تنگه قاهان کجاست و چه جاذبه هایی دارد؟

تنگه قاهان کجاست؟ مسیر رفتن به تنگه قاهان؛ تنگه قاهان ، نقشه + عکس‌های زیبا از تنگه قاهان. وسایل مورد سفر به تنگه قاهان کدامند؟ فصل مناسب سفر به تنگه قاهان چه زمانی است؟

شاید شما هم نام تنگه قاهان را شنیده باشید، این تنگه که در ۳۵ کیلومتری جاده ساوه- سلفچگان واقع شده است از جمله جاذبه های دیدنی استان قم محسوب می شود.در قم روستایی به نام قاهان وجود دارد که در آن دره ای به همین نام واقع شده است. اگر اهل سفر و گردشگری هستید به این دره خوش آب و هوا سر بزنید.

مکانی زیبا و دیدنی در شهر مذهبی قم

نام استان ها و شهرهای مختلفی را در زمینه گردشگری به خاطر دارا بودن جاذبه های دیدنی، آب و هوای عالی و دلچسب و …. به دفعات شنیده اید، برخی از آنها از نظر تاریخی، برخی از نظر مذهبی، برخی تفریحی و یا مجموعی از آنها جزو نقاط های توریستی محسوب می شوند. به عنوان مثال جزیره های کیش و قشم از جمله مناطق تفریحی و گردشگری و شهری مانند مشهد و قم از جمله شهرهای مذهبی هستند که زائران و گردشگران زیادی را هرساله  هر ماهه به خصوص در مناسبت های خاص میزبانی می کند. اما شاید برای شما شگفت انگیز و جالب باشد که همین شهرهای مذهبی در خود مکان های دیدنی و زیبای بینظیری را جای داده اند.


تور مشهد
ارائه انواع تورهای مشهد زمینی و هوایی با خدمات ویژه توسط معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران نها در سایت لحظه آخر؛ می توانید قیمت تورهای کیش را همراه با جزئیات آن ها نظیر زمان برگزاری، مدت زمان اقامت، هتل رزروی و غیره مشاهده کنید و خریدی مطمئن داشته باشید.


آشنایی با تنگه قاهان واقع در استان قم

آشنایی و بازدید از تنگه قاهان

روستای قاهان

این روستا در بخش خلجستان و در استان قم واقع شده است، روستای قاهان در سمت شمال غرب و ۶۰کیلومتری قم و در ۴۵ کیلومتری ساوه و در ۸۰ کیلومتری جاده سلفچگان قرار دارد.

مسیر رسیدن به این روستا آسفالت و نیمه کوهستانی، دارای آب و هوای کوهستانی و طبیعتی دلچسب و سرسبز می باشد که قدمتی طولانی و ارزشمند را به خود اختصاص داده است. قرارگیری آن در کنار رودخانه ای به شکل تنگه یکی از جذابیت های این منطقه به شمار می رود.

دره قاهان واقع در نزدیکی استان قم

دره قاهان با عمق 15 متری تا 8 متری

تنگه قاهان بهشت کمتر شناخته شده در دل قم

در ادامه مطلب بعد از معرفی مختصر گونه ی قم و روستای قاهان به معرفی دره قاهان خواهیم پرداخت؛ این دره یکی از مناطق خوش آب و هوا و مطبوع با طبیعت بینظیر، بکر و زیبا توریست های بسیاری از نقاط مختلف کشور را به سمت خود جذب می کند، که به عنوان یک سفر کوتاه مدت برای ساکنین تهران نیز ایده ال به حساب می آید.

این تنگه زیبا و چشم نواز در دل کویر واقع شده است که خود آن نیز مکان قرارگیری روستاهایی با منظره زیبا و دست نخورده مانند قاهان، انجیله، کاسوا، جمیزقان، نویس، بنابر، آغلک است. همچنین دره قاهان پر از ۲۰ رودخانه  و ۱۵ کاریز فصلی می باشد که تامین کننده ی آب آبادی های این محدوده می باشد. گفتنی است که این تنگه در برخی قسمت ها دارای ژرفای ۸ متر و در برهی قسمت ها دارای ۱/۵ متر است که به دلیل عمیق بودن گرمای آفتاب را دریافت نمی کند و این خنک بودن در بخش های کم آب آن برای شنا کردن مکانی مناسب فراهم آورده است.

دره زیبا و دیدنی قاهان قم

آشنایی با دره قاهان و آب و هوای ان

دلیل به وجود آمدن تنگه قاهان و مسیر دسترسی

این دره طبق گفته ی کارشناسان جریان آب بوده که در زمانی طولانی به دلیل ساییدگی رویه ی خاک (ماسه ای) زمین حاصل شده است. و در نتیجه دره مورد نظر به وجود آمده است. و اما در مورد مکان دقیق قرارگیری آن می توان گفت که این دره در مرز میانی استان های مرکزی و قم می باشد ولی از نظر تقسیم بندی کشوری به منطقه خلجستان متعلق است. همانطور که گفته شد در فاصله ی ۸۱ کیلومتری قم و در ۳۵ کیلومتری راه ساوه-سلفچگان واقع شده است و برای دستیابی به آن لازم است ابتدا از تهران به طرف ساوه و پس از آن به طرف سلفچگان حرکت نمایید، سپس با پشت سر گذاشتن راهی به اندازه ۳ کیلومتر عاقبت به مسیر اصلی تنگه قاهان خواهید رسید.

آشنایی و بازدید از دره قاهان

زمان مناسب برای بازدید از این مکان

دره قاهان دارای چهار فصل می باشد که در هر فصل از سال زیبایی های خودش را دارد، بازدید از آن در فصل بهار همراه با مشاهده گل های زیبا و عطرآگین، در فصل تابستان با مشاهده طبیعتی سرسبز و دلچسب و در فصل پاییز شاهد نقاشی طبیعت با رنگ های سرخ، طلایی و نارنجی خواهید بود که تصویری رویایی را ترسیم کرده است. جالب است که این دره در فصل زمستان هم دارای زیبایی های طیبیعتی منحصر به خود می باشد، پوشش زیبای سفید رنگ زمستانی بر تن این دره جذابیت فوق العاده ای پیدا می کند. اگر چنانچه سفر در دو فصل سرد پاییز و زمستان را انتخاب کرده اید لازم است کفش های پیاده روی و همچنین لباس گرم و بادگیر با خود بردارید.

دره زیبا و به یاد ماندنی قاهان

تنگه قاهان یکی از تنکه های توریست پذیر ایران

جاذبه های گردشگری دره قاهان

یکی از جذابیت های این دره آب و هوای آن و همچنین ساختار متفاوت روستاهای آن است، از جمله مکان های دیدنی آن همین آبادی های واقع شده در آن قاهان، آغلک، بنابر، چمزقان، نویس، کاسوا و انجیله می باشد که به ترتیب حرکت از روستای اول تا روستای آخر به دلیل کوسهتانی تر شدن آب و هوای آن ساختار روستاها نیز متفاوت می شود به این صورت که آبادی های انجیله، کاسوا و نویس از روستاهای پلکانی با آب و هوایی کوهستانی هستند.

آشنایی با دره قاهان و روستاهای واقع در ان

همچنین از جمله خصوصیات های این تنگه می توان به تنوع گیاهی و زیستی، طبیعت بکر و سرسبز، رودهای خروشنده و کاریزهای پر آب و ….. آن اشاره نمود. پیاده روی در دل کوهها و تخته سنگ های این تنگه می تواند شما را شگفت زده و حسابی سر شوق بیاورد.

بازدید از تنگه زیبای قاهان قم

دره قاهان یکی از دره های مهم و زیبای کشورمان

زیبایی خود این تنگه در یک سو، قرارگیری آن در دل کویر سوی دیگر این جذابیت را تشکیل می دهد، قطعا پس از پشت سر گذاشتن مسیری کویری مشاهده مکانی کوهستانی می تواند به این جذابیت اضافه کند؛ شما عزیزان نیز برای خاطره سازی بیشتر و بازدید یکی دیگر از زیبایی های آفرینش به سفر از این دره بروید؛ قطعا پس از مشاهده آن هر سال دلتنگ جذابیت و حال و هوای آن خواهید شد.

 

منبع:آرگــا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود