روستای آهار ؛ ییلاقی مملو از آب و آبشار

روستای آهار در شمیران تهران که با نزدیکی به دو آبشار زیبا و داشتن طبیعتی سرزنده و دلربا میزبان مهربانی برای پایتخت نشینان در تعطیلات تابستانی است. با دیجیاتور همراه باشید تا با هم سری به این روستای زیبا بزنیم.

تابستان فصل سفر به ییلاق‌هاست. برای رهایی از گرمای هوا و ازدحام شهر‌ها، اغلب گردشگران ترجیح می‌دهند تا روستاهای سرسبز و خنک را برای تعطیلات تجربه کنند. در ادامه معرفی ییلاق‌های اطراف تهران این بار می‌خواهیم به سراغ روستایی خرم و خوش آب‌و‌هوا در شمال شرق پایتخت برویم. روستای آهار در شمیران تهران که با نزدیکی به دو آبشار زیبا و داشتن طبیعتی سرزنده و دلربا میزبان مهربانی برای پایتخت نشینان در تعطیلات تابستانی است. با دیجیاتور همراه باشید تا با هم سری به این روستای زیبا بزنیم.

آهار از روستاهای بخش رودبار قصران شهرستان شمیران در شمال شرقی تهران است. موقعیت این روستا در محل تلاقی دو تنگه است؛ یکی به سمت شمال غرب به ده‌تنگه و گردنه زرگاه می‌رود. تنگه دیگر در سمت جنوب غرب به قله توچال و مرز شهرستانک ختم می‌شود. آهار با طبیعتی سرسبز و آب‌وهوایی مطبوع یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی در ماه‌های گرم سال است. وجود رودخانه‌ای زلال، آبشارهای زیبا کوه‌های مرتفع، درختان سبز و راه نسبتا هموار، این نقطه را به منطقه‌ای پر بازدید تبدیل کرده است.

نام آهار از کجا میآید؟

روستای آهار
روستای آهار

آهار نام باستانی این روستا نیست و در گذر زمان به این نام درآمده است. نام روستا در اصل «اوهار» بوده که تشکیل شده از دو واژه بومی است: «او» به معنای آب و «هر» به معنای آسیاب. برخی نیز آن را «اوهر» گفته‌اند؛ که به معنای آبادی پرآب است.

آبشارهای زیبای آهار

آبشار‌های زیبای آهار
آبشار‌های زیبای آهار

شاید مهم‌ترین ویژگی روستای آهار به عنوان یک جاذبه طبیعی، نزدیکی آن به آب و آبشارهای متنوع است. شاید مشهورتر از همه آبشار شکرآب باشد که در نزدیکی آهار در میان دره‌ای سرسبز و دیدنی واقع شده است.

این آبشار پر آب یکی از زیباترین مناظر طبیعی آهار و مناطق اطراف آن است. همچنین آبشاری فصلی موسوم به آبشار چهل پله در دامنه‌های کوه قلعه دختر آهار قرار دارد که شامل مجموعه‌ای از آبشارهای زیبا است. آبشار ده تنگه نیز در شمال غرب آهار قرار دارد و کلکسیون‌ آبشار‌های آهار را تکمیل می‌کند.

روستای آهار
روستای آهار

برای رفتن به آبشار شکرآب و آبشار ده تنگه دو مسیر متفاوت از روستای آهار وجود دارد؛ هر دو مسیر از میان کوچه‌باغ‌های زیبا و درختان چنار و گردو و جوی‌های آب و آبشارهای کوچک می‌گذرد. مسیر‌ها را باید پیاده طی کنید و اگر وسیله‌ای دارید آن را در روستا پارک نمایید. از میدان آهار که رد شوید و پل آهنی را رد کنید به یک دوراهی می‌رسید که راه سمت راست به ده تنگه می‌رود و راه مستقیم شما را به آبشار شکرآب می‌رساند. مسیر ییلاقی و هموار است و شیب تندی ندارد.

روستای آهار
روستای آهار

 

شکرآب؛ نامی جدانشدنی از روستای آهار

آبشار شکرآب
آبشار شکرآب

شکرآب نامی است که تنها به یک آبشار ختم نمی‌شود. شکرآب باغستانی است ییلاقی و باصفا در غرب دره آهار که چند قنات و چشمه آب از جمله چشمه برفی شکرآب بر زیبایی‌های آن افزوده است. به علاوه رودخانه شکرآب را داریم که دارای ۱۵ کیلومتر طول است.این رودخانه مسیر خود را از میان کوه‌ها و دره‌های زیبا پیدا می‌کند و و از مهم‌ترین عوامل پرآبی و سرسبزی منطقه است. رودخانه دیگر این منطقه  “پیش کنک” است، که از ارتفاعات گاجره و سی پال سرچشمه می‌گیرد و به سمت روستای آهار سرازیر می‌شود. جالب اینجاست که این دو رودخانه در نزدیکی آهار به هم می‌پیوندند و به سوی مقصد همیشگی‌شان یعنی رودخانه جاجرود می‌روند. شکرآب و مسیرهای غربی آن که منتهی به شهرستانک است، محلی برای سیاحت و شکار شاهان قاجار نیز بوده است.

باغهای دهتنگه 

کوچه باغ روستای آهار
کوچه باغ روستای آهار

آهار از روستاهای آباد و پر‌رونق منطقه است و وجود مزارع و باغات وسیع باعث شده تا بیشتر اهالی به کار باغداری در آن نواحی مشغول باشند. در شمال غربی روستا، دهی به نام ده‌تنگه با طبیعت فرح‌بخش و مناظر دلنشینش خودنمایی می‌کند. اهالی و باغدارهای روستای آهار به صورت فصلی در زمین‌‌های آن کشاورزی می کنند. خود ده‌تنگه غیر مسکونی است و برای کار و تفریح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امامزادهطاهر و زاهد، امامزادهای در دل طبیعت

امامزاده
امامزاده

برای کسانی که اهل زیارت در سفرند و می‌خواهند شکرگزار موهبت‌های خداوند باشند، آهار گزینه مناسبی است. در میان باغ های شکرآب، امامزاده‌ای قرار دارد که مقبره دو تن از مردان خداست. طاهر و زاهد نامی است که این امامزاده به آن شهرت دارد و قدمت بنایش به دوران قاجار برمی گردد. بنا دارای گنبد دو جداره‌ است و در کنار آن یک برج مقبره ای شکل قرار دارد. علاوه بر امکان زیارت برای علاقه‌مندان، این بقعه محل مناسبی برای استراحت کوهنوردان و گردشگران است. امامزاده دارای سرویس بهداشتی، بوفه و امکانات اولیه است و مکان مناسبی برای استراحت کوتاه ‌مدت به نظر می‌رسد.

آتشگاه قصران؛ محفلی برای افسانههای محلی

باغ گیلاس روستا
باغ گیلاس روستا

در مرز میان آهار و شهرستانک، آتشگاهی وجود دارد که مرکز دینی و آیینی زرتشتیان در پیش و پس از اسلام بوده است. این آتشگاه به دلیل قرار داشتن در منطقه رودبار قصران، به آتشگاه قصران مشهور شده است. این آتشگاه در میان افسانه‌های محلی جایگاه ویژه‌ای دارد. گفته شده است که در گذشته های دور، زوجی عاشق با هم سر به کوه گذاشته‌اند و به محل آتشگاه پناه برده‌‌اند. این زوج سالیان دراز تا پایان عمر همراه با دو ایزد ناهید و مهر که دو فرشته مذکر و مؤنث زرتشتی بوده‌اند با عشقی آتشین روزگار گذرانده‌اند.

بهترین فصل برای بازدید

روستای آهار
روستای آهار

به جز فصل زمستان که هوای منطقه بسیار سرد و برفی است باقی فصول برای رفتن به آهار مناسب است؛  بهترین مناظر آهار را می‌توانید در اواسط بهار به علت وجود شکوفه‌های گیلاس روی درختان ببینید. یا در اواسط پاییز شاهد هنرنمایی برگ‌های پاییزی باشید. اما تابستان آهار با آب‌وهوایی مطبوع و دلپذیر چیز دیگری است. به علاوه آن‌که در تابستان می‌توانید میوه‌های تازه و خوشمزه این روستا را مزه کنید و لذت ببرید.

مسیر دسترسی به روستای آهار

مسیر دسترسی
مسیر دسترسی

اگر از تهران راهی آهار می‌شوید باید خود را به جاده لشکرک برسانید و مسیر این جاده به سمت فشم را در پیش بگیرید. بعد از گذر از حاجی‌آباد و اوشان به روستای آهار می‌‌رسید. اگر هم کوهنورد هستید و به دنبال ماجراجویی و چالش‌های سفر، می‌توانید راه سخت‌تری را برای رفتن به آهار پیدا کنید. این راه، از سمت قله توچال و طی کردن مسیر دامنه شمالی آن است. اگر این مسیر پیاده را انتخاب کنید ۷ ساعتی را از قله توچال تا آهار در راه خواهید بود.

خلاصه آن‌که پیاده‌روی در مسیر کوچه‌باغ‌های سرسبز آهار را با شنیدن صدای آرامش‌بخش آب از دست ندهید. کفش مناسب پیاده روی و دوربین عکاسی هم فراموشتان نشود!

 

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود