خانه تاریخی جواد نصری رودسر

خانه تاریخی جواد نصری رودسر مربوط به اواخر دوره قاجار است .خانه تاریخی نصری از خانه های تاریخی گیلان است که در بافت قدیم شهر رودسر در کوچه نصری‌ها واقع شده است.

در قدیم در این محله خانه‌های خانی قرار داشت. قدمت این خانه را دو دهه پایانی سلسله قاجار تخمین زده اند. تاریخ ساخت این خانه، بر اساس اسناد تاریخی به سه نسل پیشین خاندان نصری‌ها نسبت داده شده است. الگوی ساخت این خانه روسی بوده و بسیار زیباست.

خانه تاریخی جواد نصری رودسر خانه تاریخی جواد نصری رودسر

دوره تاریخی ساخت این بنا از ۲ راه قابل شناسایی است: اول ساختار اصلی بنا و استفاده از شیوه های ساختمان های روسی که به دوره ای مشخص از تکوین معماری گیلان، مربوط است. بنا به گفته ی مالِک بنا، برای ساخت این بنا، معمارها ونجارها و استادکارهای روس از شهرهای لنگرود و لاهیجان به رودسر می آمدند. دوم ، شجره نامه موجود در خاندان نصری که تاریخ ساخت بنا را به سه نسل پیش از این خانواده متعلق می داند. بنابراین قدمت خانه جواد نصری به ۱۰۰ سال پیش می رسد.
بنا در وسط حیاط ساخته شده که گرداگرد آن را حصارهای زیبای خشتی و طاق نماها تزیین کرده‌اند. همه اتاق‌های خانه مانند اکثر خانه‌های قدیمی از داخل به هم راه دارند. پلکان خارجی این خانه دو طرفه بوده که به وسیله بالکن، مسقف شده است.

حیاط این خانه تاریخی با درختان فراوان میوه و گل و گیاه بسیار زیبا و باصفاست و تزئینات خانه، مثل اُرسی‌ها، پیش‌بخاری‌ها و نقاشی‌های دیواری آن به اصالت و هویت تاریخی بنا افزوده‌اند.ساختمان اصلی در مرکز محوطه ای وسیع و سرسبز، با حصارهای خشتی زیبا قرار دارد. این بنادارای دو طبقه است که با خشت و گِل ساخته شده است و نورگیرهای چوبی، زیباییش رو دو چندان کرده است. ورودی ساختمون در محور مرکزی قراردارد و طبقه های آن با پله مرکزی به هم مرتبط می شوند. فضاهای پذیرایی در طبقه بالا و فضاهای خصوصی تر در همکف قرار گرفته اند.

تزیینات بنای جواد نصری در ۳ بخش قابل بررسی است : دسته اول تزیینات مربوط به حصار دور بنا که از خِشت و طاقنماهای بسیار زیبا تشکیل شده است. دسته دوم نمای خارجی بناست که با ترکیبی زیبا از پنجره های چوبی و نورگیرها آراسته شده و دسته سوم تزیینات موجود در طبقه فوقانی داخل ساختمان که شامل بخاری های زیبا و نقاشی های دیواری منحصر به فرده چشم هر بیننده ای را خیره میکند. این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۹۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

نحوه دسترسی به خانه تاریخی جواد نصری رودسر

آدرس : گیلان ، رودسر، روبروی نهارخوران، کوچه نصری، خیابان شهدا، پلاک ۷۸

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود