قزقان دره ، یکی از جاذبه‌های کمتر شناخته شده خراسان رضوی

در خراسان رضوی و در مرز دشت‌های ترکمنستان، مکانی دیدنی به نام قزقان دره وجود دارد. اگر به شناخت این جاذبه طبیعی زیبا علاقه‌مند هستید، پس با دیجیاتور همراه باشید!

ما چند درصد از جاذبه‌های دیدنی ایران عزیزمان را می‌شناسیم؟ ایران کشوری چهار فصل و چهار اقلیم است. مناطق کوهستانی، کویری، کوهپایه‌ای، دشت، دریا، صحرا، رودخانه، هر چیزی که بخواهیم را می‌توانیم در ایران ببینیم. با این وجود، اکثر ما جاذبه‌های تکراری را ترجیح می‌دهیم یا اینکه به خارج از کشور سفر می‌کنیم. اما باید این را بدانیم که در هر گوشه‌ای، جاذبه‌ای منحصر به فرد انتظار ما را می‌کشد. به عنوان مثال، اکثر مسافران، خراسان رضوی را تنها به مشهد مقدس می‌شناسند. اما در خراسان رضوی و در مرز دشت‌های ترکمنستان، مکانی دیدنی به نام قزقان دره وجود دارد. اگر به شناخت این جاذبه طبیعی زیبا علاقه‌مند هستید، پس با دیجیاتور همراه باشید!

قزقان دره کجاست؟

قزقان دره
قزقان دره کجاست؟

قطعا تا به اینجا متوجه شده‌اید که قزقان دره در خراسان رضوی واقع شده. جالب است بدانید که خراسان رضوی با دشت‌های ترکمنستان، مرز مشترکی دارد. در نزدیکی این مرز مشترک، روستایی به نام درگز به چشم می‌خورد. داخل این روستای دیدنی که مجاورت دشت‌های ترکمنستان باعث سرسبزی آن شده، منطقه‌ی زیبای قزقان دره قابل دسترسی است.

به خاطر وضعیت جغرافیایی خاص منطقه، مردم درگز زودتر از سایر شهر‌های ایران، بهار را تجربه می‌کنند. به همین دلیل افرادی که در مورد این منطقه آگاهی بیشتری دارند، اینجا را به عنوان مقصد سفرهای نوروزی خود انتخاب می‌نمایند. پوشش گیاهی و جانوری منطقه قزقان دره بسیار زیبا و دیدنی است. از این رو، عشایر منطقه اینجا را در بهار برای اتراق خود انتخاب می‌کنند.

پس در بهار می‌توانید شاهد عشایر و دام‌های آنها باشید. معمولا در بهار جشنواره‌های مختلفی برگزار می‌شود و اگر خوش شانس باشید، قادر خواهید بود که صنایع دستی و محصولات دامی ارگانیک آنها را خریداری نمایید.

روستای درگز چطور به وجود آمده است؟

روستای درگز چطور به وجود آمده؟

شاید تشریح تاریخ روستای درگز نیز خالی از لطف نباشد. به هر صورت زمانی که عازم سفر هستید، ترجیح می‌دهید در مورد مقصد خود اطلاعات کامل و جامعی داشته باشید. شاید اگر امروزه در نقشه، به منطقه درگز نگاهی بیاندازید، ببینید که چقدر این منطقه کوچک است. اما در گذشته و پیش از عهدنامه آخال، درگز وسعت بسیار زیادی داشته. اما در پی عهدنامه آخال، بخش اعظمی از این منطقه سرسبز و زیبا به ترکمنستان پیوست.

این منطقه از دیرباز حاصل‌خیز‌ترین جلگه منطقه خراسان بوده. به همین دلیل قوم و قبیله‌های مختلف همیشه با هم بر سر تصاحب آن درگیر بودند. این درگیری‌ها به حدی بوده که حتی برخی تاریخ‌نویسان بر این باور هستند که دارا، آخرین پادشاه حکومت هخامنشی، در اینجا و بر سر همین جنگ و جدال‌ها جان خود را از دست داد. حتی در دوران غزنوی، ترکان به این منطقه حمله ور شدند و مدتی در اینجا سکنی گزیدند. به همین دلیل است که بر خلاف باور، زبان مردم این منطقه بیشتر ترکی است. در طول تاریخ همیشه بر سر این منطقه جنگ و درگیری بوده و امروزه به مکانی آرام برای گردشگری تبدیل شده.

جالب است بدانید که این شهر پیشینه تاریخی بسیار غنی و باستانی دارد. برخی از تاریخ‌نویسان بر این باور هستند که شهر ایبورد، یا همان درگز کنونی، بیش از ۷ هزار سال قدمت دارد. در مستندات تاریخی چنین بیان شده که اقوام اشکانی و پارت در اینجا زندگی می‌کردند.

موقعیت جغرافیایی قزقان دره

موقعیت جغرافیایی قزقان دره

قزقان دره بخشی از منطقه درگز یا دره گز است. درگز نیز در بخش لطف آباد قرار گرفته که جزء توابع استان خراسان رضوی به حساب می‌آید. این روستا تنها ۵۷ خانوار دارد و روستای بسیار کوچکی محسوب می‌شود. البته این روستا نیز  بخشی از دهستان دیباج به شمار می‌آید. شاید با شنیدن اینکه قزقان دره بخشی از توابع استان خراسان رضوی است، تصور کنید که باید فاصله بسیار کمی با مشهد مقدس داشته باشد. این در حالی است که حدود ۲۵۵ کیلومتر از قزقان دره تا مشهد، فاصله است. همچنین اگر از تهران قصد عزیمت به این منطقه را دارید، باید خودتان را برای پیمودن مسیری ۱۱۵۰ کیلومتری آماده کنید.

این منطقه زیبا در شمال شرق ایران قرار گرفته. چناران در جنوب آن قرار دارد و از مغرب دارای مرز مشترک با قوچان است. همچنین از شرق و جنوب شرقی به مشهد می‌رسد.

بهترین فصل سفر به قزقان دره

بهترین فصل سفر به قزقان دره

این منطقه، منطقه‌ای ییلاقی به شمار می‌آید. از طرف دیگر تمام منطقه را به بهار آن می‌شناسند. پس شکی در این نیست که حتما باید بهار را برای سفر خود انتخاب کنید. ابتدای فروردین هوا برای سفر به این منطقه بسیار ایده‌آل است. پس اینجا می‌تواند گزینه مناسبی برای سفر نوروزی امسال شما باشد. از طرف دیگر این هوای عالی تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد.

اقامت در قزقان دره

اقامت در قزقان دره

هیچ مکان اقامتی لوکس و چند ستاره‌ای در این مکان وجود ندارد. اگر قصد اقامت در اینجا را دارید، می‌توانید یک سفر بوم گردی را تجربه کرده و در خانه اهالی روستا شب را سپری کنید. در غیر این صورت می‌توانید به شهر‌های اطراف مراجعه کنید و شب را در آنجا به صبح برسانید. حتی برخی از افراد در حین سفر به مشهد، به این منطقه هم سری می‌زنند و هنگام شب مجددا عازم مشهد می‌شوند. اگر در فصل بهار یا تابستان به قزقان دره سفر کنید، می‌توانید شب را در چادر سپری کرده و از هوای آنجا لذت ببرید.

جاذبه‌های اطراف قزقان دره

جاذبه‌های اطراف قزقان دره

چشمه آب معدنی و گردنه الله اکبر در نزدیکی قزقان دره قرار دارد. همچنین می‌توانید از دره فوق العاده دیدنی شمخال، آتشکده‌های متعدد دوره زرتشتیان، پارک ملی تندوره، پلکان نادری، غارهای شادمینه و قزلق، بازارچه مرزی ترکمنستان و طبیعت بکر اطراف دیدن فرمایید. آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی در این منطقه به چشم می‌خورند که می‌توانید از تمام آنها دیدن فرمایید. البته اگر با وسیله نقلیه شخصی خود سفر کرده باشید، می‌توانید تا نزدیکی مرز ترکمنستان رفته و از بازار گمرکی آن نیز دیدن فرمایید.

مسیر دسترسی به قزقان دره

بهتر است مسیر خود را از قوچان آغاز کنید. از آنجا به روستای قزقان تنها سه ساعت راه است. زمانی که به روستای قزقان رسیدید، باید وسیله نقلیه خود را در جای مناسبی پارک کرده و ادامه مسیر را به صورت پیاده پشت سر بگذارید. در مسیر با چمنزار‌های زیبایی رو به رو خواهید شد که خستگی مسیر را از تن شما می‌زدایند. در فصل بهار این دشت‌ها پوشیده از گل‌های شقایق وحشی می‌شوند و صحنه‌های بسیار زیبایی را خلق می‌کنند. از آنجا با حدود ۳۰ دقیقه پیاده‌روی به قزقان دره خواهید رسید.

خب نظر شما در مورد چنین بخش‌های بکری از طبیعت کشورمان چیست؟ آیا شما حاضر هستید که به همراه خانواده عازم چنین سفری شوید؟ از نظر شما آیا بهتر است در این مناطق، امکانات رفاهی، خدماتی و اقامتی ایجاد شود یا همینطور بکر و دیدنی باقی بمانند؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که ما عاشق شنیدن نظرات شما هستیم!

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود