روستای گرمابسرد دماوند

روستای گرمابسرد یکی از آن دسته روستاهای بکر بوده که با شناخته شدن شروع به ویلا سازی شده و تعداد زیادی از مردم تهران برای دوری از ترافیک و دود به این روستا سفر می کنند

روستای گرمابسرد دماوند که به زبان محلی با نام گرموسر معروف است یکی از روستاهای حوالی فیروزکوه است که سرسبز و زیبا و دارای آب و هوای خوبی می باشد. اصولا مردم در سفر دو دسته اند و بسیاری از مردم وقتی می خواهند به سفر بروند به جاهایی می روند که معروف است و قبلا توسط اطراف دیگر وصف آنرا شنیده باشند . اما گروهی از افراد ریسک پذیر هستند و از آنجایی که ماجراجو هستند ترجیح می دهند ناشناخته ها را کشف کنند .بنابراین به این مکانها رفته و راه را برای دسته اول باز می کنند وقتی گروه دوم از مکانی که رفته‌اند در شبکه‌های اجتماعی عکس می‌گذارند دسته اول به راحتی می توانند به آن مکان سفر کنند.روستای گرمابسرد یکی از آن دسته روستاهای بکر بوده که با شناخته شدن شروع به ویلا سازی شده و تعداد زیادی از مردم تهران برای دوری از ترافیک و دود به این روستا سفر می کنند .

روستای گرمابسرد دماوند

دماوند و تقسیمات جغرافیایی

شهرستان کوهستانی دماوند در شمال شرق استان تهران از دو بخش مرکزی و رودهن و همچنین از ۵ دهستان به نام‌های ابرشیوه، تاررود، جمع آبرود، آبعلی و مهرآباد تشکیل شده است. بخش مرکزی قسمت‌های شمالی، شرقی و جنوبی دماوند را شامل می‌شود که دهستان ابرشیوه نیز در بخش مرکزی دماوند قرار دارد. روستای گرمابسرد زیر مجموعه دهستان ابرشیوه است.

در مسیر غرب به شرق جاده فیروزکوه در فاصله ۴۵ کیلومتری دماوند بعد از اینکه تابلوی روستای جابان را دیدید به سمت جنوب تغییر مسیر دهید. با ادامه مسیر ۲۰ کیلومتری به گرمابسرد می‌رسید. به گرمابسرد خوش آمدید. نام محلی گرمابسرد، گرموسر است که بیشتر اهالی آنجا به زبان کردی صحبت می‌کنند. از آنجایی که گرمابسرد یک منطقه کوهپایه‌ای است، کشت دیم بسیار رواج دارد. هندوانه، انار، گندم، آویشن، زعفران، قارچ، سیب زمینی و چغندر از محصولات دیگر گرمابسرد هستند.

روستای گرمابسرد دماوند

گرمابسرد در نقشه های هوایی دارای طول جغرافیایی ۵۲٫۳۵۳۶ درجه شرقی و دارای عرض جغرافیایی ۳۵٫۴۶۷۸ درجه شمالی می باشد؛ میانگین ارتفاع گرمابسرد نسبت به سطح متوسط آب های آزاد دنیا برابر با مقدار ۱۹۶۲ متر می ‌باشد.در سالیان گذشته زراعت گندم به صورت کشاورزی به شکل دیم و کشت هندوانه های آبدار و خوشمزه در گرمابسرد بسیار پر اهمیت بوده است.در گرمابسرد زبان مردم کردی کرمانشاهی است و در نسل جدید مردم گرمابسرد نیز همچنان همین زبان محلی یعنی زبان کردی منتقل شده است و در حال استفاده می باشد، همچنین مردم گرمابسرد بسیار مردمان خود مختار و خونگرمی هستند.

امکانات رفاهی گرمابسرد

گرمابسرد به طور مستقیم زیر نظر بخشداری مرکزی و جز دهستان ابرشیوه می باشد.
جمعیت گرمابسرد حدودا ۱۲۰۰ نفر را شامل می شود که این جمعیت تشکیل شده از ۳۰۰ خانوار می باشد.
تقریبا حدود ۰۰۰/۱۰ نفر از جمعیت گرمابسرد در دوران معاصر و حدودا ۴دهه ی اخیر به شهر های دیگری مثل : شهر پیشوا، شهر ورامین، شهر گرمسار، شهر تهران، شهر دماوند، شهر آبسرد، منطقه ی گیلاوند، روستای محمود آباد، استان مازندران و … نقل مکان کرده اند و از گرمابسرد مهاجرت داشته اند.
تعداد ۹۰ درصد از جمعیت گرمابسرد را افراد با سواد تشکیل داده اند.
شغل اصلی مردم شهر زیبای گرمابسرد دامداری و کشاورزی می باشد که مدرنیزه شدن کشاورزی و دامداری بسیار کمک بالایی به درآمد و پیشرفت دامداران گرمابسرد و کشاورزان گرمابسرد کرده است.
بافت ساختمان های گرمابسرد بسیار نوساز و شیک و مهندسی ساخته شده می باشد که این بر زیبایی گرمابسرد می افزاید.
طرح هادی که در بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ توسط شورای ده گرمابسرد انجام گرفته است بسیار کمک شایانی به شهرسازی گرمابسرد کرده است.
روستای زیبا و کوهستانی گرمابسرد دارای دکل موبایل همراه اول و تلویزیون می باشد و پوشش اینترنت آن در حال حاضر متصل و فعال می باشد.
روستای گرمابسرد دارای برق منطقه ای و لوله کشی آب شهر و آشامیدن می باشد.
دهستان زیبای گرمابسرد دارای مخابرات و تعداد خطوط تلفن ثابت فعال زیادی می باشد.
شهر گرمابسرد به یک درمانگاه و سالن ورزشی فعال مجهز می باشد که ازین جهت شهر فعالی در جهت ورزش و سلامت می باشد.
مردمان گرمابسرد افراد بسیار دین دار و معتقدی هستند و مسجد وحسینیه این محل هرساله مهمان بسیاری از مراسمات عزاداری های شیعیان می باشد.
شهر گرمابسرد دارای دهیاری فعالی می باشد که در جهت رشد گرمابسرد تلاش شایانی دارد.
از لحاظ امکانات علمی و تحصیلی شهر گرمابسرد دارای یک مدرسه ابتدایی و یک مدرسه ی راهنمایی می باشد ولی در مقاطع بالاتر دانش آموزان و علاقه مندان به علم ازین روستا به سمت بخش های پرجمعیت تر و بزرگتری مثل دماوند و گیلاوند و … می روند.

روستای گرمابسرد دماوند

نحوه دسترسی به گرمابسرد

دهستان کوهستانی گرمابسرد از توابع شهرستان زیبای دماوند که واقع شده در استان تهران پایتخت ایران می باشد است و در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز و در فاصله ی ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر زیبای دماوند واقع گردیده است. جاده آسفالت اصلی گرمابسرد از شهر بزرگ جابان، قبل از پمپ بنزین جابان، جدا شده و بعداز گذشت ۲ کیلومتر یک چاه آب کشاورزی دیده می شود که راه گرمابسرد به سمت راست ادامه خواهد یافت تا به روستای زیبای مغانک می رسد. بعد از گذر از وسط روستای مغانک راه آسفالت را ادامه داده و بعد از طی کردن ۱۱ کیلومتر مسیر ماشین رو به همند ایشگمیدان روستای کوهستانی گرمابسرد و بعد از طی کردن مسافت ۲ کیلومتر از این منطقه ی همند، راه آسفالت و ماشین رویی است که مشرف به روستای تاریخی و متمدن گرمابسرد می گردد.

روستای گرمابسرد دماوند

جاهای دیدنی گرمابسرد

دریاچه آهنک در نزدیکی گرمابسرد قرار دارد.باغات و زمین‌های سر سبز منطقه ییلاقی گرمابسرد دیدنی‌های خود را دارند. چشمه گرمابسرد، سقزدره، دره گشاد، گرمابسرد دشت سوم، دریاچه آهنک، کفتار دره پایین، کفتار دره بالا و …. از جاذبه‌ های گردشگری گرمابسرد و اطراف آن هستند. روستاهای مغانک، آینه ورزان، جابان، خسروان، شهر آبسرد و غیره نیز از جاهای دیدنی اطراف روستای گرمابسرد هستند. با گذر از جاده فیروزکوه به گرمابسرد می رسید.

روستای گرمابسرد دماوند

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود