خانه عباسیان ، لذت تماشای هنر در هندسه‌ی یک بنا

کاشان مهد هنر معماری است و شهر پر افتخار تمدن ایرانیان به‌حساب می‌آید. در گوشه و کنار این شهر می‌شود بنایی را دید که دنیایی از رمز و راز و هوش معماران خلاق ایرانی در آن نهفته است که و معماری سنتی جلای بی‌نظیری به آن بخشیده‌‌اند.

 خانه عباسیان کاشان را باید یکی از زیباترین شاهکارهای معماری دانست که پژوهش جذابیت‌هایش برای شیفتگان معماری تمام نشدنی است. با دیجیاتور همراه شوید تا سری به این خانه دلنشین بزنیم و ردپای ذوق و خلاقیت ایرانیان را به چشم ببینیم.

زیبایی‌های منحصربه‌فرد خانه عباسیان

خانه عباسیان
خانه عباسیان

خانه عباسیان یادگاری از دوران قاجار، بین سال‌های ۱۲۴۵ تا ۱۲۵۰ است که یکی از تجار معروف چینی و بلور آن زمان به نام «حاج محمد ابراهیم تاجر باشی» دستور ساختش را داده است. این ساختمان با زیربنایی نزدیک به ۷۰۰۰ متر در محله تاریخی سلطان امیراحمد کاشان واقع شده است و راز و رمز نشانه‌های معماری آن حاکی از آن است که در حدود ۲۰ سال برای نهایی شدن آن زمان صرف شده است. معمار خلاق این اثر مشخص نیست، اما آن‌چه بر همگان واضح است، هنر، ذوق و هوش این معمار است که در تمامی ۵ طبقه و ۵ حیاط خانه عباسیان ، تا ابد مانا خواهد بود.

این بنا برای نامزد دریافت زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته شد تا خاص بودن خلاقیت معماری‌اش را به همگی اثبات کند. خانه عباسیان المان‌های زیبای تاریخی را در انحصار خود درآورده است، به حدی که تا به امروز چند بار لوکیشن سریال‌های تاریخی همچون مسافر ری، ملاصدرا و جابربن حیان شده است.

داستان معماری خانه محبوب کاشان

معماری منحصر به فرد خانه عباسیان
معماری منحصر به فرد خانه عباسیان

کاشان شهری مذهبی است و اعتقادات اسلامی از دیرباز در این شهر نبض تپنده‌ای داشته است. ریشه‌ی این باورها در ساخت عمارت‌ها هم سهم بالایی داشته و خود زمینه‌ی سبکی از معماری بوده است. خانه عباسیان یکی از بناهایی است که معماری ایرانی و در عین حال اسلامی آن نشان از عقاید مذهبی مردمان گذشته کاشان است. مجزا شدن بنا به دو بخش اندرونی و بیرونی، اتاق‌های تو در تو، دیوارهایی که روی پشت بام برای جلوگیری از دید همسایه‌ها بنا شده و از همه جالب‌تر، وجود دو کوبه روی در چوبی این خانه برای مشخص شدن مهمان مرد از زن، همگی نشانی از تلفیق معماری ایرانی با اسلامی دارد.

در تمام عمارت قرینه سازی شکوه فوق‌العاده‌ای دارد و از ویژگی‌های زیبای معماری محسوب می‌شود. سبک معماری خانه عباسیان ، به شکل گودال باغچه است و پایین‌تر از سطح معمول خیابان و کوچه قرار گرفته است. این سبک به دلایل متعددی از جمله دسترسی آسان به قنات و عایق بودن به سرما و گرمای فصول است. اهمیت فصل در ساخت بنا به حدی بوده که قسمت‌هایی مخصوص زمستان و بخش‌هایی نیز برای اقامت تابستانه طراحی شده است.در این بنا نقوش خاص، گچ‌بری‌ها و تزیینات زیبایی به‌کار برده شده است. کاربندی و رسمی‌بندی‌های طاق، مقرنس‌کاری‌های گنبد و مشبک‌کاری‌های پنجره، زیبایی چشمگیری به عمارت بخشیده است.

 

گذری از هشتی تا بخش بیرونی خانه عباسیان

در ورودی به هشتی با یک سطح شیبدار ملایم به هم متصل شده‌اند. هشتی زیبای خانه عباسیان ، مرزی هوشمندانه بین حریم خانه و محله بوده و در عین حال زیبایی این فضای سرپوشیده، خود نمای جالبی به کل عمارت داده است. به بخش بیرونی خانه که سر بزنید، قسمت‌های مختلفی منتظرتان است تا با زیبایی خود شگفت‌زده‌تان کنند. اتاق آینه با شکوه‌ترین قسمت خانه است که در بخش شاه نشین قرار گرفته و گچ‌کاری‌ها و آینه‌کاری‌های منحصربه‌فردش، نگاه‌تان را میخکوب می‌کند.

انعکاس نور در آینه‌هایی که به شکل ستاره، ماه و شمسه روی سقف جا خوش کرده‌اند، فضایی رویایی و خواستنی در این اتاق به‌وجود آورده است. درهای ارسی، پنجره‌های مشبک گچی و شیشه‌های رنگی، این اتاق را دلفریب‌تر کرده است. مجموعه‌ای در دو طبقه با نام سرپوشیده بزرگ در بخش بیرونی خانه عباسیان قرار دارد که مخصوص گردهمایی‌ها و مراسم بوده و هوای آن به‌وسیله بادگیر و نورش از سقفی با پنجره‌ای کوچک موشی که در اصطلاح به آن کلافه‌فرنگی می‌گویند، تامین می‌شده است. بخش بیرونی عمارت ایوان‌های دیدنی و زیبایی دارد که با نام ایوان بهاره شناخته شده‌اند، این ایوان‌ها در آب‌وهوای مطلوب و معتدل سال مورد استفاده می‌گرفته و از قسمت‌های محبوب خانه بوده است.

بخش سرپوشیده کوچک که طراحی آن شبیه سرپوشیده بزرگ، با اندازه‌ای کوچک‌تر و تزیینات بیش‌تر است، در میان بخش اندرونی و بیرون قرار گرفته است. حلقه‌هایی که در این قسمت دیده می‌شود، کاربردی برای آویزان کردن چراغ‌های روشنایی داشته‌اند که در مجموع نمای جالبی هم پیدا می‌کرده است. بخش مهم و قابل توجه عمارت اتاق مرکزی است که گچ‌بری‌های خاصش یکی از بی‌نظیرترین تصویرهای خانه عباسیان است. این اتاق به‌وسیله‌ی درهای ارسی، پنجره‌های گچی و شیشه‌های رنگی جذابیت فوق‌العاده‌ای پیدا کرده و با وجود نقوش گچ‌بری دیوارها، تبدیل به کاریزماتیک‌ترین قسمت خانه شده است.

بخش اندرونی خانه، دنیایی از هنر معماری کاشان

بخش اندرونی عمارت جایی مخصوص رفت‌وآمد اهل خانه بود و شامل قسمت‌های مختلفی بوده که مهم‌ترین آ‌ن‌ها اتاق شاه نشین است. آینه‌کاری‌های شمسه و ستاره این اتاق از دیدنی‌ترین قسمت‌های این بخش است که نگاه را به خود جذب می‌کند. در این اتاق شومینه‌ی زیبایی وجود دارد که با طلا آب‌کاری شده و نمای بی‌نظیری دارد. از جذابیت‌ها و خلاقیت‌های بخش درونی وجود دریچه راه مخفی است. دریچه مخفی مخصوص رفت‌وآمدهای اهالی خانه به محله بوده که بیش‌تر مورد استفاده زنان عمارت قرار می‌گرفته است.

حوضخانه‌ای که در بخش اندرونی قرار دارد، یکی از دلنشین‌ترین مکان‌ها برای گذران زمان در روزهای داغ تابستان بوده است و هوای کویر را به آب‌وهوایی مطلوب و خنک تبدیل می‌کرده است. معماری این بخش از خانه بر اساس سیستم خنک‌کننده‌ی جالبی است که از حوض‌های آب و کانال‌های گردش آب بهره می‌گیرد. حوضخانه حیاط باصفایی دارد که پاتوق اهل خانه در تابستان محسوب می‌شده و نور گیر مرکزی آن را روشن می‌کرده است. خنک‌تر از حوضخانه، سرداب بوده که اختلاف دمای آن با سایر جاها به حدی بوده که در دل خاک آن اتاقک‌هایی برای نگهداری گوشت و مواد فاسدشدنی حفر کرده‌اند.

خانه عباسیان با فضای دلنشین و سنتی، پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای گردشگری کاشان دارد و در کنار دیگر خانه‌های سنتی، گنجینه‌ی خانه‌های تاریخی محله سلطان امیراحمد را کامل می‌کند. به این خانه بروید و از گوشه‌گوشه‌ی آن دیدن کنید. لذت زیبایی‌های این خانه را با نوش جان کردن غذایی دلپذیر در رستوران سنتی این عمارت کامل کنید.

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود