جاهای دیدنی سیرجان ، شهر قنات‌های بی‌شمار

جاهای دیدنی سیرجان به قدمت این شهر تاریخی پر از زیبایی و و ظرافت است. سیرجان شهر تاریخی استان کرمان، شهرتش را از بی‌شماری قنات‌هایش می‌گرفته و در حافظه‌ش رد حضور گشتاسب را دارد.

 حالا که فصل سفر به شهرهای گرمسیری است کرمان و شهرستان‌های زیبایش انتخاب مناسبی است. برای شناخت بیشتر جاهای دیدنی سیرجان با این مطلب دیجیاتور همراه باشید.

بادگیر چپقی ، برگرفته از دودکش کشتی

این بادگیر که از خانه‌ای قدیمی به جا مانده است یکی از دیدنی‌های سیرجان محسوب می‌شود و دیدن آن شما را به یاد دودکش کشتی‌های قدیمی می‌اندازد. بادگیر چپقی سیرجان از یک شبکه طرح هندسی منظم شکل گرفته است و یکی از آثار ویژه‌ی معماری در روزگار پهلوی محسوب می‌شود.

قلعه سنگ ، میراث ساسانیان

جاهای دیدنی سیرجان
قلعه سنگ ، مجموعه‌ای عظیم از تاریخ سیرجان

این قلعه‌ی تاریخی به مرور زمان آسیب‌های فراونی دیده اما هنوز جذاب و دیدنی است. قلعه سنگ یکی از جاهای دیدنی سیرجان است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و ارزش بسیاری دارد. این بنا که محوطه‌ای گسترده داشته از سه بخش مختلف تشکیل شده؛ صخره سنگی میانی و دو حصار پیرامون، این بخش‌ها هستند. تمامی این سازه‌ی تاریخی از خشت خام است. در حوالی این بنای تاریخی آثار بسیاری کشف شد که نشان از تاریخ این منطقه است.

در نزدیکی همین اثر بقایای مسجد سنگی را می‌توانید ببینید. و بر اساس کتیبه موجود، از آثار دوره مظفری (۷۸۹ قمری) است. این کتیبه بر بدنه منبری سنگی در فاصله ۵ متری شمال قلعه سنگ، درون محوطه مسجدی به طول و عرض ۱۰ در ۱۵ متر واقع شده است.

مسجد جامع عضدی ، ردی از ویرانی تیموریان

این مسجد تاریخی که در حال حاضر چیزی جز ویرانه‌ای که مردم در گوشه کنارش شمع روشن می‌کنند، از آن باقی نمانده است در ۲۰ کیلومتری شهر سیرجان قرار دارد. مسجد جامع عضدی از جاهای دیدنی سیرجان محسوب می‌شود و بر پایه‌ی ستون‌های سنگی آن بقایای قطعات سنگ مرمر و سنگ آهک دیده می‌شود که کتیبه‌هایی در آن‌ها دیده می‌شود. این اثر تاریخی که در بخش سیرجان قدیم قرار داشته در اثر حمله‌ی لشکر تیموریان ویران شد.

 

آرامگاه شاه فیروز ، یادگاری از افسانه و حقیقت

جاهای دیدنی سیرجان
آرامگاه شاه فیروز یا آتشکده زرتشتی

این بنای چهارگوشه که شباهت بسیاری به آثار معماری ایلخانیان دارد بر بلندای تپه‌ای قرار دارد. آرامگاه شاه فیروز که مشخص نیست چه کسی زیر سقف آن آرمیده با قصه‌های محلی بسیاری همراه است و روایت می‌کنند که برای استحکام بنا در مصالح آن از شیر شتر استفاده کرده‌اند!

در خصوص کاربری بنا نظرات مختلفی وجود دارد و برخی سابقه‌ی آن را به زمانی قبل‌تر نسبت می‌دهند و معتقدند آتشکده بوده. چرا که کوه تنبور که محل زرتشتی شدن گشتاسب است در نزدیکی همین بنا قرار دارد.

باغ سنگی ، از جاهای دیدنی سیرجان

جاهای دیدنی سیرجان
باغ سنگی ، وقتی درختان بار سنگ می‌دهند

باغ سنگی از آن دست جاهای دیدنی سیرجان است که داستانی جالب دارد. در سال‌هایی که اصلاحات ارضی در جریان بود مالک این زمین که درویش خان گنگ اسفندیارپور نام داشت برای اعتراض به درختان خشک باغش سنگ آویزان کرد. این عمل رفته رفته وسعت باغ را دربرگرفت و پس از گذشت سال‌ها به جاذبه‌ای برای گردشگری و عکاسی تبدیل شد. درویش خان گنگ اسفندیارپور نیز در محوطه‌ی همین باغ دفن شد.

یخدان‌های دوقلو ، از آثار ماندگار باغ بمید

جاهای دیدنی سیرجان
یخدان‌های دوقلو ، راوی شیوه‌ی زندگی مردم سیرجان

این یخدان‌های دو قلو را می‌توان از ویژه‌ترین نمونه‌های این اثر در ایران دانست که در روزگاه قاجار ساخته شدند. یخدان‌های دوقلوی شهر سیرجان روزگاری یکی از مهم‌ترین منابع تامین آب شهر بودند. مردم یخ‌هایی که در طول ماه‌های سرد سال جمع آوری می‌کردند در این مکان ذخیره می‌کردند تا در سایر ماه‌ها استفاده کنند. این اثر در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۱۸۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود