کلیسای آسوریان قزوین

کلیسای آسوریان قزوین نام کلیسایی در شهر قزوین می‌باشد. این کلیسا برای مراسم مذهبی آسوری کلده‌ای‌های مهاجری که در قزوین سکونت داشتند به سال ۱۹۱۵ میلادی توسط ماریو حنا پایه‌گذاری شده و تا اکنون بر جا مانده‌است.

 آسوریان قزوین علاوه بر این کلیسا مدرسه مستقلی نیز داشته‌اند.قزوین پایتخت خوشنویسی ایران یکی از شهرهای صنعتی و دانشجویی ایران می باشد. وجود دانشگاه های متعدد و پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کارآفرینی بسیار، سبب جذابیت این شهر برای تحصیل دانشجویان و راه اندازی کسب و کارهای نوپا گشته است. از طرفی وجود چندین شهرک صنعتی و کارخانجات متعدد از زمان های دور تاکنون باعث مهاجرت و اشتغال بسیاری از مردم گردیده است.نام دیگر قزوین، کاسپین می باشد و در نقشه های قدیمی ایران، به دریای شمال کشور دریای کاسپین یا بحر قزوین گفته می شد.

کلیسای آسوریان قزوین

آشوریان قزوین

اما مهاجرت آشوریان به قزوین از زمان پایتخت بودن این شهر در زمان صفویه به همراه ارامنه از شمالغرب ایران می باشد. سابقه تاریخی دقیقی از حضور آشوریها در قزوین پیش از آن در دست نداریم تا عنوان کنیم اما در هر صورت قزوین یکی از شهرهای آشوری نشین ایران می باشد. آب و هوای قزوین بسیار شبیه به آب و هوای ارومیه می باشد با این تفاوت که رطوبت ندارد.بعدها با آغاز نسل کشی آشوریها توسط حکومت عثمانی جمعیت بسیاری از آشوریها در قزوین سکنی گزیدند و فصل جدیدی از زندگی آشوریها در قزوین آغاز گردید.

با آغاز انقلاب سفید شاه و ورود ماشین آلات و صنایع مختلف و مدرنیته به ایران، بدلیل کمبود شغل در ارومیه، آشوریان بسیاری از ارومیه به تهران مهاجرت نمودند و فصل دیگری از مهاجرت آشوریان در ایران آغاز گردید. با راه اندازی صنایع مختلف در استان قزوین مانند سیمان آبیک، نیروگاه برق قزوین، کارخانه شیشه قزوین، راه اندازی شهر صنعتی الوند و دیگر کارخانجات در نقاط مختلف استان قزوین، بسیاری از آشوریان و ارامنه، از تهران به قزوین کوچ کردند به گونه ای که همیشه توسط مدیران با سابقه استانی نقل می شود آشوریها و ارامنه از بهترین کارگران و صنعتگران و رانندگان و تکنسین ها در صنایع با سابقه این استان بودند. در سالهای دهه ١٣۴٠ تا اوایل ١٣٨٠ خورشیدی جمعیت قابل توجهی از آشوریان و ارامنه در نقاط مختلف قزوین ساکن بودند به گونه ای که انجمن آشوریان قزوین و مدرسه آشوریان قزوین افتتاح گردیده بود.

کلیسای آسوریان قزوین

از طرفی دیگر با آغاز جنگ جهانی اول و دوم، قزوین پایگاهی برای روس ها و لهستانی ها گردید و چون دین مسیحیت تنها اشتراک بین آشوریان و نیروهای نظامی روس و لهستانی بود، فصل دیگری از زندگی و روابط آنها با یکدیگر آغاز گردید. در قزوین آثاری از این فصل مشترک را خواهید یافت. آرامستان سربازان لهستانی و روس در قزوین پابرجاست و به همت مدیران محترم استان قزوین دیداری ترتیب داده شد تا بازماندگان سربازان لهستانی و روس از متوفی های آنها در این آرامستان بازدید نمایند. برخی آشوریها نیز در این آرامستان متوفی داند.

کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی حضرت مریم قزوین، توسط یک خیر نیکوکار زمین آن وقف شده بود. ایشان وصیت کرده بودند که در محل فعلی کلیسایی احداث شود. این کلیسا در سال ١٩١٢ توسط مار یوحنا احداث گردید و هم اکنون ١٠۴ سال از عمر آن می گذرد. مانند دیگر کلیساهای شرق، محراب کلیسا به سمت شرق و جهت طلوع آفتاب می باشد و به سنت تمام کلیساهای کاتولیک ، از مجسمه ها و تابلوهای زیبا و یک طبقه برای گروه کر در انتهای کلیسا برخوردار است.

کلیسا دارای دو درب ورودی می باشد و درب ورود اصلی آن واقع در انتهای خیابان خیام قزوین می باشد و درب دیگر آن از یکی از کوچه های خیابان سپه (اولین خیابان ایران) می باشد. توجه داشته باشید اگر بدنبال آدرس کلیسا از سمت خیابان خیام هستید، ممکن است به کلیسای گریگوری ارامنه قزوین هدایت شوید. این کلیسا به همراه مدرسه ارامنه قزوین که ٧٨ سال قدمت دارند روبه روی کلیسای کاتولیک آشوریان قزوین قرار دارد.

ساورا یا نگهبان کلیسا خانواده ای آشوری اهل اصفهان و تهران هستند که حدود ٢٣ سال است زندگی خود را وقف کلیسا نموده اند و همیشه کلیسا و حیاط آن را پاکیزه نگه میدارند و همیشه اگر درب کلیسا را بکوبید با خوش رویی و مهربانی درب کلیسا را به روی شما باز و میزبان شما در کلیسای کاتولیک آشوریان قزوین خواهند بود.

کلیسای آسوریان قزوین

در محوطه حیاط کلیسا مجسمه ای بسیار زیبا از حضرت مریم وجود دارد که توسط یک دانشجوی قزوینی در سالهای گذشته با نیت خیر و عشق و علاقه به حضرت مریم ساخته شده است. حیاط این کلیسا در گذشته میزبان اردوهای مختلف اعضای کانون جوانان (شوتاپوتا) کلیساهای کاتولیک آشوری در ایران بوده هست و فرزندان آشوری برنامه های تفریحی خود را در آن اجرا می نمودند.

در کنار بنای کلیسا، سالن اجتماعات آن قرار دارد که پذیرای مراسمات و جلسات مختلف آشوریان بوده است و هم اکنون نیز از آن جهت پذیرایی در مراسم دعای عشای ربانی کلیسا استفاده می شود. در زمانی که آشوریان تهران و کرج سالن انجمن آشوریان نداشتند، در همین سالن جشن های مختلف سال نو میلادی برگزار میشد و با حضور مهمانان مختلف از شهرهای تهران و کرج شکوه و شادابی خود را داشت.

کلیسای آسوریان قزوین

در سالهای گذشته کشیش رایان عیسی کشیش محترم کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی حضرت مریم و حضرت یوسف تهران به خدمت در کلیسای کاتولیک آشوریان قزوین می پرداخته که هم اکنون نیز این خدمت نیکو ادامه دارد. به همین دلیل برخی ارامنه قزوین نیز در دعاهای این کلیسا به زبان آشوری شرکت می نمایند.

با مهاجرت گسترده آشوریان قزوین و مسیحیان از ایران، جمعیت آشوریان قزوین نیز رفته رفته کاهش یافته است و هم اکنون ١٠ خانواده آشوری که اکثر آنها تک نفره هستند در قزوین زندگی می نمایند.

کلیسای آسوریان قزوین

کلیسای آسوریان قزوین

کلیسای آسوریان قزوین

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود