شعبجره ، روستایی از جنس تاریخ

شعبجره ، روستایی از جنس تاریخ در بخش یزدان آباد کرمان واقع شده است .دیار کارمانیا (کرمان) حرف های نگفته زیادی از تاریخ را در دل خود دارد و هر علاقمند به تاریخ و میراث فرهنگی که پا به این استان بگذارد پی به تاریخ این کهن دیار می برد.

روستای شعبجره در بخش یزدان آباد که در شمال استان کرمان واقع گردیده هنوز هم رنگ بوی تاریخ را به خود دارد.

روستای شعبجره

با مراجعه به فرهنگ عمید که از فرهنگ نامه های معروف فارسی است، می توان دریافت شعب یعنی قبیله بزرگ و شعبجره شاید به معنی قبیله بزرگ کوچ کننده باشد. برخی نیز معتقدند شعبجره یعنی شعب های جاری از یک رود بزرگ . لغت نامه دهخدا نیز شعبجره را محل دلیران ، معنی نموده است. دکتر باستانی پاریزی استاد دانشگاه تهران هم شعبجره را به شعب جرّه و در جایی دیگر شفجره نگاشته است. اما این استاد بزرگوار اشاره نموده که در فرهنگ پاپلی ، نام این روستا شب چره ضبط شده است که ارتفاع آن، از سطح دریا ۱۷۱۳ متر است.

روستای شعبجره

روستای شعبجره در گذشته دارای دو قلعه ی مهم بوده که یکی از آن دو بسیار بزرگ تر و از نظر هنر دفاعی در خور تأمل است. اما شکل کلّی هر دو قلعه به یک صورت است و شامل دروازه و چهار برج، در چهار طرف قلعه که با دیواره ای بلند به هم وصل می باشند. قلعه ی اولی که بزرگ تر و فرسوده تر است به قلعه ی کهنه معروف است. در اطراف این قلعه ی خیلی بزرگ ، خندقی قرار دارد که در هنگام حمله دزدان و غارت گران (وسیله ی مناسبی جهت در امان ماندن از شر آن ها بوده است . برگرفته از متن مصاحبه با ریش سفیدان منطقه خندق قلعه کهنه ریش سفیدان روستا برای این قلعه (قلعهی کهنه) قدمتی بیش از سیصد سال را ذکر می کنند. هرچند مدت زیادی از ساخت این قلعه می گذرد، اما وجود خندق اطراف قلعه، باعث جلوگیری بیش ۱۰۰۰۰متر مربع می باشد. از پیش تخریب این قلعه و مساحت این قلعه، قلعه دیگر که کوچک تر از این قلعه است ، به قلعه ی نو معروف است. این قلعه ۲۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و فاقد خندق است. اما از روی محل های قرار گرفتن تیرانداز در برج ها و دیوار این قلعه، چنین به نظر می رسد که این قلعه هم استراتژیک و شاید محل قرار گرفتن آن خیلی حساس بوده است.

روستای شعبجره

یکی از مکان های تاریخی منحصر بفرد این روستا قلعه دیو (سلطان آباد) است که بنا به نظر کارشناسان با مساحت ۲۲۵ متر مربع کوچکترین قلعه خشت و گلی ایران می باشد. قدمت این بنا به دوران زندیه بر می گردد.از دیگر آثار تاریخی شعبجره می توان به بناهای بادگیر، قلعه محمد آباد، مسجد روستا، برج مغیث آباد، بافت تاریخی روستا، باغات پسته و قنوات روستا اشاره کرد.

در این روستا محصولاتی همچون پسته ، پنبه ، گندم و جو برداشت می‌شود . زنان هنرمند روستا به بافت انواع گلیم ، جاجیم و قالی با طرح‌های ذهنی و زیبا می‌پردازند. طرح ‌هایی که در هیچ کتابی ثبت نشده است و رد پای آن‌ها را فقط در گلیم ‌هایی دست ‌بافت می‌توان مشاهده کرد. آب مورد استفاده برای روستای شعبجره از قنات‌ هایی که در دل زمین حفر شده است تامین می‌شود. از اماکن مذهبی و تاریخی روستای شعبجره می‌توان به امامزاده سید سردار و قلعه کهنه اشاره کرد.

روستای شعبجره

روستای شعبجره

روستای شعبجره

روستای شعبجره

روستای شعبجره

 

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود