دریاچه‌ای با عمق ۵۰ متری در خوزستان

خوزستان یکی از استان‌های زیبا در دل ایران است که زیبایی‌های بی‌نظیری در خود دارد. یکی از زیبایی‌های این استان دریاچه شیهون دزفول است که عمقی ۵۰ متری دارد.

سلام نو: شهیون از توابع شهرستان دزفول است که در ۱۵ کیلومتری شمال شهر دزفول قرار گرفته است. نقاط بسیار زیبای طبیعی شهیون این منطقه را به یکی از مناطق پر جاذبه شهرستان دزفول از نظر گردشگری تبدیل کرده‌ است. دریاچه شهیون، قلعه شاداب و چال کندی نمونه‌ ای از نقاط دیدنی منطقه حفاظت شده شهیون هستند.

دریاچه دز یا شهیون یکی از زیباترین دریاچه های ایران و جهان است که پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته و جلوه زیبایی به منطقه داده است.

دریاچه‌ای با عمق ۵۰ متری در خوزستان

دریاچه‌ای که ۵۰ سال پیش با احداث سد دز ایجاد شده است. این دریاچه شیهون یا دریاچه سد دز نام دارد که یکی از از زیباترین دریاچه‌های مصنوعی کشور و مکان مناسب برای قایق‌سواری و تفریح است.

شهیون از توابع شهرستان دزفول است که در ۱۵ کیلومتری شمال شهر دزفول قرار گرفته است. نقاط بسیار زیبای طبیعی شهیون این منطقه را به یکی از مناطق پر جاذبه شهرستان دزفول از نظر گردشگری تبدیل کرده‌ است. دریاچه شهیون، قلعه شاداب و چال کندی نمونه‌ ای از نقاط دیدنی منطقه حفاظت شده شهیون هستند.

دریاچه دز یا شهیون یکی از زیباترین دریاچه های ایران و جهان است که پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته و جلوه زیبایی به منطقه داده است.

در داخل دریاچه، تعدادی جزیره کوچک و بزرگ می‌بینید که چشم‌نوای می‌کنند و انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی روی آن‌ها قرار دارد. همه این‌ها باعث زیبا جلوه دادن دریاچه شده است؛ به‌طوری که جزیره بزرگ وسط دریاچه با وسعت بالغ بر ۶۰ هزار مترمربع، چشم‌انداز زیبایی را خلق کرده است. درختان کنار، بادام کوهی، کلخنگ و بید روی این جزیره قرار گرفته است و موقعیت جغرافیایی خوب و مسطح بودن زمین جزیره باعث ایجاد شرایط مساعد به‌منظور ساخت مراکز تفریحی و اقامتی و جذب گردشگران به منطقه شده است.

دریاچه‌ای با عمق ۵۰ متری در خوزستان

منطقه‌ای که دریاچه سد دز قرار دارد، از لحاظ زمین‌شناسی به دو بخش شمالی و جنوبی قسمت می‌شود. بخش جنوبی آن از پایان گلال حیدری در جنوب آغاز شده و تا قلعه شاداب و روستای بیشه‌بزان ادامه دارد. کنگلومرای بختیاری که حاوی قلوه سنگ‌های ریز و درشت با سیمانتاسیون شن و ماسه است، این منطقه را پوشش داده است. وجود دره‌های پرعمق و دیدنی از خصوصیات مهم این منطقه است که مناظری زیبا از آفرینش را آشکار می‌کند. سازند آغاجاری شمال منطقه را تشکیل می‌دهد. مارن‌های سرخ رنگ همراه با لایه‌های سیلتی و ماسه سنگ‌های ریزدانه به‌شکل متناوب، جنس این سازند را تشکیل داده است.

دریاچه دز یا شهیون در شرایط پرآبی و کم ‌آبی دارای وسعت نسبتاً متفاوت است هر چند به‌طور متوسط در حدود شش هزار هکتار وسعت دارد و عمق آن نیز تا ۵۰ متر متغیر است، دمای آب نیز در نقاط مختلف دریاچه متفاوت است و ماهی غیر بومی قزل آلا رنگین کمان در آن زندگی می کند.

ماهی‌ های این دریاچه معمولا ماهی‌ های رودخانه ای هستند، اما این ماهی ‌ها در دریاچه نیز وجود دارند و به زندگی در آن عادت کرده ‌اند. زندگی در دریاچه سبب شده که ماهی ‌ها از مواد معدنی دریاچه تغذیه کنند و با ماهی های دیگر متفاوت شوند.

دریاچه‌ای با عمق ۵۰ متری در خوزستان

دریاچه شهیون و رودخانه دز به دلیل شرایط و عدم آلودگی و ورود فاضلاب یکی از مهمترین منابع تولید آبزیان آب شیرین در استان خوزستان است، بطوری ‌که صید و بهره برداری از ماهیان دریاچه یکی از منابع تأمین معشیت ساکنان منطقه است.

آب این دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه گرفته و پس از عبور از کوه ‌های زاگرس و دریافت ریز آبه ‌های فراوان وارد این دریاچه می‌ گردد. رودخانه دز از دو شاخه اصلی به نام سزار و بختیاری تشکیل می‌ گردد. رود سزار در شمالی‌ ترین قسمت حوزه جریان دارد و شامل سه شاخه ماربره، تیره و سبزه است. رود بختیاری دومین سرشاخه اصلی رودخانه دز است که در چهل کیلومتری اتصال سرخاب به رود سزار می ‌پیوندد. رودخانه دز پس از سد دز و عبور از دره عمیق حد فاصل قلعه شاداب و کوه تنگوان در غرب وارد دشت خوزستان گردیده و از میان شهر دزفول عبور کرده، پس از عبور از جنگل دز و منطقه تحت حفاظت دز (پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده دز) در محل بند قیر به رودخانه کارون می‌ پیوندد و کارون بزرگ شکل می گیرد.

این درباچه نقش مهمی در منطقه ایفا می ‌کند و زندگی آبزیان و پرندگان منطقه به آن وابسته است.

دریاچه‌ای با عمق ۵۰ متری در خوزستان

نحوه دسترسی

این دریاچه در دزفول، ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک واقع شده است.

ورزش‌های آبی: در دریاچه سد دز امکان انجام ورزش‌های آبی مانند قایق‌رانی، اسکی و… فراهم است.

جزیره‌گردی: در دریاچه شهیون با قایق می‌توانید به جزایر آن سفر کنید و جزیره‌گردی بی‌نظیر و متفاوتی را تجربه کنید.

روستاگردی: اگر جزو افرادی هستید که در سفر دوست دارند در منطقه‌ای که به آن رفتند به گشت‌وگذار بپردازند، پیشنهاد می‌دهیم از دیدن روستاهای گردشگری و زیبای نزدیک دریاچه شهیون دیدن کنید. روستای پامنار شهیون یکی از همین جاها است که دیدنش خالی از لطف نخواهد بود و خاطرات و لحظات شیرین سفرتان را دو چندان خواهد کرد. در ضمن، منظره‌ شهیون از این روستا نیز بسیار چشم‌نواز و تماشایی است.

ماهی‌گیری ممنوع: دریاچه سد دز یکی از اکوسیستم‌های مهم آب شیرین و زیستگاه انواع گونه‌های آبزی بومی است. هرگونه صید ماهی با هر روشی در فصل ممنوعه صید ماهی ممنوع و هرگونه صید در فصول دیگر نیازمند اخذ مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط‌زیست است. از نیمه اسفندماه تا اردیبهشت ماه هر سال به‌دلیل فصل زادآوری ماهیان، هرگونه صید در اکوسیستم های آب شیرین ممنوع و غیر قانونی است.

نکته‌ای که لازم است در سفر به دریاچه سد دز رعایت کنید، این است که سعی کنید از شنا و آب‌تنی در دریاچه‌ شهیون خودداری فرمایید. حتی اگر شنا بلد هستید هم بهتر است بدون راهنمای محلی، در این دریاچه شیرجه نزنید؛ چراکه در بخش‌هایی که به دیواره‌ی سد نزدیک‌تر است، احتمال کشیده شدن جریان آب توسط توربین‌ها بسیار بالا بوده و شما را مثل گرداب در خود خواهد کشید. بهتر است سایر تفریح‌ها مثل قایق‌رانی را جایگزین شنا کنید.

دریاچه‌ای با عمق ۵۰ متری در خوزستان

اقامت در دریاچه شهیون

اگر دوست دارید شب را در منطقه شهیون بمانید، روستای پامنار مکان مناسبی است؛ این روستا به دریاچه نزدیک است و نیز اقامتگاهی دارد که می‌توانید تجربه یک شب روستایی را داشته باشید و از دیدن چشم‌انداز دریاچه نیز لذت ببرید.

ویلاهایی نیز در پشت سد دز و در منطقه‌ پلاژ (پلاژ به‌معنای شناگاه و دریاکنار به بخشی از کرانه دریا گفته می‌شود که برای آب تنی و تفریح آماده شده است) دریاچه شهیون ایجاد شده که معمولاً از طریق رودخانه به‌وسیله قایق به آن رفت و آمد می‌شود. البته یک مسیر خاکی نیز دارد.

ویلاهای ساحلی رودخانه دز برای کارکنان اداره آب و برق ساخته شده‌اند؛ ولی مردم عادی نیز در صورت تمایل می‌توانند پس از هماهنگی با مسؤلان سد و پرداخت مبلغی بابت اجاره ویلا، از جاذبه‌های طبیعی آن منطقه استفاده و در این ویلاها اقامت کنند.

علاوه بر این بر پا کردن چادر و شب ماندن در کنار خود دریاچه نیز هیجان بالایی دارد و بسیار لذت‌بخش است و خاطرات خوبی را برایتان رقم خواهد زد.

دریاچه‌ای با عمق ۵۰ متری در خوزستان

مناسب‌ترین زمان سفر به دریاچه شهیون

از آنجایی که خوزستان استانی گرم است، بهترین زمان سفر به دریاچه شهیون انتهای زمستان و اوایل بهار است تا در کنار تفریح و گشت‌وگذار در کنار این دریاچه زیبا از هوای مطبوع و خنک منطقه نیز لذت ببرید.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود