۲۰ تا از دیدنی های بندر انزلی ، بهشت کوچک اروپایی در ایران

بندر انزلی بزرگ‌ترین بندر شمال ایران است و در استان گیلان، در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.

دیدنی های بندر انزلی که شامل جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی متنوعی است هر سال گردشگران زیادی را از سراسر ایران به این شهر که به دلیل موقعیت بندرگاهی و پرباران بودن، اروپای کوچک نامیده می‌شود جلب می‌کند. بندر انزلی به دلیل نزدیک به کشورهای شمالی و نیز مسیرهای ارتباطی به اروپا از طریق رود ولگا و دریای سیاه از جنبه اقتصادی و استراتژیک هم برای ایران اهمیت زیادی دارد.

بندر انزلی در طول تاریخ و به‌خصوص صد سال گذشته، یکی از شهرهای تجاری مهم ایران بوده است و از اولین شهرهای ایران بوده که به دلیل ورود مهاجران ارمنی و اروپایی که از جنگ جهانی گریخته بودند با فرهنگ غربی آشنا شد. در این مقاله قصد داریم از دیدنی های بندر انزلی برایتان بگوییم. با مجله دیجیاتور همراه باشید.

دیدنی های بندر انزلی : اروپای کوچک شمال ایران

دیدنی های بندر انزلی
انزلی ، بهشت کوچک اروپایی در ایران

بندر انزلی زیبا انقدر دیدنی و رفتنی دارد که شاید یک بار سفر برای رفتن به تمام آن‌ها کم باشد، اما بعضی از دیدنی های بندر انزلی مشهورتر هستند و در بالای لیست تمام گردشگرهای این شهر قرار دارد مثل تالاب انزلی، اسکله غازیان، بلوار ساحلی و…در ادامه مطلب این دیدنی‌های خاص را به شما معرفی می‌کنیم.

تالاب انزلی ، از معروف‌ترین جاهای دیدنی بندر انزلی

مرداب انزلی
تالاب انزلی

تالاب انزلی آنقدر مشهور و شناخته شده است که تعداد زیادی از گردشگران فقط با هدف دیدن این تالاب راهی بندر انزلی می‌شوند. این تالاب که از مهم‌ترین دیدنی های بندر انزلی است، یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور است و در جنوب غربی شهر انزلی قرار دارد. این‌جا زیستگاه بیش از صد گونه از پرندگان بومی و مهاجر، ۵۰ گونه ماهی است و با وجود لاله‌‌ی مرداب و نیلوفر‌های آبی که در تمام تالاب وجود دارند و منظره‌ای بی‌نظیر به وجود آورده‌اند، مقصدی منحصربه‌فرد برای گردشگری طبیعت است. سفر با قایق روی تالاب یکی از لذت‌بخش‌ترین خاطرات سفرتان به بندر انزلی را رقم خواهد زد. می‌توانید پیش یا پس از گردش روی تالاب در هتل‌ها و کافه‌های کنار تالاب خودتان را به چای و قهوه یا وعده‌ای غذای شمالی مهمان کنید و از وقت‌گذرانی با چشم‌انداز مرداب لذت ببرید.

منطقه حفاظت‌شده سرخانکل

دیدنی های بندر انزلی
تماشای نیلوفرهای دریایی باشکوه در سرخانکل

برای دیدن نیلوفرهای آبی مشهور تالاب انزلی باید به بخش حفاظت‌شده‌ی سرخانکل بروید. منطقه‌ی سرخانکل در واقع بخشی از تالاب انزلی است. بسیاری از پرندگان مهاجر مانند انواع مرغابی‌ها، کاکایی، پرستوی دریایی، طاووسک و قو و…در بخش حفاظت‌شده سرخانکل زمستان‌گذرانی می‌کنند. گونه‌های گیاهی شاخص تالاب انزلی مانند آزولا، لاله تالابی و نی و نیلوفرآبی هم در منطقه حفاظت‌شده وجود دارند. نیلوفرهای آبی از جنبه زیستی هم اهمیت زیادی دارند چرا که منطقه‌ی رویش آنها محل اصلی تخم‌ریزی پرستوهای دریایی تالاب است.

بلوار ساحلی بندر انزلی

بلوار انزلی
بلوار زیبا و خاص انزلی یک طراحی منحصربه‌فرد دارد

اغراق نیست اگر بگوییم بلوار ساحلی در کنار تالاب در بالای لیست دیدنی‌‌های بندر انزلی قرار دارند. اصلا شاید علت اینکه بندر انزلی را اروپای کوچک می‌نامند وجود همین بلوار زیبا باشد که یک طرفش چشم‌انداز بندر و کشتی‌هاست و طرف دیگر درختانی سرسبز و زیبا که در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارند. قدم زدن در این بلوار که چراغ‌های زیبا هم به جاذبه‌اش افزوده‌اند را فراموش نکنید.

موج‌شکن انزلی ، تصویر یک رویا

موج شکن انزلی شبیه به یک رویای زیباست

مگر می‌شود به انزلی سفر کرد و از موج‌شکن‌ دیدن نکرد؟ تقریبا هرکس که به بندر انزلی سفر کرده یک عکس کنار موج‌شکن دارد. موج‌شکن ۵۰۰ متری انزلی در اصل برای جلوگیری از آسیب‌ دیدن کشتی‌ها در اثر موج‌های دریا ساخته شد و کارش ساختش سال ۱۲۹۳ یعنی۱۰۴ سال پیش به پایان رسید.

موج شکن انزلی
جاهای دیدنی بندر انزلی

از بلوار ساحلی چشم‌انداز زیبایی از موج‌شکن انزلی دیده می‌شود و از این بلوار می‌توانید پیاده تا موج‌شکن بروید. موج شکن رو بخش غربی و شرقی دارد و از هر کس که بپرسید به راحتی آدرسش را پیدا می‌کنید.

کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

تجربه‌ی یک شب به یاد ماندنی در کشتی تفریحی میرزا کوچک خان
تجربه‌ی یک شب به یاد ماندنی در کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

سفر با کشتی تفریحی تجربه‌ی لذت‌بخش بی‌نظیری است که در دریای خزر هم با کشتی تفریحی میرزاکوچک خان جنگلی امکان آن وجود دارد. کشتی پنج طبقه‌ی میرزا کوچک خان دهه هشتاد میلادی در ژاپن ساخته شده و می‌تواند تا ۲۵۰ مسافر را بین شهرهای داخلی و خارجی دریای خزر جابه‌جاکند. گردشگرانی که دوست داشته باشند شبی به یادماندنی را روی دریای خزر سفر کنند می‌توانند در مرکز اقامتی کشتی که امکاناتی در حد یک هتل چهار ستاره دارد، اقامت کنند.

حافظیه‌ی انزلی ، پناهگاه عاشقان موسیقی

موزیک جیگای بندر انزلی
موزیک جیگا یا حافظیه از گذشته محل برگزاری کنسرت‌های موسیقی بوده است

موزیک جیگا یا محل موزیک انزلی که به دلیل شباهت با حافظیه‌ی شیراز، حافظیه‌ی انزلی نامیده می‌شود، بنای سفید رنگی است که در بلوار ساحلی قرار دارد. موزیک جیگا حدود بیش از هشتاد سال پیش یعنی سال ۱۳۱۱ ساخته شده و از همان زمان محل برگزاری کنسرت‌ها و مراسم عمومی در شهر انزلی است.

دهکده ساحلی انزلی ، مدرن و زیبا

دیدنی های بندر انزلی - دیجیاتور
دهکده ساحلی بندر انزلی | یک محل اقامت مدرن و زیبا

دهکده ساحلی انزلی بزرگ‌ترین باغ‌شهر ایران است که در سال ۱۳۴۸ ساخته شده است. دهکده ساحلی در منطقه غازیان انزلی قرار دارد و  با وجود رستوران‌ها، کافه‌ها، ویلاها، پلاژها و و مراکز خرید و زمین‌های ورزشی محل بسیار جذابی برای خوش‌گذرانی و تفریح و شکم‌گردی است.

کاخ میان پشته یا کاخ موزه بندر انزلی

بندر انزلی - دیجیاتور
کاخ میان پشته محل اقامت رضاخان بوده است

بندر‌انزلی به دلیل نزدیکی به روسیه تزاری و نیز مهاجران ارمنی، از معماری همسایه شمالی تأثیر زیادی پذیرفته که این در ساختمان‌های مختلف شهر و اصولا معماری شهر مشهود است. یکی دیگر از دیدنی‌های بندرانزلی کاخ میان پشته یا کاخ موره بندر انزلی است که در سال ۱۳۱۲ ساخته شده و نمای بسیار زیبایی دارد. این کاخ اکنون به موزه نظامی تبدیل شده و انواع سلاح‌ها از دوره صفویه در آن نگهداری می‌شود.

برج ساعت یا مناره انزلی

بندر انزلی - دیجیاتور
برج ساعت | قدیمی ترین بنای انزلی

برج ساعت یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های شهر انزلی و در زمان ناصرالدین‌شاه و به دستور حاکم وقت انزلی ساخته شده است. طبق نوشته‌های مورخین، حاکم گیلان آن را درسال ۱۲۳۰ هجری قمری یا ۱۱۹۴ شمسی از آجر ساخته است. هدف از ایجاد این بنا، دیده بانی از دریا بوده است و از آن به عنوان فانوس دریایی هم استفاده می‌شده است تا دریانوردان شب هنگام، ساحل را با مشاهده روشنایی در بالای منار، خود را به داخل کانال برسانند. ساعت این برج زیبا که در حوالی خیابان سپه انزلی قرار دارد هنوز زمان را درست نمایش می‌دهد.

هتل بهشت تالاب ، یک جای زیبا برای اقامت

هتل بهشت تالاب | یک محل اقامت خاص
هتل بهشت تالاب | یک محل اقامت خاص

این هتل یکی از دیدنی های بندر انزلی است که معماری خاصی دارد و ساختمان هتل به شکل ویلاهای مجزا است. اگر قصد اقامت در هتل را ندارید می‌توانید ساعاتی را در رستوران شناور هتل که روی تالاب است بگذرانید و از هوا و منظره‌ی خوش لذت ببرید.

آخرین دیدنی بندر انزلی یک محل خاص است که به جز محلی‌ها کمتر گردشگری با آن آشنا است. البته این مکان کمی از بندر انزلی فاصله دارد و بعد از این روستا یک پارک جنگلی قرار دارد که در دل پارک برکه‌ای زیبا وجود دارد که می‌توانید ساعاتی در کنار آن از سکوت باشکوه جنگل لذت ببرید.

بازارهای انزلی : گردشگاه‌هایی منحصربه‌فرد

بندر انزلی
از بازارهای سنتی تا مدرن در بندر انزلی

حتی اگر به خرید و بازار علاقه ندارید، ما پیشنهاد می‌کنیم به بازارهای انزلی سر بزنید. این بازارهای که معمولا قدمت تاریخی دارند انقدر جذاب و خاص هستند که حسابی سرگرم‌تان می‌کنند.

بندر انزلی هم مانند تمام شهرهای شمال کشور یک بازار محلی دارد که از دیدنی‌های دلپذیر شهر محسوب می‌شود. شنبه بازار انزلی از سال ۱۳۰۷ برپا است و روستائیان محصولات کشاورزی و لبنیات و دست‌ساخته‌های خود را در این بازار عرضه می‌کنند.

بازار سپه ، قدیمی و خاطره‌انگیز

خیابان سپه بندرانزلی
خیابان سپه بندرانزلی

دیدنی های بندر انزلی که در خیابان سنگفرش و زیبای سپه قرار دارد. در مغازه‌های این بازار انواع پوشاک و کفش به فروش می‌رسد. اما مهم تر از مغازه‌ها حال و هوای خاص و نوستالژیک بازار با کوچه‌های کم‌عرض سنگفرش و ساختمان‌های قدیمی است.

بازار آسیای میانه ، قدم زدن و خرید کردن

بازار آسیای میانه | بندر انزلی
بازار آسیای میانه | بندر انزلی

در کنار ساحل زیبای انزلی قرار دارد و از ساختمان با نمایی زیبا دارد که از دیدنی های بندر انزلی است. می‌توانید پس از قدم زدن در ساحل ماسه‌ای و دلپذیر انزلی سری هم به این بازار پررفت‌وآمد و متنوع بزنید.

بازار آسیای میانه | بندر انزلی
بازار آسیای میانه | بندر انزلی

بازار گیلار ، وقت خوب خرید

بازار بزرگ گیلار | بندرانزلی
بازار بزرگ گیلار | جاهای دیدنی بندر انزلی

یکی از دیگر از بازهای انزلی است که در منطقه غازیان قرار دارد و اجناس ترک و روس در آن به فروش می‌رسند.

انزلی شهر خوب آرامش است. شبیه به رویاهاست. شما هم تجربه خودتان را با ما شریک شوید و از جاهای دیدنی بندر انزلی بگویید.

آپدیت جاهای دیدنی انزلی

ساحل بندر انزلی

اصلا نیازی نیست بگوییم که ساحل بندر انزلی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر ساحلی به حساب می‌آید. مگر می‌شود به بندر انزلی سفر کنیم و سری به ساحل آن نزنیم؟ خط ساحلی بندر انزلی یکی از زیباترین سواحل ایران محسوب می‌شود که ۴۲ کیلومتر طول دارد. در طول بهار تنها کافیست نفسی عمیق بکشید تا مشام شما از عطر بهار نارنج پر شود و ریه‌های خود را سرشار از اکسیژن خالص کنید. در این خط ساحلی، بلوار ساحلی و همچنین اسکله بندر انزلی جزء مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری هستند که حتما باید سری به آنها بزنید.

آدرس ساحل بندر انزلی: انزلی، خیابان پاسداران

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

پارک جنگلی بندر انزلی

استان گیلان و مخصوصا منطقه زیبای تالش، شگفت انگیزترین مناظر طبیعی کل کشور را در خود جای داده‌اند. اگر می‌خواهید چیزی جز سرسبزی و زیبایی نبینید، بهتر است سری به پارک جنگلی بندر انزلی بزنید. پارک جنگلی انزلی یکی از مهم‌ترین دیدنی های بندر انزلی محسوب می‌شود که در جاده رشت – انزلی قرار دارد. با وجود آنکه این پارک جنگلی از نظر پوشش گیاهی بسیار بکر و انبوه است، اما در عین حال امکانات رفاهی و خدماتی زیادی نیز در آن تعبیه شده تا گردشگران بتوانند با خیال آسوده در بین درختان سرسبز آن چادر بزنند و از مناظر اطراف لذت ببرند.

لازم به ذکر است که در بخش ورودی پارک جنگلی انزلی، یک نمایشگاه صنایع دستی وجود دارد. همانطور که می‌دانید، مردم گیلان دارای فرهنگی بسیار شیرین و منحصر به فرد هستند و به همین خاطر بازدید از نمایشگاه صنایع دستی آنها، خاطره‌ای خوش در سفرتان خواهد بود. پس در سفر به انزلی، حتما حداقل یک بار هم که شده، از این پارک جنگلی زیبا دیدن کنید.

آدرس پارک جنگلی بندر انزلی: انزلی، جاده رشت به انزلی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مرکز تجاری ونوس و ستاره شمال

تا به اینجای کار در مورد دیدنی های بندر انزلی و طبیعت بکر آن صحبت کردیم. اما در سفر هر کس سلیقه خاصی دارد و بسیاری از افراد گشت و گذار در مراکز تجاری بزرگ شهرهای دیگر را حتی به طبیعت گردی ترجیح می‌دهند. اگر شما نیز به گشت زنی در مراکز تجاری بزرگ علاقه مند هستید، ما به شما مرکز تجاری ونوس و ستاره شمال انزلی را معرفی می‌کنیم. این مرکز خرید در سال ۱۳۹۲ افتتاح شد و هدف از افتتاح آن، تنها جذب گردشگران داخلی و خارجی بود. مجتمع تجاری ستاره شمال با ۲۱ هزار متر مربع وسعت و شش طبقه سازه، یکی از بهترین مراکز خرید در منطقه آزاد انزلی محسوب می‌شود.

از طرف دیگر مرکز خرید ونوس که در سال ۱۳۸۵ افتتاح شده است و ۵۲ هزار متر مربع وسعت دارد، با ۸۰۰ غرفه تجاری، یکی دیگر از مراکز خرید مهم در منطقه آزاد انزلی به شمار می‌آید. همانطور که اشاره کردیم، بندر انزلی جزء مناطق آزاد ایران محسوب می‌شود و به همین خاطر می‌توانید اجناس با کیفیت خارجی را با قیمتی بسیار منطقی و مقرون به صرفه تهیه کنید. پس اگر برای خرید به انزلی سفر کرده‌اید، بهتر است حتما از مراکز تجاری ونوس و ستاره شمال دیدن کنید.

آدرس مرکز خرید ونوس: استان گیلان، رشت، بزرگراه رشت به انزلی شهید فاتحی سازمان منطقه آزاد انزلی فاز گردشگری و تجارت بلوار

شماره تماس: ۰۱۳۴۴۴۵۱۳۳۱

ساعت کار: ۱۰ صبح تا ۲۳:۳۰ شب

هزینه بازدید: رایگان

آدرس مرکز خرید ونوس: گیلان – بندرانزلی منطقه آزاد انزلی، مجتمع تجاری ستاره شمال

شماره تماس: phone01301813202015

ساعت کار: ۱۰ صبح تا ۲۳:۳۰ شب

هزینه بازدید: رایگان

آکواریوم انزلی

تماشای گونه‌های جانوری در هر جای دنیا بسیار هیجان انگیز است. اما گونه‌های جانوری محدود به پرندگان و آنهایی که روی زمین زندگی می‌کنند نمی‌شود و باید گفت که عجایب اعماق دریا به مراتب هیجان انگیزتر از شگفتی‌های روی زمین خواهند بود! از این رو در کشورها و شهرهای مختلف، آکواریوم‌های بسیار بزرگی را بنا می‌کنند تا مسافران بتوانند از این موجودات عجیب زیر آب دیدن نمایند. در ایران نیز مجموعا دو آکواریوم بزرگ، یکی واقع در اصفهان و دیگری واقع در بندر انزلی وجود دارند. آکواریوم انزلی که به نام آکواریوم فانتستیک شناخته می‌شود، یکی از بهترین و بزرگ‌ترین آکواریوم‌های ایران به حساب می‌آید که حدود ۳۰ میلیون یورو ارزش دارد. این آکواریوم با وسعت ۱۰ هزار متر مربع در چهار طبقه بنا شده است. تونل آبی ۴۳ متری این آکواریوم یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های آن است که در آن می‌توانید از نمای نزدیک، جانداران زیر دریا را ببینید و احساس کنید که در کف اقیانوس قدم می‌زنید.

لازم به ذکر است که حدود هشت هزار نوع ماهی مختلف در این آکواریوم حضور دارند که در این میان می‌توان به انواع ماهی‌های تزئینی، کوسه ماهی و انواع مار ماهی و موجودات سمی زیر دریا اشاره کرد که بسیار کمیاب و دیدنی هستند. در این مجموعه انواع امکانات رفاهی و خدماتی همانند شهر بازی، سینمای چند بعدی، سالن بولینگ، سوئیت جهت اقامت، رستوران، اتاق بازی‌های کامپیوتری، باغ خزندگان، سینمای واقعیت مجازی و همچنین کافی شاپ وجود دارد.

آدرس آکواریوم بندر انزلی: گیلان، انزلی، بلوار شهید فاتحی

شماره تماس: ۰۱۳۳۴۴۳۸۵۹۶

ساعت کار: همه روزه از ساعت ۱۱ صبح تا ۲۱:۳۰ شب

هزینه بازدید: برای کودکان بین ۳ تا ۱۲ سال: ۴۹ هزار تومان

برای بزرگسالان: ۶۹ هزار تومان

برای کودکان زیر سه سال: رایگان

پل غازیان

پل غازیان یکی دیگر از دیدنی های بندر انزلی محسوب می‌شود که در مسیر ارتباطی تهران – رشت قرار دارد. این پل روی رودخانه انزلی و ما بین غازیان و میان پشته واقع شده است و در دوران خود، یکی از پیشرفته‌ترین پل‌های دنیا به حساب می‌آمد. در سال ۱۳۱۴ شمسی، احداث این پل آغاز شد و نهایتا در سال ۱۳۱۶، یعنی ۱۸ ماه بعد، پروژه ساخت آن به پایان رسید. این پل که از بتن مسلح شده ساخت شده است، در سال ۱۳۱۷ به بهره برداری رسید. پل غازیان انزلی به کمک شرکت آلمانی سنتاب ساخته شده است و کشورهایی همانند سوئد نیز در احداث آن نقش داشته‌اند.

آدرس پل غازیان: گیلان، بندر انزلی، خیابان تکاوران، پل غازیان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

 

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود