شهر تاریخی گسکر با قدمتی ۱۲۰۰ ساله

با توجه به این‌که این شهر در منطقه‌ای بسیار زیبا قرار دارد، علاوه‌بر جنبه تاریخی‌ به دلیل محل قرارگیری‌اش دارای اهمیت گردشگری دو چندان شده است. طبیعت‌گردان زیادی به خاطر مناظر بی‌مانند هفت دغنان به این منطقه می‌آیند.

شهر تاریخی گسکر با قدمتی ۱۲۰۰ ساله که در میان جنگلهای هفت دغنان واقع شده است . این شهر وسیع‌ترین شهر به جای مانده از دوران اسلامی در شمال ایران می‌باشد و مساحتی بالغ بر ۱۰ هکتار را در بر گرفته است. گسکر با رشت ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. هم اکنون بخش مهمی از آن زیر پوشش گیاهان جنگل مدفون است. با توجه به این‌که این شهر در منطقه‌ای بسیار زیبا قرار دارد، علاوه‌بر جنبه تاریخی‌ به دلیل محل قرارگیری‌اش دارای اهمیت گردشگری دو چندان شده است. طبیعت‌گردان زیادی به خاطر مناظر بی‌مانند هفت دغنان به این منطقه می‌آیند.

گکسر

معماری شهر گسکر

شهر تاریخی گسکر در نزدیکی صومعه‌سرا، دارای سبک شهرسازی پیشرفته و متشکل از سه بخش تجاری،صنعتی و مسکونی بوده است. قسمت تجاری شهر به کهنه بازار شهرت داشته است. پل‌هایی از جنس خشت در شهر مشاهده می‌شود که مربوط به دوره صفویه هستند. این سه پل بر روی رودخانه بهمبر بنا شده‌اند. برخی از آثار باستانی و باقی‌مانده کوره‌ها نیز در حفاری باستان‌شناسان به دست آمده‌اند که به همراه سکه‌های ضرب شده در اوایل دوره اسلامی قدمت دیرینه شهر گسکر را نمایان می‌کنند.

در این شهر دو حمام مربوط به زمان صفویه وجود دارد که مساحتی حدود چهارصد متر مربع را در بر گرفته‌اند. این حمام‌ها طبق اصول کامل مهندسی ساخته شده‌اند و حاکی از پیشرفت علم و صنعت در این شهر هستند. بنای یکی از این حمام‌ها که به حمام هفت دغنان معروف است سالم مانده و می‌توان جزئیات معماری گسکر را در آن مشاهده نمود. کاشی‌های این حمام رنگ‌های متنوعی دارند و تصویر انسان به شکل مینیاتور روی آن‌ها مشاهده می‌شود. این حمام یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های استان گیلان می‌باشد که دارای کاشی‌کاری‌های خاص و پر معنایی است.

همچنین آثاری از زمان اشکانیان در قسمت جنوب منطقه شهرنشین گسکر به دست آمده است.

این شهر در فصل‌های مختلفی توسط کارشناسان باستان‌شناسی مورد کاوش قرار گرفته است. کوره‌های آجرپزی، نشانه‌هایی از وجود صنعت شیشه‌گری و سفالگری، گورستان شهر و سه بخش مسکونی، تجاری و صنعتی گسکر در کاوش‌های قبلی کشف شده‌اند.

فصل چهارم منجر به کشف آثاری شد که خبر از زندگی در زمان ایلخانیان تا صفویان می‌دهد. این دوره به حدود هفتصد سال قبل باز می‌گردد.

مسیر این شهر تاریخی به سبب طبیعت بکر و دست نخورده‌اش، در بین طبیعت‌گردان به عنوان مسیر گردشگری شهرت یافته است.

مناره گسکر

این مناره که با آجر بنا شده است مربوط به عصر سلجوقی می‌باشد. مناره‌ای بسیار باشکوه و زیبا که با صومعه‌سرا حدود ۹ کیلومتر فاصله دارد. معلوم نیست این مناره خوش چهره توسط کدام فرد یا افرادی بنا شده، اما سازندگان آن اوج هنر و خلاقیت را در ساخت این بنا به خرج داده‌اند. مناره آجری گسکر در جاده مسیر جاده شاه‌عباسی قرار دارد و جزء برجسته‌ترین آثار تاریخی استان گیلان محسوب می‌شود.ارتفاع مناره آجری گسکر در ابتدا ۳۰ متر بوده است. طی سال‌های متمادی و بر اثر عوامل طبیعی حدود پنج متر از مناره فرو ریخته و با زلزله سال ۶۹ در گیلان سیزده متر دیگر از این مناره خراب شده است. در حال حاضر ۱۲ متر از مناره سالم مانده و قابل مشاهده است.

ابعاد آجرهای استفاده شده در مناره ۲۰ در ۲۰ است و ملات به کار رفته در آن ساروج می‌باشد. مناره به شکل مخروط است و از قسمت ورودی آن با ۵۰ پله به شکل مارپیچ مواجه می‌شویم که در آخر به بام مناره می‌رسند.

در سال ۱۳۸۲ به دلیل حفاظت از این اثر ارزشمند تاریخی بخش‌هایی از مناره ترمیم شده است. در بالای مناره نقوشی هندسی برای تزئین آن وجود داشته که امروزه چیزی زیادی از آن‌ها باقی نمانده است. این بنا دو نورگیر داشته که یکی از آن‌ها در ارتفاع شش متری مشاهده می‌شود و دیگری در زلزله سال ۱۳۶۹ فرو ریخته است.

مناره گسکر

از هموطنان ساکن رشت و صومعه سرا تقاضا دارم در صورت داشتن تصاویری از شهر تاریخی گکسر آنرا برای معرفی بیشتر برای ما ارسال فرمایند . 

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود