بهشتی پنهان در دل آذربایجان شرقی

آذربایجان شرقی جاذبه‌های فراوانی در دل دارد یکی از این جاذبه‌ها دره جنگل مکیدی است که در میان جنگل‌های ارسباران جا خوش کرده است.

 

سلام نو: دره‌ای جنگلی و سرسبز در شمال استان آذربایجان شرقی و در شهرستان کلیبر وجود دارد که در میان جنگل‌های ارسباران جا خوش کرده است. دره‌ای که پارک جنگلی زیبایی را به اسم مکیدی در خود جای داده است، دره جنگلی مکیدی به سبب وجود چشمه سارهای فراوان و آب و هوای خوش گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

پارک جنگلی مکیدی از قلعه درسی و تا جنگلهای آینالو در کنار ارس ادامه دارد. تنوع گوناگون میوه‌هایی مثل گردو، فندق، تمشک و ذغال‌اخته از جاذبه‌های این مکان است. در ارتفاعات این پارک، انواع گونه‌های گیاهی دارویی و صنعتی چون آویشن، شیرین بیان، بومادران و… وجود دارد که برای بیماری‌های مختلف مانند سرماخوردگی، سینوزیت و … مفید هستند.

بهشتی پنهان در دل آذربایجان شرقی

جنگل‌های ارسباران

در سال ۵۰ و ۵۲ شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده معرفی و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. در سال ۱۳۵۴ از طرف یونسکو عنوان ذخیره گاه زیستکره را نیز دریافت نمود و از شهرت جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده نیز معروف گردید.

حدود و مساحت منطقه

منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت ۸۰۴۲۷ هکتار در کناره های جنوبی رود ارس در حوزه شهرستانهای کلیبر و ورزقان واقع شده است این منطقه در شمالغربی آذربایجان شرقی میان سه رودخانه مهم “ارس”در شمال و “ایلگنه چای” در غرب و “کلیبرچای” در شرق واقع شده و از جنوب به ارتفاعات “سهراما” متصل است.

بهشتی پنهان در دل آذربایجان شرقی

ویژگی‌های شاخص گیاهی منطقه

تا به حال حدود ۱۰۸۰ گونه گیاهی مختلف در منطقه شناسایی گردیده است که از درختان و درختچه های مهم و شاخص منطقه بلوط، سرخدار، ارس، گیلاس وحشی، بارانک، زغال اخته، افرا، گردو، ممرز حائز اهمیت است.

ویژگی‌های جانوری منطقه

گونه های جانوری منطقه حفاظت شده ارسباران حدود ۳۲۰ گونه است که کل و بز، پلنگ، گربه وحشی، خرس قهوه ای، سیاه گوش پستانداران شناخته شده این منطقه هستند.

۳۸ گونه خزنده و دوزیست و ۲۲ گونه ماهی در منطقه ارسبارن شناسایی شده است.

پرندگان شاخص منطقه سیاه خروس، قرقاول، دراج، کبک دری هستند. در کل در این منطقه، بیش از ۲۲۰ گونه پرنده وجود دارد.

پرندگان شکاری این منطقه بیشتر عقاب طلائی، عقاب شاهی، سارگپه جنگلی، طرلان، بحری، بالابان میباشد.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود