آبشار مارگون | بهشت تماشایی فارس + عکس + آدرس و مسیر دسترسی

بسیار اتفاق می‌افتد که در فضای مجازی و یا مجلات، تصاویری زیبا و شگفت‌انگیز از طبیعت را ببینیم که نیمی از آن‌ها متعلق به کشور و قاره‌ای دیگر است.

اما باید بدانیم که در ایران، مکان‌های جذاب، دیدنی، ناشناخته و بکری وجود دارند که زیبایی‌شان بیشتر از عکس‌هایی است که می‌بینیم. در ایران می‌توانید تنوعی از مکان‌ها و تصاویر را پیدا کنید که زیبایی بی حد و اندازه‌شان چشمتان را به خود خیره کند. آبشار مارگون در استان پرطرفدار فارس، یکی از جاهای دیدنی ایران است که از جمله سفرهای محبوب در گروه سفرهای طبیعت گردی به شمار می‌رود.

تماشای این آبشار بلند و باشکوه از نزدیک، تجربه‌ای منحصر به فرد و هیجان‌انگیز است که می‌توانید آن را به خودتان هدیه کنید. اگر دوست دارید آبشار مارگون را بشناسید و یا با ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد آن آشنا شوید، با دیجیاتور همراه باشید:

آبشار مارگون کجاست؟

آبشار مارگون یکی از دیدنی‌ترین آبشارهای ایران است که در شمال غربی استان فارس قرار دارد. این آبشار، همانند دیگر آبشارهای کشور، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که شنیدن آن‌ها شما را به وجد می‌آورد. این آبشار که از معروف‌ترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود، گردشگران و طبیعت‌گردان زیادی را به خودش جذب کرده و خصوصا در دو فصل بهار و تابستان،  بازدیدکنندگان فراوانی دارد.

آبشار زیبای مارگون بزرگ‌ترین و بلندترین آبشار چشمه‌ای دنیا و زیباترین آبشار خاورمیانه است. با رفتن به این منطقه می‌توانید شکوه و بلندای آبشار را تماشا کنید، به صدای بی‌نظیر و آرامش‌بخش آب گوش دهید و از فضای جادویی کوهستان در کنار درختان سرسبز لذت ببرید.

در بازدی از آبشار زیبای مارگون، همه جذابیت‌ها از جمله آب، سرسبزی و کوهستان را در کنار یکدیگر خواهید دید و از ترکیب وصف‌ناپذیر آن‌ها لذت خواهید برد.

بسیاری از گردشگرانی که به استان فارس سفر می‌کنند، در ابتدا بازدید از این آبشار خاص را در برنامه خودشان می‌گنجانند. آب زلال، شفاف و خنک آبشار، اقبال عمومی را به سمت خودش بیشتر کرده است و هر روزه به تعداد گردشگران این منطقه افزوده می‌شود.

تفاوت بارز و شگفت‌انگیز آبشار مارگون با دیگر آبشارها

تفاوت بارز و شگفت‌انگیز آبشار دیدنی مارگون با دیگر آبشارها در نحوه به وجود آمدن آن است. در حالیکه دیگر آبشارها از طریق رودخانه‌ها و جاری شدن آن‌ها از ارتفاع به وجود می‌آیند، منبع تشکیل آبشار دیدنی مارگون، چشمه‌هایی است که از دل کوه جوشیده و این تصویر شگفت‌انگیز را خلق می‌کند. چشمه‌هایی که در دل کوه قرار دارند و از عمق جان کوهستان می‌جوشند، به سمت پایین سرازیر می‌شوند و تصویری باورنکردنی از آبشار را به وجود می‌آورند. به همین دلیل است که آبشار طبیعی مارگون را آبشار چشمه‌ای می‌نامند.

این آبشار در ارتفاع بیش از ۷چ متری قرار دارد و همین ارتفاع، شکوه و جلال آن را بیشتر به نمایش می گذارد. رودخانه‌ای که از این آبشار حاصل می‌شود، تا نزدیکی سپیدان اردکان ادامه دارد که در ارتفاع ۲۲۰۰ متری قرار گرفته است. در فصل زمستان، با سرد شدن هوا، قندیل‌هایی عظیم و جذاب در این رودخانه شکل می‌گیرد که تماشای آن‌ها جذابیت خاصی دارد.

سفر به آبشار طبیعی و بی‌نظیر مارگون، سفر به دنیای ناشناخته‌های طبیعت ایران است که از تماشای آن لذت می‌برید.

آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون

مارگون یعنی چه؟

آبشار مارگون
آبشار مارگون

مارگون، در حقیقت نام روستایی آباد، دیدنی و جذاب در نزدیکی این آبشار است که نام آبشار را از روی آن برداشته‌اند.

مردم مارگون به زبان لری صحبت می‌کنند و یکی از خونگرم‌ترین اقوام در ایران شناخته می‌شوند. روستای مارگون جاذبه‌های دیدنی و گردشگری بی‌نظیری دارد که با رفتن به آنجا، می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید و از تماشای زیبایی‌های آن لذت ببرید.

دیدنی‌های آبشار مارگون

آبشار مارگون
آبشار مارگون

همانطور که گفته شد، این آبشار ، از جمله آبشارهای چشمه‌ای است که تعداد زیاد و نامشخصی از چشمه‌های در دل کوه، باعث پیدایی آن شده‌اند. سرازیر شدن آب چشمه‌ها که منجر به ایجاد آبشار دیدنی مارگون شده است، در نهایت رودخانه‌ای را پدید می‌آورد که آبی شفاف، زلال و خنک دارد. این رودخانه یکی از قسمت‌های محبوب آبشار به شنار می‌رود که گردشگران منطقه، در آنجا به تفریح می‌پردازند.

قندیل‌های بزرگ و شفاف رودخانه در فصل زمستان نیز، از جمله دیدنی‌های اطراف آبشار به شمار می‌رود. طبیعت اطراف آبشار، بسیار شگفت‌انگیز است و می‌توان آن را از دوست داشتنی‌ترین دیدنی‌های اطراف آبشار مارگون دانست. در مجاورت آبشار مجموعه‌ای متنوع و فریبنده از انواع درختان جنگلی، سیب، زازالک و بوته‌های زرشک وجود دارند که طبیعت جذاب و سرسبزی فوق‌العاده‌ای را به وجود آورده‌اند. کوهستانی که آبشار در آنجا واقع شده نیز یگی از دیدنی‌ترین مناطق در کنار آبشار است که هوای تازه و بی‌نظیری را به ریه‌هایتان هدیه می‌کند.

جاذبه‌های اطراف

از جمله جاذبه های اطراف آبسار می‌توان از شهرستان سپیدان و همچنین روستای مارگون نام برد که در خود مجموعه‌ای از زیبایی‌های گردشی و تفریحی را جای داده‌اند.

شهرستان سپیدان
شهرستان سپیدان

اقامت در مارگون؛ دو تجربه متفاوت

برای اقامت در مارگون، می‌توانید از دو طریق اقدام کنید.

اگر همراه با گروه به این منطقه سفر می‌کنید و یک لیدر و یا راهنمای محلی آشنا به منطقه در کنار شما قرار دارد، می‌توانید در مکان‌های معین ک خاص برپایی کمپ، اتراق کنید. کمپینگ در نزدیکی این آبشار زیبا، یکی از جذابیت‌های خاص این سفر است که امکان شب ماندن در طبیعت و خوابیدن زیر آسمان پرستاره مارگون را به شما می‌دهد.

اگر چندان علاقه‌ای به ماندن در طبیعت و چادرهای مسافرتی و یا آمادگی و تجهیزات لازم برای این کار را ندارید، خانه‌های روستایی و اقامتگاه‌های بومگردی روستای مارگون بهترین مکان برای شما هستند. با ماندن در روستای مارگون می‌توانید با مردم شیرین زبان روستا هم‌صحبت شوید و از معاشرت با آن‌ها لذت ببرید. باید بدانید که هر راه و روشی را برای اقامت در مارگون انتخاب کنید، برایتان لذتبخش، جدید و متفاوت خواهد بود.

آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون
آبشار مارگون

امکانات رفاهی اطراف آبشار مارگون

از آنجایی که هر ساله تعداد قابل توجهی از گردشگران و گروه‌های طبیعت‌گردی برای بازدید به این منطقه می‌آیند، امکانات رفاهی خوبی نیز جهت آسودگی خاطر آنان فراهم شده است.

از جمله این امکانات می‌توان به سرویس‌های بهداشتی، مکان‌های مشخص برمایی کمپ، مسیر سنگفرش تا نزدیکی آبشار و جای پارک خودرو اشاره کرد.

آبشار مارگون
آبشار مارگون

بهترین زمان بازدید از آبشار مارگون

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، ما دو فصل بهار و تابستان را پیشنهاد می‌کنیم. در این دو فصل، زیبایی آبشار و جلوه‌گری و سرسبزی محیط اطراف آن، به حد نهایت می‌رسد و تصویری ناب و کم‌نظیر پیش چشمتان نمایان می‌شود. این منطقه در فصل بهار و تابستان، خنکای جذابی دارد و انتخاب آن می‌تواند شما را از گرمای شهر به هوای خنک کوهستان هدایت کند. در فصل بهار و خصوصا ایام تعطیل و عید نوروز، ممکن است با ازدحام جمعیت بازدیدکننده رو به رو شوید که باید بدانید ارزشش را دارد. در پاییز و بویژه زمستان، هوای منطقه به دلیل اقلیم کوهستانی بسیار سرد و پر از برف و یخ است. بنابراین سفر در این دو فصل پیشنهاد نمی‌شود.

آبشار مارگون در زمستان
آبشار مارگون در زمستان
آبشار مارگون در زمستان

اطلاعات بازدید از آبشار مارگون

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس آبشار مارگون: استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد، ۱۰ کیلومتری مرز سپیدان و یاسوج.

آبشار مارگون

مسیر دسترسی به آبشار طبیعی مارگون

برای رفتن به آبشار طبیعی مارگون، می‌توانید از دو مسیر اقدام کنید. این دو مسیر شامل مسیر دسترسی شیراز و یاسوج می‌شود.

چنانچه مسیر شیراز را برای رسیدن به آبشار انتخاب می‌کنید، باید از شیراز به سمت سپیدان حرکت کنید. پس از رسیدن به سپیدان با طی ۱۳۰ کیلومتر به این آبشار تماشایی می‌رسید. برای سفر از سمت یاسوج هم مسیر سپیدان و هم مسیر کاکان پیش روی شماست. با رسیدن کاکان و طی ۶۵ کیلومتر به سمت آبشار، به راحتی به این آبشار تماشایی جذاب می‌رسید.

باید بدانید که همه مسیرها آسفالته و استانداراند؛ بنابراین می‌توانید هر کدام از آن‌ها را با خیالی آسوده انتخاب کنید.

آبشار مارگون

نکته‌های دیجیاتوری برای سفر به مارگون

این منطقه از جمله مناطق زیبا و دیدنی‌های طبیعی کشور به شمار می‌رود که ارزش بالایی دارد. فراموش نکنید که در هنگام بازدید از آن، نهایت وسواس را در حفظ و نگهداری آبشار انجام دهید.

حتما زباله‌های انسانی‌تان را از محل خارج کنید تا محیط طبیعی آبشار تمیز و زیبا باقی بماند.

از محل پارک خودروها تا آبشار، مسیری وجود دارد که باید آن را پیاده طی کنید. بنابراین به پا داستن کفش مناسب پیاده‌روی برای این سفر ازم است.

اگر قصد دارید که شب را در کنار آبشار سپری کنید، حتما در مکان‌های معین برپایی کمپ و با راهنمایی لیدر گروه این کار را بکنید. همچنین تمامی وسایل ضروری برای شب ماندن در طبیعت، از جمله چادر مسافرتی، کیسه خواب، زیرانداز، کوله سبک، لباس گرم، چراغ قوه، جعبه کمک‌های اولیه، آب و غذا و داروهای خاص و … را حتما به همراه داشته باشید.

حتما با گروه حرکت کنید و به توصیه و تذکرهای راهنما با دقت گوش دهید.

دوربین عکاسی را فراموش نکنید تا بتوانید لحظان این سفر جذاب را برای خودتان به ثبت برسانید.

سفر به آبار مارگون، یک سفر به یادماندنی و خاص برایتان خواهد بود. پس آن را از دست ندهید.

آبشار مارگون
آبشار مارگون

شما برای ما بنویسید

آیا تا به حال به آبشار مارگون سفر کرده‌اید؟ نظر شما درباره این آبشار خاص چشمه‌ای چیست؟ آیا شما هم از طرفداران سفرهای طبیعت‌گردی هستید؟ دیجیاتور بی‌صبرانه منتظر شنیدن نظرات، نکته‌ها و تجربه‌های به یادماندنی شما از آبشار مارگون است. آن‌ها را با ما و دیگر دوستان دیجیاتوری‌تان به اشتراک بگذارید.

 

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود