اسنپ مارکت

بهترین دیدنی های هرسین در کرمانشاه را اینجا ببینید

در این مطلب گردشگری به معرفی دیدنی های هرسین پرداختیم، هرسین منطقه ای در ایران که تونست به دلیل دارا بودن آثار تاریخی در محدوده ی بیستون نه تنها در ایران که در جهان مطرح و شناخته شود.

آشنایی با هرسین چه قدر است؟ شاید اصلا این نام را نشنیده باشید؟ شاید هم آشنایی نسبی داشته و یا حتی خاطره ی سفر به آن را در ذهن خود دارید. گروه اول برای شناخت با ما همراه بوده و اما گروه دوم می توانید برای کامل کردن اطلاعات و شناخت خود و یا مرور خاطره ی سفر با ما همراه باشید، در این مطلب به معرفی دیدنی های هرسین خواهیم پرداخت.

هرسین شهر دیدنی کرمانشاه

هرسین یکی از شهرستان های استان تاریخی و زیبای کرمانشاه می باشد که دارای جاذبه های گردشگری منحصر به فرد را از این استان به ارث برده است، به طوری که بسیاری از کوهها، دشتها، سراب و دریاچه ها با چشم اندازی زیبا و خاطره انگیز تن این سرزمین را پوشانده اند؛ تاریخچه ی آن به دوران ساسانی می رسد که از آثار دیدنی شاخص و جدا زیبای آن می توان به پلکان و حوض سنگی، ساعت آبی، و در نهایت سطح تراش خورده ی کوه بیستون اشاره کرد؛ کوه بیستون همان کوهی که بارها نام آن را در ترانه ها، و ادبیات شنیده ایم، اما این بار در این مطلب گردشگری در رابطه با تاریخ و جغرافیا خواهید شنید. پس هرسین را دست کم نگیرید.

آشنایی با جاذبه های گردشگری هرسین

جغرافیای هرسین

محل قرارگیری این شهرستان در فاصله ی ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی استان کرمانشاه، در راه جاده ارتباطی خرم آباد تا کرمانشاه می باشد، هرسین از جمله مناطق کوهستانی به شمار می رود که تابستان هایی گرم و زمستان هایی تقریبا سرد دارد.

معرفی ۱۵ تا از دیدنی های هرسین کرمانشاه

سراب هرسین

در شهرستان هرسین و در سمت جنوب شرقی (فاصله ۴۵ کیلومتری) استان کرمانشاه سراب هرسین در پایین کوه شیرز واقع شده است، تمامی تن سراب هرسین را درخت های جنگلی پوشانده که جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد آن متشکل از چشمه های پرآب، بلندی های کوهها و صخره ها، منظره ای سرسبز و بکر، آب و هوایی دلچسب و خوش می باشد.

آشنایی با دیدنی های هرسین

پیکره هرکول

در قسمت بالایی سراب هرسین بقایای تاریخی قابل توجه و مهمی مانند پیکره ی هرکول، عبادتگاه مادی، غار شکارچیان، نقوش برجسته ی داریوش و همچنین اشکانیان دیده می گردد.

دیدنی های شهرستان هرسین

کوه معروف بیستون

این کوه معروف و پرآوازه از قله های کوهستانی پرآو می باشد که در شهرستان هرسین در فاصله ۳۰ کیلومتری کرمانشاه (شهر) قرار گرفته است. بر روی این کوه کتیبه ای در آن زمان به دستور داریوش بزرگ در آن زمان جای گرفت. خطوط نوشته شده بر روی آن بهره گرفته از خط های پارسی قدیمی، اکدی، ایلامی است.

در پایین کوه بیستون در منطقه ای ۷ کیلومتری تکه سنگ های تراشیده شده ای وجود دارند که از آهک و به اشکال مربع و مستطیل ساخته و در سراسر این منطقه پخش شده اند. تکه سنگ های تراش خورده ی آهکی زیادی شبیه به آنها در سایر سازه های نیمه تمام دوران ساسانیان دیده می شود؛ تا حال حاضر ۴۲۷ نشانه بر روی این سنگها شناخته و بررسی شده که مربوط به صاف کردن حساب حجاران می باشد و همین دلیل تعیین قدمت آن به وران ساسانی است،

معرفی مکان های دیدنی هرسین

پل خسرو هرسین

این پل که دارای طولی به اندازه ۱۸۲.۸۰ متر و ۹ دهانه و ۱۰ پایه است (۳ عدد از پایه های آن دفن شده اند) بر روی رودخانه «گاماسیاب» واقع شده است؛ کف این رودخانه با استفاده از سنگفرشی به وسعت حدودا ۵۰ متر پوشش داده شده است، بر روی این سنگفرش سنگ های حجاری شده ایجاد شده اند که مانند یک سکو از شسته شدن سطح رودخانه جلوگیری کرده و در نتیجه باعث تنظیم شدن اندازه سطح آب رودخانه می گردد.

این پل بخشی از سد بیستون محسوب می شود که معماری احداث آن مانند پل والرین شوشتر (متعلق به دوران ساسانیان) می باشد؛ و اما در مورد معبر و دهانه پل باید گفته شود که اثری از آن باقی نمانده و در حال حاضر جهت رفت و آمد بومیان یک پل فلزی احداث شده است.

گور دخمه برناج هرسین

در فاصله ی ۱۴ کیلومتری شمال غربی شهر باستانی «بیستون»، ابتدای آبادی «برناج» و تقریبا به اندازه ۵۰ کیلومتر هرسین یکی از دیدنی های هرسین به نام گور دخمه برناج واقع شده که شامل یک سقف طاقی و مربع شکل با اندازه های ۹۵ در ۹۵ می باشد.

چشم انداز و جاذبه های زیبای هرسین

پل تاریخی چهر هرسین

در شهرستان هرسین، دهستان شیرز، در محدوده ی بیستون و در سمت شمال غربی روستای چهر پل تاریخی چهر واقع شده که بر روی رودخانه ای به اسم «گامسیاب» قرار گرفته است. این پل دارای طولی به اندازه ۶۰ سانتی متر و ۵ دهانه و ۶ چشمه طاق می باشد. پیکره آن سنگهای باستانی و همچنین سنگ قبرهای زیادی دیده می شود که قدمت آنها به زمان اسلامی باز می گردد.

آشنایی با دیدنی های هرسین

دژ و استحکامات «سرماچ» هرسین

در روستای سرماج قلعه ای به اسم «سرماج» وجود دارد که بر روی سطح آن منازل مردمان آبادی بنا شده که در گذشته مرکز پایه گذار طایفه حسنویه بوده اما در حال حاضر تغییر کاربری داده است. از برج های اطراف سرماج بقایای از قسمت اعظمی از ۱ برج دیده می شود.

دیوار بلندی به درازای ۳۷ متر و گودالی عمیق از دیگر بقایای این قلعه محسوب می شود که اطراف آن را پوشش داده است و هدف از ایجاد دفاع از قلعه و حفظ امنیت، همچنین ذخیره آب در این زمان می باشد.

اسنپ مارکت

مقبره های صخره ای سکوند یا گور دخمه ای سکوند

گور دخمه های سکوند و یا سکاوند و یا اسحاق وند و در زبان محلی های آن منطقه «فرهاد تاش» نام یکی از آثار تاریخی و دیدنی هرسین است، این اثر در واقع ۳ گور دخمه ای می باشد که در وسط کوه کنده کاری گردیده است. محل قرارگیری آن را می توان ۲۵ کیلومتری جنوب غربی هرسین، تپه های سنگی شمال شرقی آبادی ده نو و در نزدیکی روستای «اسحاق وند» دانست.

این گورهای صخره ای که از نظر باستان شناس ها به عنوان قدیمی ترین مقبره های صخره ای در منطقه پارس شناخته شده اند، از آن رو به اسم «گور دخمه ای اسحاق وند» نامگذاری شدند که در مجاورت روستایی به اسم «اسحاق وند» قرار داشتند.

معرفی دیدنی های هرسین

غار مرخِر یا غار مَرتاریک

در پایین کوه بیستون و در سمت شمال غربی مرخِر غار زیبایی به نام « غار مرخِر» و یا «غار مرتاریک» قرار گرفته است که در آن اثرهای قدمت داری همچون بقایای استخوان حیوانات، استخوان آدم، و وسایل ساخته شده از سنگ های گوناگون چِرت، ژاسب، کوارتزیت، آهکی و …. یافت گردید. تاریخچه ی این غار با استناد به بررسی های باستان شناس ها به زمان «پارینه سنگی میانی» که در سال ۱۳۶۵ برای اولین بار صورت گرفت، می رسد.

غار مَردودر

محل قرارگیری این غار در پایین کوه بیستون و در سمت شمال شرقی غار شکارچیان می باشد، غار مردودر دارای ۱۵۸۵ متر بلندی از سطح دریا؛ بلندترین غار بیستون محسوب می شود. این غار همچنین دارای ۲۰ متر ژرفا و تقریبا ۱۷۰ متر مربع وسعت سطح می باشد.

این غار شامل ۲ دهانه است که علت نامگذاری آن به این نام نیز همین موضع می باشد. در سمت جنوب و جنوب غربی دهانه اصلی قرار دارد که به یک پرتگاه ختم می شود. دهانه ی دوم در سمت شرقی و جنوب شرقی بر یک کوه راه که به مَر تاریک و مَر آفتاب ختم می شود، واقع شده است. به دلیل قرار گرفتن در برابر عامل های گوناگون آب و هوایی از جمله بارش برف و باران، باد و …. سطح غار را یک لایه سنگریزه به قطر ۳-۵ سانتی متر پوشش داده است.

مکان های دیدنی و گردشگری هرسین

دخمه شمس آباد هرسین

از مکان های دیدنی و گردشگرپذیر کرمانشاه و شهرستان هرسین می توان به گور دخمه شمس آباد با ژرفای ۷۵.۱ متری و پهنای ۲ متر اشاره کرد، این دخمه در فاصله ۱۹ کیلومتری گوردخمه های سکاوند یا اسحاق وند واقع شده است.

کاروانسرای شاه عباسی هرسین

در نزدیکی و در قسمت جنوبی سراب هرسین، شاهد حضور بناهای نصفه کاره زمان ساسانیان و مهمانسرای ایلخانیان هستیم که در یکی از آثار دیدنی و گردشگری شهرستان هرسین کرمانشاه محسوب می شود.

آشنایی با جاذبه های توریستی هرسین

چیا خزینه ی هرسین

در مسیر ارتباطی کرمانشاه – هرسین یک تپه تاریخی و دارای قدمت به شکل مخروط وجود دارد که با نام دیگر «تپه گنج دره» نیز شناخته می شود. در نزدیکی روستای «قیسوند» و بر بلندای ۶ متری از سطح اراضی کنار خود واقع شده است. اولین بررسی و تحقیقات انجام شده در این منطقه به میانه های قرن بیستم میلادی می رسد. در طی این بررسی ها موفق به کشف و شناخت ۵ طبقه ثابت و محکم گشتند که با استفاده از حرف های انگلیسی (a – b – c – d – e) علامتگذاری گردیده اند.

معرفی جاذبه های توریستی هرسین

پارک ساسانی هرسین

این پارک شامل جذابیت ها و آثار تماشایی منحصر به فردی از دوران باستانی ساسانی می باشد که در تمامی سطح پارک یک رودخانه پرآب و زیبا روان است.

در این مطلب به معرفی دیدنی های هرسین از توابع استان کرمانشاه پرداختیم، در ادامه تعدادی از آثار دیدنی و گردشگر پذیر این منطقه را به دلیل صرفه جویی در وقت شرح ندادیم، نام می بریم، از همراهی عزیزان قدردان هستیم.

 1. غار انار
 2. غار شهربانو
 3. کاروانسرای شیخ علیجان
 4. روستای چم سر
 5. شهر تاریخی چمچال
 6. امامزاده خلیل الله کوه بیستون
 7. کوههای گونی، کمر زرد، گله زرد
 8. کوههای شیرز، قلعه هجر، آبزا
 9. دره شیزر
 10. سراب پا تپه
 11. سراب برناج
 12. سراب چشمه سراب
 13. سراب بیستون
 14. سراب نجوبران

معرفی جاذبه های دیدنی و توریستی هرسین

آشنایی با جاذبه های گردشگری و زیبای هرسین

آشنایی با مکان های دیدنی و گردشگریپذیر هرسین

آشنایی با دیدنی های تماشایی هرسین

معرفی مکان های دیدنی و تماشایی هرسین

آشنایی با دیدنی های هرسین

منبع:آرگــا

اسنپ مارکت

1 نظر
 1. مهدوی می‌گوید

  سلام لطفا درارائه مطالب دقت کافی داشته باشید وازمنابع معتبر بهره بگیرید.لطفا اصلاح کنید.مجسمه هرکول بالای سراب هرسین نیست.هیچوقت نبوده.این مجسمه در بیستون قرارداره

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود