نحوه رزرو هتل به‌صورت آنلاین در ۳ مرحله

معمولا هنگام سفر، پیداکردن هتل مناسب و رزروکردن اتاق می‌تواند نگران‌کننده باشد، به‌ویژه اگر بخواهید اتاقی را برای خانواده‌ای پرجمعیت رزرو کنید یا دقیقه آخر به فکر رزرو هتل مناسب افتاده باشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با چگونگی پیداکردن هتل مناسب و رزروکردن اتاق آشنا کنیم.

هرآنچه باید درمورد رزرو هتل بدانید

این‌ روزها بسیاری از رزروها اینترنتی انجام می‌شوند. شما می‌توانید، پیش از رزرو هتل مناسب برای خود و خانواده‌تان، از ابزارهای آنلاین استفاده کنید و نرخ اتاق‌ها و فروشگاه‌های اطراف هتل را مقایسه کنید و مناسب‌ترین را برگزینید.

اگر هیچ‌وقت اتاقی در هتل رزرو نکرده‌اید، نگران نباشید، چون با انجام‌دادن چند مرحله زیر می‌توانید این کار را به‌آسانی انجام دهید.

مرحله اول: پیداکردن هتل مناسب

رزرو هتل با پیدا کردن اتاق مناسب

۱. تعیین بودجه

پیش از انتخاب هتل، باید به مقدار پولی که می‌توانید برای رزرو هتل هزینه کنید و البته نیازهایتان توجه کنید. هنگام رزرو هتل ابتدا بودجه‌تان را در نظر بگیرید و باتوجه‌به آن اتاق موردنظرتان را رزرو کنید. این روش کمک می‌کند که هنگام جست‌وجوی هتل، جست‌وجو را به هزینه‌ای محدود کنید که می‌توانید برای آن بپردازید و بدین‌ترتیب وقتی‌که برای جست‌وجوی هتل می‌گذارید بهینه می‌شود.

 • به خاطر داشته باشید که بودجه کم به‌معنای این نیست که درنهایت مجبورید هتلی کثیف و اتاقی ارزان‌قیمت رزرو کنید. خوب است بدانید که بسیاری از هتل‌ها برای مهمانان خود تخفیف‌های مختلفی در نظر می‌گیرند.
 • ازطرفی، ممکن است شما با هزینه شرکت محل کارتان به سفری کاری رفته باشید و هزینه‌های اقامتتان را شرکت تأمین کند. بنابراین، دیگر قیمت اجاره اتاق در هتل در اولویت‌هایتان قرار نمی‌گیرد.

۲. تصمیم‌گیری درمورد محل اقامت

باید درمورد اتاقی که می‌خواهید رزرو کنید تصمیم‌ بگیرید. آیا اتاق را برای خانواده‌ای چهارنفره لازم دارید یا فقط اتاقی برای خودتان می‌خواهید؟ پیش از رزرو هتل به فضا و بزرگی اتاق موردنظرتان، تعداد تخت‌های آن و البته سرویس بهداشتی آن کاملا توجه کنید. اگر به‌همراه خانواده به مسافرت می‌روید، پس احتمالا به دو تخت بزرگ و همچنین سرویس بهداشتی بزرگ نیاز دارید. اما اگر به‌تنهایی سفر می‌کنید، پس تخت یک‌نفره و سرویس بهداشتی نه‌چندان بزرگ هم کفایت می‌کند.

 • اگر به تسهیلات مربوط به معلولان نیاز دارید، پیش از رزرو هتل تماس بگیرید و ببینید هتل چه تسهیلاتی در اختیار معلولان قرار می‌دهد. مثلا، آیا صندلی چرخ‌دار برای معلولان در نظر گرفته‌اند؟
 • پیش از رزرو هتل به امکانات دیگر، مانند اسپا و باشگاه ورزشی، هم توجه کنید. اگر به ارتباط اینترنتی ثابت نیاز دارید، هتل‌هایی انتخاب کنید که وای‌‌فای رایگان ارائه می‌دهد.
 • اگر همراه خانواده و گروهی از دوستانتان به سفر می‌روید، پس بهتر است به‌جای رزرو هتل سوئیتی رزرو کنید که اتاق نشیمن و اتاق‌خواب جداگانه داشته باشد. در این‌ صورت همگی بدون محدودیت جا و با حفظ حریم خصوصی می‌توانید در هتل اقامت داشته باشید.

۳. شناسایی محل یا منطقه ایده ال

آشنایی با جاذبه های گردشگری قبل از رزرو هتل

گاهی اوقات محل اقامتتان از مقدار هزینه یا امکانات موجود در هتل مهم‌تر می‌شود. به‌ویژه اگر به‌دنبال مکانی راحت باشید. مثلا، ممکن است هتلی بخواهید که نزدیک محل مأموریت کاری یا کنفرانسی باشد که قصد شرکت در آن را دارید؛ یا هتلی بخواهید که نزدیک جاذبه گردشگری خاصی باشد؛ یا شاید هتلی در مرکز شهر بخواهید که با اقامت در آن به تمام نقاط مختلف شهر دسترسی داشته باشید؛ یا صرفا بخواهید مدتی دور از هیاهو باشید و با خودتان کمی خلوت کنید، رانندگی کنید یا به پیاده‌روی بروید.

 • اگر سفرتان کاری است، پس به‌دنبال هتلی باشید که نزدیک محل جلسه کاری یا کنفرانس‌تان باشد.
 • اگر به سفر تفریحی می‌روید، هتل‌هایی انتخاب کنید که با مکان‌های دیدنی و تفریحی فاصله کمی داشته باشند و بتوانید پیاده به آن مکان‌ها بروید یا به‌دنبال هتل‌هایی باشید که، برای راحتی در جابه‌جایی و گردش در شهر، خودروهای اجاره‌ای در اختیارتان قرار دهند.

۴. جست‌وجوی آنلاین هتل‌ها

سریع‌ترین روش پیداکردن هتل مناسب جست‌وجوی اینترنتی است و این کار را می‌توانید با استفاده از یکی از موتورهای جست‌وجوی هتل انجام دهید. با استفاده از این سایت‌های جست‌وجو می‌توانید برای تمام روز و شب‌های سفرتان با دقت برنامه‌ریزی کنید و هتلی پیدا کنید که امکانات دل‌خواهتان را داشته باشد. درضمن، می‌توانید باتوجه‌به اطلاعاتی که درمورد هتل‌ها به دست می‌آورید، بودجه موردنظرتان را هم کنار بگذارید.

 • وقتی در موتور‌ جست‌وجوی هتل موارد موردنظرتان را وارد کردید، هتل‌هایی با شروط درخواستی‌تان نمایش داده می‌شود. حتی می‌توانید، هنگام جست‌وجوی هتل مناسب، از سایت بخواهید گزینه‌ها را برحسب کمترین تا بیشترین قیمت نمایش دهد یا، با استفاده از نقشه آنلاین، موقعیت جغرافیایی هتل‌هایی را بررسی کنید که به منطقه موردنظرتان نزدیک‌تر باشد.
 • یادتان باشد که موتورهای جست‌وجوی آنلاین همیشه هزینه‌های اضافی اتاق‌ها را نشان نمی‌دهند. بنابراین، وقتی توضیحات مربوط به هتل‌ها را مطالعه کردید، به یادداشت‌های کوچکی که در کنار قیمت قرار دارد هم توجه کنید. سپس اتاق دل‌خواهتان را رزرو کنید.
 • برخی از شرکت‌ها یا سرورهای اینترنتی تخفیف‌هایی خاص به تمام افراد یا اعضای خودشان ارائه می‌دهند. می‌توانید با آنها تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری درخواست کنید.

۵. مقایسه نرخ هتل‌ها

رزرو هتل با مقایسه نرخ ها

می‌توانید، با استفاده از ابزارهای جست‌وجوی تخفیف آنلاین، قیمت هتل‌های مختلف را باهم مقایسه کنید. فقط باید تاریخ سفر و بودجه موردنظرتان را وارد کنید. سپس این سایت‌ها چندین پایگاه را جست‌وجو می‌کنند و هتل‌هایی را به شما معرفی می‌کنند که با نیاز شما بیشتر سازگار باشند و درعین‌حال تخفیف داشته باشند و ارزان‌تر باشند.

 • بخش معرفی این هتل‌ها را بخوانید تا از تمیزی، سرویس‌دهی به مشتریان و امکانات رفاهی آن مطلع شوید. سپس، با درنظرداشتن نرخ هتل، موارد مختلف را بسنجید و ببینید که آیا آن هتل مناسب نیازهایتان هست یا خیر.
 • البته برخی از ابزارهای جست‌وجوی تخفیف شما را ملزم می‌کنند که پیش از اینکه دقیقا بدانید در کدام هتل می‌خواهید اقامت داشته باشید هتل را رزرو کنید. در این‌گونه مواقع، قبل از رزرو هتل توضیحاتی را که درمورد اتاق در یادداشت‌های کوچک کنار آنها قرار داده‌اند مطالعه کنید تا بدانید هتل چه قوانین و مقرراتی دارد.

۶. تماس با هتل

اگر می‌خواهید لحظه آخر اتاقی در هتل رزرو کنید یا اتاقی با نرخ بهتر اجاره کنید، پس بهتر است مستقیما با هتل تماس بگیرید. در این صورت می‌توانید درمورد امکانات هتل و خدماتش برای مشتری‌ها آگاهی بیشتر و دقیق‌تری داشته باشید. وقتی با پذیرش هتل تماس بگیرید، می‌توانید تمام سؤال‌های مدنظرتان را بپرسید. درضمن، بهتر است عصرها تماس بگیرید. زیرا قسمت پذیرش هتل‌ها صبح‌ها و بعدازظهرها معمولا شلوغ است.

هنگام تماس با پذیرش برای رزرو هتل سؤال‌های زیر را بپرسید:

 • هتل رستوران یا کافه دارد؟ اجاره اتاق همراه با صبحانه رایگان است؟
 • سیگارکشیدن در اتاق‌ها ممنوع است؟
 • هتل نزدیک سرویس حمل‌ونقل عمومی است یا اینکه آیا تسهیلاتی چون دوچرخه اجاره‌ای دارد؟
 • فاصله هتل تا منطقه یا مکان خاصی مانند ساحل چقدر است؟
 • کدام بخش از هتل چشم‌انداز بهتری دارد یا کم‌ سروصداست؟
 • آیا تسهیلاتی برای معلولان در نظر گرفته شده است؟
 • چگونه می‌شود رزرو را لغو کرد؟

مرحله دوم- رزرو هتل

رزرو هتل آنلاین

۱. رزروکردن اتاق به‌صورت آنلاین

وقتی اتاق دل‌خواهتان را انتخاب کردید، می‌توانید آن را از طریق وب‌سایت‌ هتل رزرو کنید. برای این کار باید اطلاعاتی درمورد خودتان، مانند نام و نام‌خانوادگی‌تان و تاریخ سفرتان را وارد کنید.

 • همچنین، می‌توانید مستقیما با پذیرش هتل تماس بگیرید و اتاقتان را رزرو کنید. به‌علت اینکه صبح‌ها و بعدازظهرها قسمت پذیرش شلوغ است، بهتر است عصرها تماس بگیرید.
 • اگر می‌خواهید رزرو گروهی انجام دهید و برای حضور در کنفرانس یا عروسی می‌خواهید در هتل اقامت داشته باشید، با پذیرش هتل مستقیما تماس بگیرید و صحبت کنید. بسیاری از هتل‌ها نرخ‌های مربوط به رزرو گروهی را در وب‌سایت‌های خود قرار نمی‌دهند و بنابراین با تماس تلفنی می‌توانید رزرو هتل را با بهترین قیمت انجام دهید.

۲. پرداخت هزینه اتاق با استفاده از کارت اعتباری

بسیاری از هتل‌ها پس از انجام‌دادن رزرو مبلغ اجاره را می‌گیرند. اگر به سفر کاری می‌روید، مبلغ اجاره را با استفاده از کارت اعتباری شرکتتان بپردازید.

 • همان طور که در قسمت مقایسه هتل‌ها گفته شد، بررسی کنید که از چه تخفیف‌هایی می‌توانید استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید مدت بیشتری در هتل بمانید، باید بتوانید مبلغ اجاره ۲ تا ۳ شب را هنگام رزروکردن پرداخت کنید و باقی اجاره را هنگام تحویل‌گرفتن اتاق بپردازید.

۳. اطمینان از تأیید رزرو هتل

پس از انجام‌دادن مراحل رزرو باید رسید آن را به‌صورت آنلاین دریافت کنید. در این صورت می‌توانید از رزرو اتاقتان مطمئن شوید. همچنین می‌توانید مستقیما با هتل تماس بگیرید و از تأیید رزرو اتاقتان مطمئن شوید.

۴. مطالعه دقیق رسید رزرو هتل

وقتی رسید اینترنتی را دریافت کردید، تاریخ سفرتان و نرخ مورد توافقتان را بررسی کنید. درمورد هزینه‌های اضافی، مانند هزینه‌های مربوط به تمیزکردن اتاق، پارکینگ و دیگر هزینه‌ها، باید از قبل صحبت کرده باشید تا با مورد غیرمنتظره‌ای مواجه نشوید.

کلام آخر

با انجام‌دادن مراحل فوق می‌توانید با خیال آسوده رزرو هتل دل‌خواهتان را انجام دهید.

منبع:چطـــور

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود