تنگه هلت پلدختر ، جادوی طبیعت لرستان در دل سخت سنگ‌ها

تنگه هلت پلدختر راز لرستان است که برای کشف آن باید راهی نسبتا سخت و بکر را بپیمایید. در مسیر پیش رویتان از ذره ذره‌ی این کشف لذت می‌برید و طبیعت چشم‌های شما را لبریز می‌کند. برای اینکه ریز و بم این کشف را بدانیم و برنامه ریزی کنیم، شماهم پا به پای دیجیاتور بیاید.

تنگه هلت پلدختر ، زال در آغوش سنگ‌های شگفت‌انگی

در طبیعت بکر لرستان، میان سنگ‌های عظیم و صخره‌ها یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی ایران شکل گرفته است که دیدن آن حیرت آور است. جایی میان همین صخره‌ها رودخانه‌ی زال پیچ‌و تاب می‌خورد و از سایه سار سنگ‌ها عبور می‌کند و در این رفتن‌ها طی سال‌های طولانی تنگه هلت پلدختر را خلق کرده است.

آفرینشی از جنس صبوری آب‌های روان زاگرس

جوشش آب‌های شفاف در دل تنگه هلت

میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا چنین اثری در جان سخت سنگ‌ها به‌وجود بیاید. پیش از این‌که تنگه هلت پلدختر به این شکل درآید در ورودی آن سدی قرار داشته است و با سیلابی که در این منطقه اتفاق افتاده، آب راه خود را به این سمت پیدا کرده است و به مرور تنگه هلت به شکل امروزی‌اش درآمده است.

مسیر هلت پلدختر ، راهی که جادویی است

طول تنگه‌ هلت پلدختر حدودا ۴ کیلومتر است. اگر بخواهید آهسته و آرام در این مسیر گشت و گذار کنید زمانی‌که لازم دارید ۱٫۵ الی ۲ ساعت مسیر رفت و ۱٫۵ الی ۲ ساعت مسیر برگشتن است. این مسیر می‌تواند شما را سحر کند!

تنگ یا تنگه؟ در زبان عامیانه واژه تنگه به جای تنگ به کار می رود اما خوب است بدانیم که تنگه شعبه ای از دریا، بین دو خشکی است که دو دریا را به هم مرتبط می سازد اما تنگ به دره کوه گفته می شود.( فرهنگ لغت عمید)

عبور از تنگه هلت پلدختر ، یک تجربه‌ فراموش نشدنی

برای سفر به این منطقه حتما توجه داشته باشید که نباید در زمان سرمای آب سفر کنید. مسیری که در این منطقه طی می‌کنید سراسر آب است و گاهی نیمه‌ی بدن شما را فرا می‌گیرد پس بهترین انتخاب تابستان و اوایل پاییز است که دمای آب هنوز خیلی سرد نشده. همچنین بدانید که برای این سفر باید آمادگی جسمانی مناسبی داشته باشید.

 

در سفر به تنگه هلت پلدختر ضد آب باشید!

برای عبور از این مسیر باید کلیه‌ی ابزاری که به همراه دارید ضدآب باشند. دوربین، گوشی، پاوربانک و سایر وسایل خود را در کاورهای ضدآب قرار بدهید. همچنین خوراکی‌‌هایی که برای سفر انتخاب می‌کنید باید بسته بندی سبک و مناسبی داشته باشند تا دست و پا گیر نشوند. فراموش نکنید که خوراکی‌هایتان طبیعت را آلوده نکنند.

خود را به زلالی رودخانه‌ی زال بسپارید

رودخانه‌ی زال از تنگه‌ی هلت پلدختر به سوی سیمره‌ی زیبا سفر می‌کند. این رودخانه در طی مسیر تنگه با شما همسفر است. در راهی که پیش رو دارید با آرامش خاطر در آب‌های روان قدم بزنید و به موسیقی دل‌انگیز طبیعت گوش جان بسپارید تا آرامش ذره ذره در تنتان خانه کند. شاخه‌های نور خورشید که گاهی از بین سنگ‌ها سرک می‌کشند و روی پوستتان مهمان می‌شوند را با روی باز بپذیرید.

همه‌ی چیزهایی که باید در تنگه هلت رعایت کنید:

  • مسیرشنای خود را پیش از همه چیز مشخص کنید که در طی مسیر به سنگلاخ‌ بستر رودخانه برنخورید و آسیب نبینید.
  • در این تنگه‌ی پر سنگ از بلند صحبت کردن و فریاد زدن خودداری کنید. چراکه ممکن است ارتعاش صدای‌تان باعث ریزش سنگ‌ها شود.
  • در آب رودخانه شیرجه نزنید، زیرا سنگ‌های سختی در کف رودخانه در انتظار شما هستند.
  • هوای روشن را برای گذر از تنگه هلت پلدختر انتخاب کنید.
  • پیش از سفر بدانید که خنکای آب باعث افت شدید دمای بدن شما می‌شود پس حسابی لباس پوشید و کفش مناسب انتخاب کنید.

دسترسی تنگه هلت پلدختر در لرستان


آدرس: استان لرستان، شهرستان پلدختر، آزاد راه خرم آباد، اندیمشک، ما بین تونل خرگوشان ۱ و ۲

برای دسترسی به تنگه هلت پلدختر در لرستان باید به جاده ی خرم آباد-اندیمشک بروید و سپس تا انتهای تونل خرگوشان ۱ حرکت کنید. بعد از بیرون آمدن از تونل و پیش از ورود به تونل خرگوشان ۲، بریدگی خاکی وجود دارد. آنجا پارک کنید، سپس سراشیبی خاکی را صد قدم به سمت پایین بروید تا به ورودی تنگه برسی و ماجراجویی‌‎تان آغاز شود. خاطرات این سفر را با ما در میان بگذارید.

 

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود