بازدید از نقش رستم و آشنایی با شکوه و عظمت تاریخی آن

دیدنی های نقش رستم از جذابیت های تاریخی زیادی برخوردار است این منطقه تاریخی جاذبه های متعددی را در خود جای داده است و دارای آرامگاه پادشاهان است. آشنایی با این جاذبه های تاریخی می تواند شما را با دوره های تاریخی متعددی آشنا کند که در ادامه این بخش می تواندی با آن ها آشنا شوید و اطلعات زیادی کسب کنید.

شیراز مهد جاذبه های تاریخی ایران است شهری با قدمت تاریخی بسیار بالا و جاذبه های دیدنی بسیار زیبا که آن را به یکی از نقاط توریستی و گردشگری کشور تبدیل کرده است این شهر جذابیت های بسیار ویژه ای برای علاقه مندان و گردشگران دارد. یکی از معروف ترین جاذبه های این شهر محوطه باستانی است که در کوه های فارس واقع شده است نقش برجسته ها و کتیبه ها از ارزشمندترین جاذبه هایی هستند که در این شهر به شمار می آیند و می توانند علاقه مندان بسیار زیادی را به خود جذب کنند. ارزش بسیاری از جاذبه های تاریخی در این شهر به دوران پیش از اسلام باز می گردد شاید یکی از ارزشمندترین جاذبه های تاریخی در این منطقه بنای نقش رستم باشد این نقش برجسته ها متعلق به سه دوره تاریخی هستند این منطقه در دوران هخامنشیان و ساسانیان بسیار ارزشمند بوده است به ویژه برای پادشاهان آن دوران جایگاه ویژه ای داشته است. این محوطه باستانی تشکیل شده از سنگ های عظیم تاریخی است که از دوران گذشته به یادگار مانده اند و نحقیقات باستان شناسی ارزشمندی بر روی این بناها انجام شده است.

بازدید از بنای نقش رستم شیراز:

این بنای تاریخی متعلق به سه دوره مهم تاریخی هخامنشیان، ایلامیان و ساسانیان است با توجه به تحقیقات تاریخی که بر روی صخره های این منطقه انجام گرفته است می توان اطلاعات تاریخی ارزشمندی را از آن دوران کسب کرد. اطلاعاتی که این منطقه درباره دوره های تاریخی مهم ایران در اختیار می گذارد بخش های مهمی از تاریخ ایران باستان و تمدن کهن ایرانی را به نمایش می گذارد که از این حیث بسیار با اهمیت است. این سنگ نگاره های تاریخی از شهرت زیادی در میان پادشاهان برخوردار بوده اند این بنای تاریخی ارزشمند برای اولین بار توسط باستان شناسان آلمانی و در سال ۱۳۰۲ کشف شده است بقایایی که از آن دوران برجای مانده است متعلق به دوران ساسانیان است و شامل قلعه ها و برج ها می باشد.

 نقش رستم را بشناسید

از دیگر بخش های مهمی که در این محوطه باستانی کشف شده است می توان به آب انبار، بناهای تاریخی، کاخ ها، صخره و سنگ نگاره ها اشاره کرد که ارزش تاریخی بسیار بالایی دارند. این منطقه باستانی یکی از مکان های دیدنی مرودشت محسوب می شود که در فاصله ۱۰ کیلومتری از پرسپولیس واقع شده است و دارای جذابیت های تاریخی بسیار زیادی است بهترین زمانی که شما علاقه مندان و گردشگران می توانید از جاذبه های این منطقه تاریخی بازدید در فصل های بهار و تابستان است. این بنا یکی از مکان های دیدنی استان فارس است

کتیبه ها و نقش برجسته ها متعلق به چه دورانی هستند؟

این کتیبه های باستانی متعلق به دوران ساسانیان هستند و درباره اتفاق های تاریخی متعددی بر روی آن توضیح داده شده است جنگ های ایران و روم از مهم ترین رویدادهایی هستند که بر روی این کتیبه حک شده اند و ارزش بسیار زیادی دارند. همچنین رویدادهایی از دوران شاپور اول در نقش برجسته های رستم دیده می شود.

نقش رستم

جاذبه های بنا:

این بنای تاریخی دارای بخش های مختلفی می باشد به ویژه اینکه از دوره های تاریخی مختلف در این منطقه می توانید بناهای تاریخی و کتیبه های ارزشمند پیدا کنید آرامگاه چندین پادشاه که در این منطقه است یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی این منطقه محسوب می شود. آرامگاه داریوش، خشایارشا، داریوش دوم و اردیشیر در این محوطه باستانی واقع شده است بسیاری از این نقش برجسته هایی که می بینید متعلق به دوران تاج گذاری اردشیر بابکان و زمان پیروزی شاپور اول است.

کیتبه های تاریخی رستم

درهای ورودی که در این آرامگاه ها ساخته شده اند مربعی شکل هستند این درها در دوران باستانیان توسط سنگ هایی بزرگ ساخته شده اند این درها مهر و موم شده بودند از نظر ظاهری هر دوی این آرامگاه ها شبیه یکدیگر هستند و تنها تفاوتی که میان آن ها وجود دارد در کتیه هایی است که بر روی یکی از آن ها وجود دارد و دیگری بدون کتیبه است خط این کتیبه میخی است و در وصف ستایش داریوش بزرگ است. درون آرامگاه داریوش ۹ تابوت سنگی وجود دارند که در گذشته محل دفن پادشاهان بوده اند همچنین ملکه و سایر بستگان نیز در این آرامگاه دفن شده اند.

کتیبه های رستم

کعبه زرتشت:

یکی دیگر از زیبایی های تاریخی نقش رستم کعبه زرتشت است در زمان حمله اعراب به ایران تصور داشته اند که هر دین دارای یک مرکز و محوریت خاص است به همین دلیل نام این بنا را کعبه زرتشت نهاده اند در صورتی که این نامگذاری یک اشتباه بوده است و کاربری اصلی این بنا محافظت کردن از کتاب اوستا بوده است. همچنین این مکان محلی برای نگهداری گنجینه های تاریخی به شمار می آمده است، که در حال حاضر نیز این بنا ارزشمندی تاریخی خود را دارد.

این بنای تاریخی یکی از مهم ترین دیدنی های مرودشت به شمار می آید و یکی از محوطه های باستانی ارزشمندی است که بخش های مختلفی از تاریخ را در خود جای داده است اگر می خواهید از دیدنی های حومه شیراز دیدن کنید باید به این منطقه سفر کنید.

 

منبع:آرگــا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود