آب انبار آقا قزوین

آب انبار آقا از آثار دوره قاجاریه و نزدیک مسجد به همین نام در خیابان شهید انصاری شهر قزوین قرار دارد و دارای سردری مزین به کاشی معقلی و کاربندی است.

راه شیرِ آب انبار در حال حاضر دارای سی پله سنگی است و پائین ترین قسمت آن با کف کوچه، ۶۰ متر و ۹ سانتیمتر اختلاف سطح دارد و مخزن آب انبار به شکل مستطیل است و جرزهای آن با قطر تقریبی ۲۰.۲ متر، از شفته آهک با روکش ساروج ساخته شده و طاق مخزن آجری و گنجایش مخزن آن حدود ۸۰۰ مترمکعب است.

آب انبار آقا

قزوین شهری با تمدن ۹ هزار ساله، به خاطر اقلیم و قابلیت های مناسب، از دیرباز برای سکونت محلی ایده آل به شمار می رفته است. اما این شهر سالیان سال با مشکل کم آبی مواجه بوده است. در همین جهت از قرن پنجم هجرى، افراد خیر براى رفع کم آبى شهر اقدام به حفر قنات کردند، اما چون باز هم در تابستان کم آبى به وجود مى‌آمد، مردم ثروتمند و خیر در محلات مختلف به ساخت آب انبار مشغول شدند. از همین روی به خاطر ساخت آب انبارهای متعدد، این شهر به شهر آب انبارها در اذهان مردم معروف شد. یکی از آب انبارهای زیبای این شهر که در خیابان شهید انصاری قرار گرفته، آب انبار آقا است. این بنا یادگاری از دوران قاجار برای آیندگان و بانی آن فردی به اسم حاجی حسین بوده است. اولین چیزی که در این بنا توجهمان را جلب می کند سردری زیباست. سردری که با کاشی معقلی و کاربندی اش چشم ها را به خود خیره می کند. راه شیرِ آب انبار در حال حاضر دارای سی پله سنگی است و پایین ترین قسمت آن با کف کوچه ، ۱۰ متر اختلاف سطح دارد. به مخزن بنا که می رسیم آن را به شکل مستطیل مشاهده می کنیم که دیوارهایش از آهک با روکش ساروج ساخته شده است. به بالا که نگاهی بیاندازیم طاق آجری مخزن را مشاهده می کنیم. به طور کلی این مخزن هشتصد متر مکعب گنجایش دارد.

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود