آبشاری کوهستانی در بوشهر

فاریاب معرب پاریاب است. پاریاب (پا روی آب) به معنی زمینی است که به وسیله آب قنات یا رود آبیاری می‌شود.این آبشار از به هم پیوستن آب چشمه‌ های منطقه فاریاب دشتستان و رود روستای رود فاریاب تشکیل می ‌شود.

سلام نو: آبشار فاریاب در منطقه ای کوهستانی در شصت و پنج کیلومتری برازجان و جنوب کوه بزیر از توابع استان بوشهر قرار دارد . این آبشار به علت کم آبی این منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تماشای قطره های آب که به شدت به سنگ ها برخورد کرده و پخش میشوند، هر بیننده ای را ناخودآگاه جذب کرده و احساس خنکی در هوا پخش می کند. تماشای آبشار به ویژه در فصل تابستان و در اوج گرما لذتی وصف نشدنی دارد.

روستای زیبای رود فاریاب که از قطب ‌های گردشگری و کشاورزی شهرستان دشتستان است در استان بوشهر واقع شده است. این منطقه دارای آبشاری زیبا و دیدنی است که میتواند در فهرست مکانهای دیدنی هر گردشگری در استان بوشهر قرار گیرد.

این آبشار از به هم پیوستن آب چشمه‌ های منطقه فاریاب دشتستان و رود روستای رود فاریاب تشکیل می ‌شود. با توجه به دمای بالای استان و کم آبی در این منطقه، آبشار رود فاریاب و چشمه سارهای اطراف آن بسیار اهمیت دارند. مهمترین چشمه این منطقه چشمه تنگ فاریاب است که اهالی روستای رودفاریاب برای آبیاری باغات خود از آن بهره مند می شوند.

آبشاری کوهستانی در بوشهر

آبشار رودفاریاب با سرمایه گذاری سازمان جهانگردی بوشهر به قطبی تفریحی – توریستی تبدیل شده است. این آبشار محیط چندان وسیعی ندارد و دور محوطه آن دیوارکشی شده است که برای پایین رفتن باید ازپلکانی سنگی و پرپیچ و خم گذشت تا به کنار آبشار رسید. محیط اطراف آن پوشیده از درختان نخل است که زیبایی خاصی به آین منطقه داده است. آب این آبشار کمی شور است اما هنگام بارش های فصلی، شوری آن کم میشود.

لازم به ذکر است که سرچشمه رود فاریاب در تنگ فاریاب، در فاصله نه کیلومتری روستا واقع شده است. این تنگ نزدیک به سه کیلومتر طول دارد. سرتاسر تنگ زیبای فاریاب نیز پوشیده از باغات لیمو و نخل است. این زیبایی ‌های طبیعی چون در استان گرم و خشک بوشهر واقع شده‌ اند اهمیت بسیار دارند. متاسفانه چند سالی است که خشکسالی، این منطقه را نیز به شدت تهدید می ‌کند. میزان آب چشمه تنگ فاریاب کم شده و باغ های زیبا در حال نابودی هستند.

نام فاریاب یا پاریاب نشان از قدمت تاریخی این روستا دارد. در ایران تعداد زیادی روستا وجود دارد که ساختار بخشی از نام آنها برگرفته از واژه فاریاب می باشد. روستاهای فاریاب، رودفاریاب و تنگ فاریاب در استان بوشهر، فاریاب، چنارفاریاب، تنگ فاریاب و دشت فاریاب در استان فارس، فاریاب در استان کرمان، فاریاب و فاریاب کوهیج و فاریاب سنگوییه در استان هرمزگان از جمله نقاطی هستند که این گونه نامگذاری شده ‌اند.

بیشتر این مناطق، آسیاب‌ های فراوانی داشته اند که نشانگر این است که در قدیم این روستاها مراکز مهم تهیه آرد بشمار می رفته اند. در روستای رودفاریاب بقایای سه آسیاب وجود دارد که در حال نابودی کامل هستند.

درآمد مردم روستا از فعالیت های زراعی، دامداری و صنایع دستی تأمین می ‌شود.

آبشاری کوهستانی در بوشهر

مسیرهای دسترسی به آبشار فاریاب

تنگه فاریاب نزدیک سه کیلومتر طول دارد و از باغ های لیمو و نخل پوشیده شده است که با توجه به آب و هوای گرم و خشک بوشهر، تقریبا شبیه معجزه است .
سه مسیر برای رسیدن به این آبشار زیبا در دسترس است.مسیر نخست جاده بوشهر- شیراز است که حدودا ۳۸ کیلومتر پس از نیروی انتظامی دالکی قرار دارد. دومین مسیر از راه بنداروز وشاهزاده ابراهیم است که به کلمه می رسد و از آنجا به تنگ فاریاب منتهی می گردد.سومین مسیر ازشهر اهرم به منطقه ی پشتکوه منتهی می شود.  به علت دور افتادگی و مسیرهای فرعی متعدد بهتر است برای دیدن آبشار از راهنمای محلی استفاده کنید.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود