اسنپ مارکت

جاهای دیدنی برازجان ، شهر نخل و آفتاب

به نیمه‌ی دوم سال که می‌رسیم، مسافرها به سمت مناطق گرمسیری و کویری کشور گسیل می‌شوند. هر چه هوا خنک‌تر می‌شود و به سمت زمستان هم پیش می‌رویم، بازار سفرها به مقصد جنوب کشور گرم‌تر می‌شود.

 این روزها، بعضی از مناطق شناخته شده‌تر مسافران زیادی را به سمت خود می‌کشد. اما این اصلا به این معنا نیست که مناطق کمتر شناخته شده، جالب نیستند. این‌بار در مجله‌ی دیجیاتور جاهای دیدنی برازجان را به شما معرفی می‌کنید، به این امید که همین امسال به آن‌جا سفر کنید و لذت ببرید. دیجیاتور پیشنهاد اکید دارد در این فصل‌های پرترافیک، شهرهای کمتر شناخته شده‌ی جذاب را کشف کنید و در خلوت خودتان از زیبایی‌های تاریخی و طبیعی آن مناطق لذت ببرید. یکی از این شهرهای بسیار خاص و جذاب که حتما باید به آن سفر کنید «شهر برازجان» است.

موقعیت جفرافیایی و طبیعی برازجان

برازجان دومین شهر بزرگ استان بوشهر است. اهمیت این شهر به دو دلیل است، یک جمعیت آن و دیگری محل قرارگیری‌اش، برازجان در مسیر ارتباطی شیراز به بوشهر و دریا قرار گرفته است. دور تا دور برازجان نخلستان‌های زیبای به‌هم‌پیوسته‌ای را در برگرفته است و این شهر را چون قلب تپنده‌ی منطقه در میان خود محافظت می‌کنند. این نخلستان‌ها متراکم‌ترین نخلستان‌های کشور هستند و یکی از دیدنی‌ترین جاهای برازجان به حساب می‌آیند.

دژ برازجان ، کاروانسرای مشیرالملک

درسال ۱۲۵۰ یکی از بزرگان برازجان برای راحتی حال مسافران، دستور ساختن دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک را صادر کرد. برای ساخت این بنای باشکوه هزینه‌ی هنگفتی معادل چهل هزار تومان پرداخت شد. دستان هنرمندان بزرگ‌ترین معماران زمانه با چالاکی به کار گرفته شدند، سنگ و ساروج و چوب را هنرمندانه و با صلاحب کنار هم چیدند و این ساختمان را بنا کردند. در آن زمان ۶۸ اتاق و اتاقک بنا شد. در طی سال‌های مختلف، به منظور بازسازی و تغییر کاربری تعداد این اتاق‌ها کم شد.

رسیدن به این کاروانسرا و بازدید از آن اصلا کار سختی نیست، فقط کافیست خودتان را به میدان شهید چمران برسید تا ببیند کاروانسرای مشیرالملک پیش روی شما آغوش گشوده است.

کاخ زمستانی کوروش یا چرخاب

کاخ هخامنشی چرخاب برازجان

در سال ۱۳۵۰، این کاخ باشکوه و بسیار مهم توسط کارگران راهسازی کشف شد. از دیرباز، ساحل خلیج فارس یکی از مهم‌ترین نقاط سوق‌الجیشی مورد توجه حکومت‌ها بود. به همین دلیل، کورش این کاخ را در جنوب شرقی شهر برازجان فعلی و در کنار رودخانه‌ی خشک شده‌ی اردی بنا کرد. اما متاسفانه ساخت این کاخ به دلیل مرگ کورش نیمه تمام رها شد.

این کاخ تا سال ۱۳۸۲ زیر خاک‌ها مدفون ماند و کسی به آن توجه نمی‌کرد، تا اینکه استاد سرافراز و تیم‌شان همت کردند و آن را از زیر خاک‌ها دوباره متولد کردند. از همان زمان، تاریخ‌دانان و مسافران بسیاری محو زیبایی سرستون‌های کم‌نظیر این کاخ شده‌اند.

پس چه عاشق تمدن دوران کورش باشید چه زمان‌های مدرن‌تر را ترجیح دهید، دیجیاتور پیشنهاد می‌کند که تماشای کاخ زمستانی کورش فقید را از دست ندهید.

اسنپ مارکت

چرخاب | از جاهای دیدنی برازجان

آرامگاه دختر کوروش یا گور دختر : راز این گور چیست؟

می‌گویند ماندانا یا آتوسا یا چیش پیش دختر یا خواهر یا شاید مادر کورش در این آرامگاه آرامیده است. به همین دلیل، این منطقه به «گور دختر» معروف است. گور دختر در دشت بی‌انتها و وسیعِ میانکوهی پشت پر در منطقه‌ی دستشان واقع شده است. سکوت دشت و بی‌انتهایی آن و رازی که در دل داستان این گور پنهان شده، آن را به جایی برای کشف یک رمز و راز داستانی تبدیل کرده است. معماری این آرمگاه شبیه معماری آرامگاه کورش کبیر در پاسارگاد، اما کوچک‌‌تر از آن، است. به راستی داستان این گور در چیست؟ تاریخ ایران رازهای بیشماری در خود دارد.

گور دختر جاهای دیدنی برازجان

در سال ،۱۳۸۰ این آرامگاه بازسازی شد. اما متاسفانه، بعد از آن به حال خود رها شد. با تاسف مضاعف، یادگارنویسی‌های شرم‌آور آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دیواره‌های این بنا وارد کرده‌اند. شاید وظیفه‌ی ماست با سر زدن به این بنای تاریخی و تلاش در حفظ و نگهداری آن، توجه دولت و مسئولان را دوباره به این قطعه‌ی کم‌نظیر تاریخی معطوف کنیم و از آن‌ها بخواهیم در حفظ و نگهدای این سایت در میان جاهای دیدنی برازجان کوشش بیشتری به خرج دهند.

کوشک اردشیر در میان جاهای دیدنی برازجان

کوشک اردشیر

کوشک اردشیر در جنوب بوشهر، در دشتستان و نزدیک برازجان قرار دارد. این کوشک تاریخی در زمان ساسانیان احداث شد. این بنا طاق‌های گهواره‌ای شکل دارد. یک ستون صلیب مانند بر فرار این کوشک بنا شده که برای دیدبانی و خبررسانی از آن استفاده می‌شده است. کارشناسان احتمال می‌دهند این کوشک سلطنتی محلی برای تعطیلات شکاری و استراحت شاه بود.

کوشک اردشیر

منطقه‌ای که این کوشک در آن بنا شده است، از فدیم و ندیم محل اسکان ایل قشقایی یوده است و هنوز هم این ایل بااصالت و نجیب در دشت‌های اطراف این کاخ سکنی می‌گزینند. حتما به بازمانده‌های این کوشک سلطنتی، که از دیدنی‌ترین جاهای برازجان است، سر بزنید. به شما قول می‌دهیم روز مفید و خوشی را بگذرانید.

شما از بوشهرگردی چه خاطراتی دارید؟ برازجان را دیده‌اید؟ دیجیاتور خانه‌ی خود شماست، از برازجان هر چیزی به نظرتان می‌رسد برای ما بنویسید.

منبع:سـفـرزون

اسنپ مارکت

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود