راهنمای سفر با کودکان ؛ نکات و توصیه‌هایی که لازم دارید

بچه ها همانند یک سفر می توانند شیرین، تلخ و عجیب باشند. بسیاری از سفر برو ها را می شناسم که بعد از به دنیا امدن بچه از شدت سفرهای خود کم کرده اند و این سبب شده که بعد از مدتی تبدیل به چند افسرده شوند، در این مطلب می خواهم برای آن دسته از سفربروهای قدیمی که تازه بچه دار شده اند و برای دسته ای که نمی دانند چطور با بچه ها سفر بروند یک راهنمای سفر با کودکان داشته باشیم. با ما در دیجیاتور همراه باشید.

برنامه ها جواب نمی دهند!

اگر سفری را دنبال می کنید که در آن چندین برنامه در نظر گرفته اید در حالی که یک دختر شیرین زبان و زیر هفت سال دارید، باید به شما از پیش بگویم که شکست خواهید خورد! سفر با بچه ها، شرایط خاصی دارد، وقتی با بچه ها می خواهید سفر کنید برنامه بریزید ولی این نکته را همیشه با خود مرور کنید که در سفر با کودکان  به خاطر بچه و خانواده ام شاید لازم باشد که برنامه را تغییر بدهم.

محل اقامت را در نظر داشته باشید

راهنمای سفر با کودکان | محل اقامتتان را از قبل انتخاب کنید
راهنمای سفر با کودکان | محل اقامتتان را از قبل انتخاب کنید

فیلم درباره الی را یادتان بیاید، وقتی چند نفر بدون برنامه قصد سفر می کنند و جای خواب خود را نه رزور کرده اند شاید همه چیز بهم بخورد و شرایط عجیبی رخ بدهد. با اینکه مشکل اصلی در آن فیلم بچه ها نبودند ولی در نظر داشته باشید که اگر آنها ویلا پیدا نمی کردند چه اتفاقی ممکن بود بیافتد؟ مخصوصا که آنها چندین بچه داشتند و احتمال اینکه جای خوبی پیدا کنند بسیار کم می بود. واقعیت این است که اگر قصد سفر با کودکان کرده اید در مورد شرایط اسکان حتما مطمئن باشید.

 

سفر با ساعت خواب بچه ها!

راهنمای سفر با کودکان | حواستان به ساعت خواب بچه‌ها باشد
راهنمای سفر با کودکان | حواستان به ساعت خواب بچه‌ها باشد

دیده شده در سفر به فلان شهر، خانواده تصمیم گرفته ساعت شش صبح پرواز داشته باشد! معلوم است که هیچ بچه ای ساعت چهار نمی تواند سرحال باشد، اگر مسئله اقتصادی خاصی نمی افتد سعی کنید با ساعت بچه ها هماهنگ باشید. بچه ای که بد از خواب بیدار شده باشد تمام سفر را برایتان زهر می کند!

بچه ها با ما فرق دارند

سفربرو های حرفه ای خوب می دانند در سفر شاید ساعات زیادی پیش بیاید که هیچ کاری لازم نیست بکنند و اصلا با هیچ کسی حرف نزنند ولی واقعیت این است که بچه ها این چیزها را نمی بینند. زمان و مکان آنها با زمان و مکان ما ادم بزرگها فرق دارد. پس برای این تفاوت سعی کنید راهی برای برقرار کردن ارتباط داشته باشید. می توانید برایشان کتاب خاصی ببرید، نقاشی خاصی بکنید. اگر عکاسی می کنید حتما وسیله ای هم برای عکاسی در سفر با کودکان در نظر بگیرید.

یک ساک برای بچه ها

راهنمای سفر با کودکان | برای بچه‌ها یک چمدان جداگانه در نظر بگیرید
راهنمای سفر با کودکان | برای بچه‌ها یک چمدان جداگانه در نظر بگیرید

واقعیت این است که بچه ها  بازیگوش و فعال هستند سعی کنید خودتان را تاجایی که می شود برای واقعیت بچه ها آماده کنید. یادم نمی رود یکی از دوستانم برای اینکه بچه اش سردش نشود کاپشن خودش را تن او کرده بود. به این کارها نیاز نیست به شرطی که برای بچه هایتان ساک داشته باشید. ساکی که یک دست لباس کامل در کنار یک پیراهن داشته باشد. در این ساک خوراکی فراموشتان نشود، این یکی از نکات اساسی سفر با کودکان است.

سفر بدون کوله را فراموش کنید

در سفر احتمالا خیلی از مواقع لازم است دست بچه را بگیرید و یا او را بغل کنید. اگر با یک عدد زنبیل می خواهید به این سمت و آن سمت بروید مطمئن باشید سفر خوبی با بچه نخواهید داشت در این مورد حتما کوله داشته باشید. اگر بچه شما کمی بیشتر از پنج سال است بعد نیست برای او هم کوله ای در نظر بگیرید البته کوله بسیار سبک که فقط لباس های خودش را داشته باشد. بچه ها عاشق این هستند که همانند بزرگتر ها به نظر برسند.

 

عادت ها را دور بریزید

یادم نمی رود که با زوجی به سفر کویری رفته بودیم آنها وسط شب کویر میخواستند که بچه را بخوابانند با این استدلال این بیدار باشه شنبه نمی تونیم بلندش کنیم بره مدرسه! اگر شما را از زندگی تان جدا کنند و به سفر کویر ببرند ولی نگذارند آسمان کویر را ببینید چه حسی خواهید داشت! قطعا چنین سفری بی معنی و بدون فایده خواهد بود. شما در سفر عادت ها را دور بریزید بچه ها سریع تر از شما به زندگی روتین باز خواهند گشت. آنها را درگیر طبیعت و یا محیط شهری بکنید بگذارید خاطره پررنگ در ذهنشان شکل بگیرد.

برنامه سفر را دست جمعی بچینید

در سفری که در کردستان داشتیم پدر و مادر در پی این بودند که حتما یک صعود داشته باشیم آنها می خواستند بچه ها را به اطرافیان بسپارند تا صعود خود را انجام بدهند، با اینکه من از این کار استقبال کردم ولی واقعیت این است برنامه سفر را دست جمعی می ریزند ناگهانی نباید به گزینه های پیش آمده سریع بله گفت! سعی کنید با بچه ها مشورت کنید و متناسب با آنها برنامه سفر بچینید.

جاهای تاریخی حوصله سر بر هستند

تجربه میزبانی از دوستان تهرانی را بسیار در اصفهان داشته ام در یکی از سفر ها خانواده ای بودند که بچه ای همراهشان بود. این دوستان ما برنامه سفر را با دیدن مکان های تاریخی تنظیم می کردند. در روز اول آنها برای عکاسی به مسجد شاه رفته بودند و انقدر  بچه شان گریه کرده بود که مجبور شدند به خانه ام برگردند، دفعه بعدی که میخواستند آنجا بروند با آنها رفتم، تا فهمیدم که بچه از جای تاریخی خوشش نمی آید شروع به طراحی بازی کردم. به او گفتم فکر کند یک مداد در انگشت اش دارد بیاید روی دیوار چیزی بکشیم. من با دست شروع کردم به کشیدن به روی دیوار بعد از نیم ساعتی که این کار را کردیم او را کنار کشیدم به او گفتم بقیه این دیوار را اینطور کشیده اند.

جاهای تاریخی حوصله سر بر هستند و بسیاری از مکان های دیدنی ایران هم جایی تاریخی است سعی کنید در این بازدید ها بازی و یا کاری به کودک بسپارید.

مهمترین نکته! دید مثبت

همه چیز به پیش فرض شما از سفر با بچه بستگی دارد، مهم این است که مثبت نگاه کنید. هر اتفاقی که می افتد سعی نکنید به بقیه توضیح بدهید که بچه به فلان دلیل گریه می کند یا به فلان دلیل شیطونی می کند! شما قرار نیست توضیح بدهید قرار است
لذت ببرید. این لذت بردن هم با دید مثبت رخ می دهد.

یک نکته طلایی در سفر با کودکان

بچه های یک تا سه سال، آب و هوای بسیار متغیری دارند در برخورد با این بچه ها اصلا سخت نگیرید و منعطف تر باشید. بچه های زیر دو سال احتیاط بیشتری در سفر باید ببیند سعی کنید توجه تان را از آنها بر ندارید. داشتن همراه بسیار نزدیک در سفر وقتی بچه ها در این سن هستند توصیه می شود گرچه نبود آن مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

یک نباید طلایی

غذای بیرون فست فودی هرگز! حتی اگر به شما بگویند این بهترین فست فود شهر است به سادگی زیر بار آن نروید و نگذارید بچه زیر هفت سال شما غذای فست فودی یا سرخ شده بخورد. در مورد غذاهای کبابی شدیدا مراقب باشید معده بچه ها حساس است. پیشنهاد می شود خوراکی هایی چون کنسرو لوبیا همراه خود داشته باشید. مراقب تغذیه خود و بچه هایتان باشید.

اگر بچه دارید و یا تجربه سفر با کودکان را دارید به ما بگویید که تجربتان چطور بوده، خوشحال میشویم نظرات شما را بشنویم، مطمئن باشید بسیاری به نظرات شما نیاز دارند.

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود