (یعنی قبلا حداقل دو سال تمام وقت در کانادا تحصیل کرده‌اید): ۵ امتیاز
 • تحصیل همسر متقاضی در کانادا (حداقل دو سال تمام وقت در کانادا): ۵ امتیاز
 • سابقه کار قانونی متقاضی در کانادا (حداقل یک سال تمام وقت در یک موقعیت شغلی تخصصی): ۱۰ امتیاز
 • سابقه کار قانونی همسر متقاضی در کانادا (حداقل یک سال تمام وقت در یک موقعیت شغلی تخصصی): ۵ امتیاز
 • پیشنهاد رسمی کار (جاب آفر) از یک شرکت معتبر کانادایی: ۵ امتیاز
 • بستگان یا همسر متقاضی در کانادا باشند یا اقامت این کشور را داشته باشند: ۵ امتیاز

در مورد فاکتور آخر (بستگان) باید بدانید که بستگانی که در کانادا هستند باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند تا بتوانید این امتیاز را به دست آورید. همچنین این بستگان شامل پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، برادر، خواهر، فرزند، فرزند برادر یا خواهر، دایی، عمو، عمه و خاله می‌شود.

اکسپرس انتری استانی کانادا

دولت فدرال کانادا این امکان را به استان‌های مختلف کانادا داده است که هر کدام از آنها برای پذیرش مهاجرت قوانین مختلفی تعریف کنند. درنتیجه قوانین مهاجرت به کانادا از یک استان به استان دیگر متفاوت است. این تفاوت‌ها ممکن است خیلی چشم‌گیر نباشند اما شانس مهاجرت به کانادا به مقصد بعضی از استان‌ها مانند ساسکاچوان راحت‌تر از دیگری است. به قوانین و مقررات مهاجرت استان‌ها در کانادا در اصطلاح PNP هم گفته می‌شود که کوتاه شده Provincial Nominee Program است.

در حالت کلی، کسانی که امتیازهایشان مطابق با امتیازهای شیوه اکسپرس انتری باشد و شرایط لازم را داشته باشند از طرف دولت فدرال کانادا دعوت‌نامه دریافت می‌کنند و هر استانی که بخواهند مقیم می‌شوند. اما در مهاجرت «استانی کانادا» به جای دولت فدرال کانادا، متقاضی از فدرال استان نامه دریافت می‌کند و فقط در همان استان مشغول به کار می‌شود.

آیا سوال دیگری در مورد ویزای کار کانادا دارید؟

در این راهنمای ویزای کار کانادا اطلاعاتی را برای شما آماده کردیم که در سطح عمومی هستند و تقریبا هر متقاضی نیاز دارد که آن‌ها را بداند. اما از آن‌جایی که اطلاعات و شرایط دریافت ویزای کار کانادا بسیار زیاد است و در برخی موارد وارد حوزه حقوقی می‌شود، نمی‌توانیم همه آن‌ها را در قالب یک مقاله ارائه بدهیم. اگر در این رابطه سوالی داشته و یا می‌خواهید که اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، فقط کافی است که در بخش نظرات برای ما بنویسید تا سریع به شما پاسخ بدهیم.

منبع:عـلی بـابا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود