دیدنی های ایذه و مکان های تاریخی و طبیعی این شهر زیبا

آشنایی با دیدنی های شهر ایذه می تواند گردشگران و علاقه مندان زیادی را به سوی خود جذب کند این شهر یکی از بناهای تاریخی ارزشمند در استان خوزستان است. از مهم ترین بناهای تاریخی در این شهر می توان به محوطه باستانی شمی، آبشار شیوند ایذه و … اشاره کرد که در ادامه می توانید با آن آشنا شوید.

ایذه، شهری تاریخی با جاذبه های باستانی متعدد که قدمت آن به دوران عیلامیان باز می گردد این شهر قدیمی دارای قدمت بسیار زیادی است و یکی از شهرهای تاریخی وسیع است این شهر تاریخی در استان خوزستان واقع شده است و دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است. عظمت این شهر و بناهای باستانی آن به عهده ساسانیان نیز باز می گردد و دارای اعتبار بسیار زیادی است در بسیاری از کتاب های تاریخ نام این شهر باستانی عنوان شده است ارزش های فرهنگی متعددی که در این منطقه وجود دارد موجب شده است تا این منطقه به یکی از جاذبه های تفریحی خوزستان تبدیل شود. این شهر دارای مراکز تفریحی و دیدنی متعددی است یکی از دیدنی های مهم شهر ایذه نقوش کول فره است این نقوش بسیار حیرت انگیز و بدیع هستند و نقوشی از شاه، گاو میش و دیگر جانوران و اشیا است. پیشینه تاریخی این شهر به دوره های مختلفی باز می گردد در دوران هخامنشیان، ساسانیان، عیلامیان و دوران پیش از اسلام می توانید آثار و اشیای تاریخی متعددی را مشاهده کنید در ادامه این بخش نیز می توانید با جاذبه های تاریخی بیشتری از این منطقه آشنا شوید.

دیدنی های ایذه را بشناسید:

با شناسایی پیشینه تاریخی این شهر می توانید با جاذبه های تاریخی زیادی از آن آشنا شوید این شهر دارای روستاهای جلگه ای و مرتفعی است که با چشم اندازهای ویژه خود می توانند مورد توجه باشند یکی از معروف ترین روستاهای این منطقه روستای جنگه است روستایی با قدمت تاریخی بالا و جاذبه های تاریخی که می تواند از سوی علاقه مندان زیادی مورد توجه باشد. این شهر یکی از مکان های دیدنی استان خوزستان است که می توانید از جاذبه های آن دیدن کنید.

سنگ نگاره کول فرح:

این سنگ نگاره ها یکی از آثار تاریخی در شهر ایذه هستند که متعلقه به دوران عیلامیان هستند این منطقه تاریخی دارای آثار بسیار ارزشمندی است ۶ نقش برجسته ای که در این منطقه وجود دارند دارای موضوعات متعددی است با بازدید از این منطقه می توانید گوشه ای از تاریخ را مشاهده کنید این کتیبه ها نشان دهنده مراسم مذهبی در آن دوران هستند. مراسم های مذهبی در آن دوران نیایشگاه هایی بوده اند که در کول فرح برگزار می شده اند این سنگ نگاره های تاریخی اهمیت بسیار زیادی دارند بسیاری از این کتیبه ها دارای خط عیلامی باستانی هستند و تحقیقات تاریخی متعددی در این منطقه انجام شده است.

محوطه باستانی ایذه

دهکده زراس:

این دهکده یکی دیگر از دیدنی های ایذه به شمار می آید بسیاری از گردشگران این منطقه را به عنوان نگین خوستان می شناسند طبیعت بکر و جاذبه های شگفت انگیز در این منطقه از سوی گردشگران زیادی مورد توجه است چمن زارهای این منطقه دارای طراوت و عطر زیادی هستند. این سرزمین منطقه ای با جاذبه های بکر و زیبا است که چشم انداز آن از سوی گردشگران زیادی مورد توجه است. این روستا از موقعیت جغرافیایی با اهمیتی برخوردار است دریاچه و سد کارون یکی از ماطق بکر و پر جاذبه ای است که در زندیکی این دهکده واقع شده است.

جاذبه های طبیعی ایذه

تالاب میانگران:

این تالاب یکی دیگر از جاذبه های مطرح دنیا است مساحت این تالاب بسیار وسیع است این تالاب در کوهپایه های این منطقه واقع شده است و یکی از جاذبه های طبیعی مهم در ایذه است اهمیت این تالاب به دلیل حیات وحش ارزشمندی است که دارا می باشد. این منطقه یکی از مهم ترین پناهگاه های میانگران است بخش های مهمی از آب های این تالاب توسط باران های منطقه تامین می شود گونه های مختلفی از پرندگان که در این منطقه یافت می شوند اهمیت زیادی دارند فلامینگو، اردک نوک پهن، گاو چرانک، لک لک سیاه، اردک مرمری، باکلان و … از گونه های پرندگانی هستند که در این منطقه یافت می شوند و اهمیت زیست محیطی زیادی برای گردشگران دارند.

دیدنی های ایذه

طاق طویله:

از دیگر دیدنی های تاریخی ایذه می توان به طاق طویله اشاره کرد این بنای تاریخی متعلق به دوران اتابکان است و یکی از مهم ترین کاروانسراهای باستانی محسوب می شود این بنا ساخته شده از ساروج و لاشه سنگ است کاشی کاری های معرقی که در این بنا به کار رفته است از اهمیت زیادی برخوردار است و ارزش این بنا را بیشتر کرده است. از دیگر ویژگی های این بنا گچ بری های رنگین، ترکیب های آجری و کاشی و … می باشد که می توانید از نزدیک آن را مشاهده کنید.

بنای تاریخی ایذه

نقش برجسته خنگ کمالوند:

این نقش برجسته در شهر ایذه است و یکی دیگر از بناهای تاریخی است که در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است این اثر کهن دارای جاذبه های تاریخی است که بر روی ارتفاعات این منطقه واقع شده اند و می توانند برای گردشگران مورد توجه باشند. بر روی این بنا می توانید مرد اسب سواری با زینت های آن مشاهده کنید لباس فاخری که بر تن این مرد اسب سوار است بسیار مورد توجه است و بازدیدکنندگان زیادی دار. این اثر و کتیبه تاریخی دارای اهمیت زیادی است و یکی از نقش برجسته هایی است که کتیبه های تاریخی ارزشمندی دارد.

منطقه توریستی ایذه

شهر ایذه دارای جذابیت های گردشگری بسیار زیادی است و از سوی علاقه مندان و تاریخ نگاران زیادی مورد توجه است چشم اندازهای طبیعی این شهر و جاذبه های تاریخی آن به یکی از مناطق تفریحی و توریستی خوزستان تبدیل کرده است.

 

منبع:آرگــا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود