جاهای دیدنی بندرعباس ؛ مهد ارتباط و فرهنگ

بنادر در طول تاریخ همواره محل تلاقی فرهنگ ها و تمدن های گوناگون بوده و هستند و در میان جاذبه های تاریخی و  گردشگری‌شان حتمن آثاری به چشم می‌خورد که نشانه ای از این برخورد فرهنگی در خود داشته باشد.

شاید تناقض جالبی باشد که بنادر تنها مکان‌هایی در دنیا هستند که در آن ها هیچکس احساس غربت نمی‌کند، چون همه با هم غریبه‌اند! مضافن بر آنکه خونگرمی و مهمان دوستی مردمان جنوب این نداشتن حس غربت را تقویت می‌کند. اگر به قصد خلیج فارس یا یکی از جزایر زیبای آن سفر می‌کنید، احتمالن سری هم به بندرعباس خواهید زد. اگر همچین قصدی ندارید، امیدوارم خواندن این مطلب شما را مجاب کند تا آن را در برنامه خود بگنجانید. با دیجیاتور همراه باشید تا گشتی در میان جاهای دیدنی بندرعباس بزنیم.

 دره داماش، از بکرترین جاهای دیدنی بندرعباس

 اگر اهل طبیعت گردی هستید چه بهتر که سفر خود را از دره تماشایی داماش آغاز کنید. این دره در میان کوه های هماگ بخشی از سلسله جبال سربه فلک کشیده زاگرس است که در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال بندرعباس واقع شده. رودخانه زیبایی از میان این دره می گذرد که پس از پیوستن به چندین شعبه دیگر با نام رود جلابی به خلیج فارس می ریزد.

دره داماش از بکرترین جاهای دیدنی بنرعباس
دره داماش از بکرترین جاهای دیدنی بنرعباس

آب و هوای این منطقه معتدل و مرطوب است و فصل های بهار، پاییز و زمستان بهترین زمان برای بازدید از آن است. این دره زیبا به جاماش هم شهرت دارد و صرف حضور و تنفس در آب و هوای مطبوعش برای هر بازدیدکننده ای رضایتبخش خواهد بود. این منطقه به نام دره جاماش نیز مصطلح است.

قلعه فین، تاریخ بر فراز شهر

قلعه فین سیری در تاریخ بندرعباس
قلعه فین سیری در تاریخ بندرعباس

شاید برای تاریخ دوستان، تماشای قلعه ای نظامی بر روی تپه ای مرتفع چندان خالی از لطف نباشد. پس از تسلط موقت پرتغالی ها و شکست و بیرون راندن آن ها توسط شاه عباس اول که به تبع آن بندر گمبرون به بندر عباس تغییر نام داد، نیاز به ساخت قلعه ها و دژهای نظامی در این منطقه بیش از پیش حس شد. از این رو در دوره ایلخانان یا شاید کمی قبل از تر آن، سنگ بنای قلعه فین گذاشته شد. اگرچه این قلعه بعد از زلزله سال ۸۶ کم رمق و ناتوان شده و بخش هایی از آن تخریب گشته، اما هنوز برگ هایی از تاریخ را در خود دارد.

معبد هندوها، نمونه ای درخشان از برخورد ملت ها

اما شاید معبد هندوها عجیب ترین و متمایزترین جاهای دیدنی بندرعباس باشد. تجار و بازرگانان هندی که در مسیر تجاری خود به سمت اقیانوس هند در بندرعباس توقف می کرده‌اند پیشنهاد ساخت این معبد را  به محمدحسن خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس داده اند و این معبد باشکوه را با هزینه خودشان ساخته اند. یک سالن چهارگوش میانی با گنبدی مخروطی شکل که بر روی آن قرار گرفته اسکلت اصلی بنا را تشکیل می دهند.

معبد هندوها محل تجمع تجار و بازرگانان هندی
معبد هندوها محل تجمع تجار و بازرگانان هندی

تزئینات این گنبد کاملن متأثر از معماری هندی است و آن را از تمام بناهای حاشیه خلیج فارس متمایز می سازد. در تالار شرقی بنا نیز که گویا تالار اجتماعات بوده نقاشی های متنوعی دیده می شود که هرکدام بازتابی از فرهنگ مردم هند است. این معبد به پرستشگاه بت گوران نیز مشهور است.

چشمه آبگرم گنو، لمس گرما در ارتفاعات

 اگر در مسیر مواصلاتی بندرعباس به سیرجان حرکت کنید، پس از طی حدودن ۳۵ کیلومتر کوه گنو را در چشم انداز جاده خواهید دید؛ منطقه حفاظت شده گنو که به واسطه چشمه آب گرم موجود در این منطقه ایجاد شده، تفرجگاه بی نظیری برای بازدیدکنندگان از استان شرجی هرمزگان است. چرا که به دلیل ارتفاع بیش از دو هزار متری این کوه از سطح زمین، محیط اطراف آب و هوای معتدل و مطبوعی دارد. البته چشمه گنو تنها چشمه موجود در منطقه نیست اما بخار ناپایداری که به واسطه اختلاف دمایش با محیط به هوا پراکنده می شود، صحنه چشم نوازی خلق می کند.

با توجه به دمای بالای آب چشمه گنو، جانداران زیادی قادر به زندگی در آن نیستند اما با این وجود، زیستگاه گونه ای ماهی به نام آوینیوس گینویس در تمام دنیا تنها در چشمه مذکور یافت می‌شود که می توانید آن را در نهرهای چشمه که جریان آب آرام تر است مشاهده کنید. برای استفاده از آبگرم این چشمه، دو استخر زنانه و مردانه و تعبیه شده که گردشگران و مسافران در فضایی محفوظ تر از آبتنی در آب گرم لذت ببرند.

موزه مردم شناسی خلیج فارس، تجسد فرهنگ بومی

صیادانی که در حال صید ماهی از خلیج اند، سربازانی که قلعه هرمز را از چنگ پرتغالی ها در آورده اند، پیرزن تکیده ای که در انتظار مشتری برای فروش هیزم هایش در بازار سنتی بندرعباس است و… همه و همه قاب هایی تجسدیافته از تاریخ و فرهنگ بندرعباس اند که در موزه مردم شناسی خلیج فارس گرد آمده اند. این موزه از جاهای دیدنی بندرعباس است که می‌توان از نزدیک با فرهنگ و روش زندگی این خطه آشنا شد.

از جاهای دیدنی بندرعباس که با فرهنگ مردن آن گره خورده است
از جاهای دیدنی بندرعباس که با فرهنگ مردن آن گره خورده است

ساختمان این موزه که در محوطه برکه‌های باران ساخته شده از نمونه‌های ارزشمند معماری در جنوب کشور است و از بافت معماری هرمزگان در ساخت آن استفاده شده است. در این موزه بخش‌های دیگری نیز نظیر باستان شناسی، کتابخانه تخصصی، بخش سکه و نگارخانه وجود دارد.

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود