پارک ملی تندوره و زیبایی های بکر آن

پارک ملی تندوره یکی از پارک های محافظت شده مهم در ایران است پارکی در نزدیکی درگز یکی از شهرستان های خراسان رضوی که دارای جذابیت های زیادی است و تنوع جانوری و گیاهی بالایی دارد. با سفر به این منطقه می توانید از جذابیت های زیادی بازدید کنید این منطقه دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی برای علاقه مندان است.

پارک ملی تندوره یکی از مهم ترین مناطق محافظت شده در ایران است این پارک دارای جاذبه های بکر و طبیعی زیادی است و گونه های جانوری متعددی را در خود جای داده است در این پارک و حیات وحش ارزشمند آن می توانید نمونه هایی از پلنگ ایرانی را مشاهده کنید. این منطقه از طبیعت بکر با چشم اندازهای ویژه ای برخوردار است این زیستگاه اهمیت بسیار زیادی برای حیوانات این منطقه دارد و از این جهت مورد حفاظت قرار گرفته است این منطقه همچنین یکی از مهم ترین مناطق و رویشگاه های دارویی و گیاهان زینتی است که می توانید از نزدیک طبیعت و حیات وحش این منطقه را مشاهده کنید. آشنایی با حیات وحش این منطقه می تواند تجربیات ویژه ای را در اختیار علاقه مندان حیات وحش قرار دهد و با سفر به این پارک ملی می توانید از زیبایی های زیادی بازدید کنید. این پارک با واقع شدن در منطقه شمال خراسان به یکی از جاهای دیدنی درگز تبدیل شده است که از نقاط مختلف ایران گردشگران زیادی را جذب می کند.

آشنایی با پارک ملی تندوره:

یکی از مناطق دیدنی و بسیار زیبا در درگز این پارک ملی پر جاذبه است پارکی که در حوزه آبریز هریرود واقع شده است و به دلیل چشم اندازهای دوست داشتنی و طببعت بکر خود شناخته شده است رودخانه های مهمی که در این حوزه قرار دارد رودخانه های کشف رود، زیر حوزه و درونگر هستند این روخانه ها دارای زیبایی های زیادی هستند و اهمیت ویژه ای برای گردشگران دارند شما با سفر به این پارک ملی می توانید از جاذبه های مهمی همچون این پارک ها نیز دیدن کنید.

پارک تندوره

این پارک یکی از مهم ترین تفرجگاه های منطقه است که مکان بسیار مناسبی برای تفریح و گشت و گزار علاقه مندان می باشد بسیاری از گردشگرانی که به این پارک سفر می کنند از نواحی درگز و قوچان هستند و این پارک را به عنوان یکی از مکان های دیدنی قوچان و درگز می شناسند.

این پارک چه ویژگی هایی دارد؟

این پارک دارای ویژگی های منحصر به فردی است طبیعت خاص و ویژه این منطقه از سوی گردشگران زیادی مورد توجه است از زیباترین چشم اندازهای این منطقه می توان به دره های عمیق و ژرفی اشاره کرد که در این منطقه واقع شده اند و زیبایی های خاصی را به خود اختصاص داده اند. در برخی از نواحی این پارک تپه هایی شیب دار می بینید که مکان بسیار مناسبی برای زیستگاه حیوانات منطقه هستند جانوران وحشی و قوچ ها از مهم ترین گونه های جانورای هستند که در این منطقه یافت می شوند.  این پارک یکی از مهم ترین مکان های دیدنی خراسان رضوی برای علاقه مندان و گردشگران می باشد و دارای جذابیت های زیادی است.

طبیعت تندوره

از دیگر گونه های جانوری که در این منطقه از درگز یافت می شوند می توان به میش ها اشاره کرد برای بازدید از حیات وحش این منطقه و دیدن گونه های مختلف جانوری آن باید زمان های خاصی از روز به این منطقه بروید صبح زود و یا در هنگام غروب زمان مناسبی است که شما از نزدیک این گونه های جانوری را مشاهده کنید. این منطقه مرتفع ترین نقطه ها را در خود جای داده است قله قنبرعلی یکی از ارتفاعات واقع در این منطقه است که ۲۵۸۶ متر ارتفاع دارد بخ های جلگه ای و کویری این منطقه هر یک از زیبایی های ویژه خود برخوردار می باشند. یکی از ویژگی های بارز پارک ملی تندوره همین تنوع آب و هوایی می باشد قسمت های جنوبی و غربی این منطقه دارای تنوع زیادی هستند و در بخش هایی از آن توده های مدیترانه ای یافت می شود.

پارک ملی تندوره

منطقه تندوره یکی از مناطق پر جاذبه ای است که خالی از سکنه است در این مناطق تنها پاسگاه های محیط بانی وجود دارند که وظیفه حفاظت از محیط زیست این منطقه را دارند منابع آبی و رودخانه هایی که در این منطقه هستند بخش مهمی از منابع آبی را در این منطقه تشکیل می دهند. میزان بارش های این منطقه در فصل های مختلفی از سال دارای تنوع است و یکسان نمی باشد حجم بارش ها در برخی از فصل ها بسیار بالا است این منطقه دارای چشمه های آب گوناگون و رودخانه های متعددی است.

حیات وحش تندوره

تاریخچه پارک:

پارک ملی تندوره از گذشته دارای ارزش زیستگاهی بالایی بوده است و از همان زمان ها یکی از مناطق محافظت شده با اهمیت در ایران محسوب می شود در واقع از سال ۱۳۷۴ این منطقه تحت حفاظت قرار گرفته است و از نواحی مختلف نیز به دیگر نواحی ایران منتهی می شود این منطقه دارای اهمیت بسیار زیبایی است و یکی از مکان های دیدنی درگز محسوب می شود.

برخی از قلعه های تاریخی که از دوران گذشته در این منطقه برجای مانده است نشان می دهد که این پارک دارای قدمت تاریخی نیز می باشد و در گذشته یکی از سکونتگاه های این منطقه بوده است که طبق آثار تاریخی می توان به این نتایج دست یافت.

 

منبع:آرگــا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود