زیباترین دریاچه مصنوعی ایران در اردبیل

استان اردبیل، استان زیبای ایران است که جاذبه‌های زیبایی در خود دارد. یکی از زیبایی‌های استان دریاچه گیلارلو می‌باشد که بر روی دریاچه گیلارلو سد خاکی احداث شده است.

سلام نو: دریاچه گیلارلو در شهرستان گرمی مغان استان اردبیل در سال ۷۵ با هشت میلیون مترمکعب حجم آب با هدف تامین آب شرب شهر گرمی احداث شد که با انتقال آب جعفرآباد به گرمی و رفع مشکل آب این شهر دریاچه مصنوعی گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا به عنوان منطقه نمونه گردشگری درآمد. این دریاچه در پنج کیلومتری شمال شهر گرمی مغان و در کنار روستای گیلارلو واقع است. بر روی دریاچه گیلارلو سد خاکی احداث شده است که آب آن از طریق کانالی از رودخانه های برزند و دیزده چایی تامین می شود از مهمترین سدهای موجود در منطقه مغان می باشد.

زیباترین دریاچه مصنوعی ایران در اردبیل

ویژگی‌های دریاچه

این دریاچه در سال ۱۳۶۹ شروع به احداث و در سال ۱۳۷۴ مورد بهره برداری قرار گرفت. گنجایش مخزن سد هشت و نیم میلیون مترمکعب، ارتفاع سد ۲۵ متر، طول تاج سد ۹۳۰ متر، توانایی آبدهی ۲۷۰ لیتر در ثانیه می باشد. کانال آب آور دریاچه گیلارلو که آب برزند چای بخش انگوت را به این دریاچه هدایت می کند مهمترین شاهراه تامین آب این دریاچه است. اگرچه در فصول کشت نیاز زارعان به روان آب ها ضروری می نماید و معمولا بخشی از آب برزند چای نیز عطش زمین های زراعی همجوار را فرو می نشاند اما دست های خالی کانال آب آور دریاچه گیلارلو نشان از بی توجهی به سهم این دریاچه از برزند چای دارد.

زیباترین دریاچه مصنوعی ایران در اردبیل

اگرچه در فصول کشت نیاز زارعان به روان آب ها ضروری می نماید و معمولا بخشی از آب برزند چای نیز عطش زمین های زراعی همجوار را فرو می نشاند اما دست های خالی کانال آب آور دریاچه گیلارلو نشان از بی توجهی به سهم این دریاچه از برزند چای دارد. دریاچه مصنوعی گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا و همچنین وجود آلاچیق‌ها و کمپ‌های اقامتی و امکانات تفریحی از جمله قایق سواری، گیلارلو را به قطب گردشگری این شهرستان تبدیل کرده است.

گروه اولدوز مغان شما را به دیدن این دریاچه زیبا در منطقه مغان دعوت می نماید.

زیباترین دریاچه مصنوعی ایران در اردبیل

موقعیت جغرافیایی

این دریاچه در سه کیلومتری شمال گرمی واقع شده است.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود