اسنپ مارکت

باغ خان شوشتر یک جاذبه سرسبز تاریخی

در کنار غربی کانال دست‌کند گرگر و در مجاورت بافت قدیمی شهر شوشتر، باغی زیبا به نام باغ خان شوشتر متعلق به دوره قاجار قرار دارد. دست در دست دیجیاتور به باغ خان شوشتر سری می‌زنیم و با این جاذبه سرسبز تاریخی بیشتر آشنا می‌شویم

در دامنه کوه‌های زاگرس، در شمال استان خوزستان، شهر شوشتر با تاریخ و تمدن کهن وجود دارد که به پایتخت سازه‌های آبی جهان مشهور است. شوشتر مردمی مهربان و خونگرم دارد و از دیرباز به دارالمومنین شهره بوده است. عبور دو رود کارون و دز از این شهر موقعیت ویژه‌ای در جلگه خوزستان برای این شهر رقم زده است. بند میزان رود کارون را به دو شاخه شطیط و گرگر تقسیم کرده است. در کنار غربی کانال دست‌کند گرگر و در مجاورت بافت قدیمی شهر شوشتر، باغی زیبا به نام باغ خان شوشتر متعلق به دوره قاجار قرار دارد. دست در دست دیجیاتور به باغ خان شوشتر سری می‌زنیم و با این جاذبه سرسبز تاریخی بیشتر آشنا می‌شویم:

باغ خان شوشتر کجاست؟


در ضلع جنوبی و در فاصله کمتر از یک کیلومتر از مجموعه فرهنگی تاریخی آبشارهای شوشتر، باغی زیبا با مساحتی بیش از هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع قرار دارد. گفتنی است این باغ در آغاز یک باغ بزرگ بوده است که حالا به دو باغ یکی در سمت چپ ورودی به نام باغ بالا و یکی در سمت راست آن به اسم باغ پایین تفکیک شده است.

باغ خان به صورت طولی و مستطیل شکل است. درب ورودی باغ چوبی با میخ‌های درشت فلزی است که دل هر بیننده را به گذشته پر می‌دهد. برای ورود به باغ خان شوشتر باید از یک سایه‌بان یا ساباط با طاق ضربی عبور کنیم. این سایه‌بان فضای خنک دلنشینی را فراهم کرده است. ساباط در کنار صخره با سنگ و اجر ساخته شده و سردر آن با آجرکاری زیبای مشبک تزیین شده است.

پس از عبور از ورودی، وارد محوطه اصلی باغ خان شوشتر می‌شویم. همان طور که از کلمه باغ پیداست این محوطه دارای درختان زیادی است که بر اساس شرایط جغرافیایی و آب وهوایی منطقه انتخاب و کاشته شده است. درختان خرما، کنار، موز و مرکبات در کنار درختچه گل‌های زینتی و بوته‌های رز، زیبایی باغ را صد چندان کرده‌اند. همه این درختان زیبا با رعایت اصول طراحی و مهندسی با فواصل بسیار منظم کاشته شده‌اند و نظم دل‌نشینی به باغ می‌دهند. استراحت در خنکای سایه درختان، صدای ریزش و حرکت آب در جوی‌ها و آواز دلنشین پرندگان روح انسان را می‌نوازد.

حصار شمالی و جنوبی باغ سنگی و خشتی و حصار شرقی به صورت پرچین است. این حصارها بارها در دوران‌های مختلف بازسازی شده است. این روزها یکی دیگر از زیبایی‌های باغ، برگ‌های پیچکی است که سراسر دیوار باغ را فراگرفته است.

سیستم آبیاری باغ خان


سیستم آبیاری باغ خاناز امتیازات بارز باغ خان شوشتر کنار رودخانه بودن آن است که آبیاری این باغ را آسان کرده است. آب به شیوه سنتی از مجرایی شبیه قنات از غرب رود گرگر با طی مسیری نزدیک به  ۲۰۰ تا۳۰۰ متر به باغ می‌رسد. همچنین از قسمت‌های غربی آبشارهای شوشتر، کانال‌های آب دست‌کند با طول حدود ۷۰۰ متر آب را وارد باغ می‌کنند. آب پس از خروج از کانال وارد حوض‌ها و جوی‌های سنگی باغ که شیب ملایمی دارند می‌شود و در نقاط مختلف باغ خان درختان را آبیاری می‌کند.

باغی به قدمت دوران قاجار


باغ خان شوشتر قسمتی از یک مجموعه است که شامل حمام، مسجد، زورخانه، ساباط، زندان و خانه‌های قدیمی ارزشمندی است. خاندان مرعشی، از خانواده‌های سرشناس و با اعتبار اجتماعی ویژه شوشتر بوده‌اند. این خانواده در محله حیدرخانه یا کهواز صاحب املاک زیادی هستند. مجموعه خان نیز در محله بی‌بی دو خواهران در دوره قاجاریه به دست این خاندان ساخته شده‌ است. البته آبیاری خاص آن از مسیر آبشارها مربوط به دوره ساسانیان است.

حمام خان حمام خان و دیگر دیدنی‌های این مجموعه

اسنپ مارکت


حمام خان که مشرف به باغ خان است مانند دیگر حمام‌های ایرانی شامل سربینه ، گرمخانه و گنبد است. این حمام تا سال‌های اخیر مورد استفاده مردم بوده است. در ضلع غربی حمام، ساباط سه طبقه‌ای قرار دارد که می‌توان گفت یکی از زیباترین ساباط‌های شوشتر است. در طبقه سوم آن مسجدی کوچک وجود دارد. در زیر این ساباط زورخانه‌ای قرار دارد که فضای آن در دل سنگ و مانند یک شوادان ساخته شده و گود آن به صورت هشت‌پر تراش خورده است. این زورخانه تنها زورخانه سنگی ایران است که تا دهه ۵۰ ورزشکاران در آن به ورزش‌های پهلوانی مشغول بودند اما امروز درب ورودی آن مسدود است.

بهترین فصل سفر به باغ خان شوشتر

بهترین فصل سفر به باغ خان شوشتر
اواخر زمستان و اوایل بهار بهترین زمان برای بازدید از شوشتر و باغ زیبای خان است. پس اگر می‌خواهید باغ خان شوشتر و در کنار آن مجموعه سازه‌های آبی شوشتر را در کمال زیبایی ببینید فصل بهار را برای سفر انتخاب کنید. البته زیست‌بوم جلگه‌ای کوهپایه‌ای این شهر در تمام ایام سال مسافران را به سمت خود جذب می‌کند.

امکانات رفاهی باغ


دسترسی به وسایل نقلیه یکی از امکاناتی است که برای رفاه حال بازدیدکنندگان در نزدیکی باغ فراهم است. باغ خان رستورانی خوب و بوفه هم برای اینکه بتوانید هر چه نیاز دارید خریداری کنید دارد. پس با خیال راحت به باغ بروید و مطمئن باشید روز خوبی خواهید داشت. در ضمن بازدید از این باغ زیبا رایگان است.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک باغ خان

جاذبه‌های گردشگری نزدیک باغ خان شوشتر
کت‌ها از جمله فضاهایی است که به باغ خان شوشتر مشرف است. این کت‌ها در صخره، با دست، کنده شده و محلی مناسب و خنک در فصل گرما برای استراحت و تفریح بوده است. منظره باغ‌های خان و رود گرگر از کت‌ها جذابیت ویژه‌ای برای همه بازدیدگنندگان دارد پس حتما سری هم به کت‌ها بزنید. دیگر جاذبه‌ای که در شوشتر نمی‌توان از آن گذشت، مجموعه سازه‌های آبی است که در ۷۰۰ متری باغ قرار دارد. مسجد جامع شوشتر نیز از دیگر بناهای دیدنی این شهر است که پیشنهاد می‌شود از آن دیدن کنید.

گفتنی‌های سفر به شوشتر


اگر برای دیدن باغ خان شوشتر و دیگر دیدنی‌های این شهر فوق‌العاده قصد سفر دارید، چند نکته را فراموش نکنید. شوشتر هتل چهار یا پنج ستاره ندارد اما هتل‌های سنتی یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی خوبی دارد که می‌تواند بهتر از هر هتلی سفرتان را لذت‌بخش و خاطره‌انگیز کند. رنج قیمت اقامت در هتل‌ها و مهمانپذیرهای این شهر از ۹۰ هزار تومان تا ۲۵۰ هزار تومان متغیر است. اگر در شوشتر اقامت داشتید آش غلغل شوشتر را حتما امتحان کنید. دیگر اینکه حیف است به شوشتر بیایید و سری به بازار این شهر نزنید. سوغات شوشتر را برای عزیزانتان از بازار بخرید و یا برای خودتان به یادگار ببرید. اگر اهل خوراکی هستید، شوشتر ترشیجات و لبنیات خوبی دارد. اگر هم عاشق صنایع دستی هستید، کارهای زیبای هنری معرق با ساقه گندم را از دست ندهید. دیبا و پرند شوشتر هم که زبانزد خاص و عام است.

اطلاعات بازدید از باغ خان شوشتر

اطلاعات بازدید از باغ خان شوشتر
آدرس باغ خان شوشتر : شوشتر، انتهای خیابان امام شرقی، محله بی‌بی دختران
مسیر دسترسی به باغ خان شوشتر :
اگر از خودروی شخصی استفاده می‌کنید از تهران به شوشتر تقریبا هشت ساعت و نیم راه پیش رو دارید. باید از مسیر اراک، بروجرد و خرم‌آباد خودتان را به اندیمشک برسانید و از بزرگراه اندیمشک دزفول به شوشتر بروید. باغ خان انتهای خیابان امام شرقی، در محله بی‌بی دختران شوشتر است.
اگر سفر هوایی را انتخاب می‌کنید باید بدانید شوشتر فرودگاه ندارد و می‌توانید به فرودگاه اهواز یا دزفول بروید و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس خود را به شوشتر برسانید.
اگر هم می‌خواهید با قطار سفر کنید، یک روز در میان از تهران به شوشتر قطار وجود دارد. با قطار سفری ارزان‌تر اما ۱۶ ساعته در پیش خواهید داشت. با اتوبوس هم می‌توانید از پایانه جنوب حرکت کنید و ۹ ساعت بعد در شوشتر باشید.
در این مقاله یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شوشتر را به شما معرفی کردیم. اگر تا به حال به شوشتر سفر کرده‌اید تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید و به ما بگویید که آیا دیدن باغ خان شوشتر را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟ در بین باغ‌هایی که در شهرهای مختلف ایران از آن بازدید کرده‌اید به نظر شما ویژگی باغ خان چیست؟

منبع:سـفـرزون

اسنپ مارکت

1 نظر
  1. حمید می‌گوید

    فروردین ۱۴۰۱ خواستیم بریم داخل باغ پس از کلی گشتن دنبال درب باغ، متوجه شدیم باغ شخصی شده و ظاهرا فروخته شده به شخص یا اشخاصی و حتی از همسایه ها پرسون پرسون شماره همراه صاحب باغ رو گرفتیم و تماس گرفتیم و صاحب باغ به اصطلاح ملی کشور تاریخی ایران اذعان کرد در حال حاضر باغ به چند نفر اجاره داده شده و شما فعلا نمیتونید از باغ بازدید کنید ، خلاصه یکی از آثار تاریخی و ملی ما فروخته شده!!!

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود