مسجد آقانور ؛ نگینی از روزگار صفوی در دل اصفهان

این مسجد تاریخی زیبا بازمانده دوران صفویه است و از روزگاران دور باقی مانده. اگر دوست دارید با این مسجد عهد صفوی و زیبایی و ظرافت معماری آن آشنا شوید و درباره آن بیشتر بدانید، در ادامه با دیجیاتور همراه باشید

اصفهان را می‌توان شهر مساجد دانست. این شهر زیبا، تاریخی و پر از زیبایی، آنقدر مساجد مختلف و تاریخی را در دل خودش جای داده که می‌توان انواع و اقسام آن‌ها را دید و هر کدام را از نظر زیبایی هنر و ظرافت معماری ستایش کرد‌. اصفهان در عصر صفوی و به دنبال رسمی شدن مذهب شیعه، پذیرای مساجد زیبا و تاریخی شد که همچنان پابرجا مانده‌اند و نمونه‌ای فرهنگ و هنر آن دوران به حساب می‌روند. مسجد آقانور ، یکی از ده‌ها مسجد زیبا و تاریخی اصفهان است که بسیار زیاد مورد توجه مردم و گردشگران این شهر قرار گرفته‌. این مسجد تاریخی زیبا بازمانده دوران صفویه است و از روزگاران دور باقی مانده. اگر دوست دارید با این مسجد عهد صفوی و زیبایی و ظرافت معماری آن آشنا شوید و درباره آن بیشتر بدانید، در ادامه با دیجیاتور همراه باشید:

تاریخچه مسجد آقانور

مسجد آقانور

مسجد آقانور، از مساجد تاریخی به یادگار مانده از دوران صفویه است. این مسجد زیبا از آثار مربوط به زمان شاه عباس اول است که کار ساخت آن یک سال پس از مرگ شاه عباس اول و در دوران سلطنت شاه صفی در سال ۱۰۳۹ هجری قمری به پایان رسید. بانی مسجد آقانور که در واقع کار ساخت آن را کلید زد، فردی به نام نورالدین محمد اصفهانی بود که از افراد خیّر و نیکوکار آن دوران به حساب می‌آمد و شناخته شده بود.

این مسجد بی‌نظیر بعدها و در دوران قاجار تکمیل و شبستان‌های زیبایی به آن اضافه شد. مسجد آقانور را می‌توان ترکیبی از هنر و ظرافت استادکاران صفوی و قاجاری دانست که هر کدام از آن‌ها، جلوه‌ای از هنرمندی و زیبایی را به نمایش گذاشته‌اند.

 

معماری مسجد آقانور و سبک‌های به کار رفته در آن

مسجد آقانور در گروه مساجد ۴ ایوانی اصفهان قرار می‌گیرد که دارای ایوان‌های چهارگانه، صحن، سردر و شبستان است. هر یک از این مکان‌ها در مسجد با هنری خاص، زیبا و منحصر به فرد آذین‌بندی شده که در نوع خود شکوه و جلال زیادی را به آن‌ها بخشید‌ه‌ است.

مسجد آقانور
مسجد آقانور

شبستان مسجد آقانور بسیار چشم‌نواز و دارای ستون‌های سنگی و پوشش چشمه طاق است. در میان طاق‌ها، سنگ‌های مرمرین شفافی به کار رفته که نورگیری این مکان را تامین می‌کند. محراب کوچکی که در این شبستان قرار دارد از نظر زیبایی زبانزد است. در طرفین محراب شبستان، با خط بنائی مشکی ساده بر زمینه زرد عبارات مذهبی حک شده‌. تزیینات خارجی سردر شبستان از کاشی گره و خطوط بنائی تشکیل شده است. تزیینات کاشیکاری و کتیبه‌های تاریخی به کار رفته در بنای مسجد بسیار قابل توجه است. بر روی کتیبه ابتدایی بنا در داخل ایوان خاوری، نام بانی مسجد _ آقانورالدین محمد اصفهانی_ نگاشته شده.کتیبه‌ای که در ایوان جنوبی قرار دارد، به زمان محمدشاه قاجار اشاره دارد و با خط ثلث سفید رنگ، بر زمینه کاشی لاجوردی نوشته شده‌است.

مسجد آقانور در زمان جنگ تحمیلی ایران، آسیب‌های فراوانی در صفه جنوبی، لنگه‌ طاق‌ها، تزیینات کاشی و آیینه و گلدسته مسجد ایجاد شد که پس از سال‌ها و به همت مسئولان مربوطه مرمت شد. اما ساخت و سازهای فراوان در اطراف این مسجد، بنای مسجد را در موقعیتی تهدیدآمیز قرار داده‌است که نیازمند توجه است. نگهداری و حفظ آثار تاریخی و بناهای باشکوه برجای مانده از گذشته، جزو اولین اقداماتی است که در هر کشور باید صورت بگیرد تا حافظه تاریخی آن کشور در امان بماند.

چگونه به دیدار مسجد آقانور برویم؟

مسجد آقانور
مسجد آقانور

مسجد تاریخی آقانور در شهر زیبای اصفهان قرار دارد و از پرطرفدارترین مساجد این شهر به شمار می‌رود. اگر شما نیز از دسته افراد علاقه‌مند به بازدید از اماکن تاریخی هستید، برای دیدن این مسجد ابتدا باید به شهر اصفهان کنید.

سفر به اصفهان را می‌توانید با هر وسیله‌ای که دوست دارید و یا زمان و بودجه‌تان به شما اجازه می‌دهد انجام دهید. امکان سفر به شهر اصفهان با خودروی شخصی، قطار، اتوبوس و هواپیما امکان‌پذیر است و برای انتخاب آن محدودیتی ندارید. اگر با خودروی شخصی خود به اصفهان سفر می‌کنید، می‌توانید از اتوبان تهران_ساوه ظرف مدت ۴ ساعت و نیم به این شهر زیبا برسید. پس از آنکه به اصفهان رسیدید، می‌توانید با رفتن به محله دردشت در این شهر، به راحتی مسجد آقانور را پیدا کنید.

چه زمانی برای سفر به اصفهان مناسب‌تر است؟

اگر فرد گرمایی و از گرما فراری هستید، پیشنهاد می‌کنیم فصل تابستان را برای سفر به اصفهان انتخاب نکنید؛ چرا که تابستان‌های این شهر داغ و سوزان است و گرما می‌تواند برایتان مشکل آفرین باشد. بهترین زمان سفر به اصفهان، فصل پاییز است که هوا خنک‌تر و زیبایی این شهر تاریخی در غروب پاییز و کنار سی‌ و سه پل و زاینده‌ رود چندین برابر می‌شود.

سفر به اصفهان و دیدن ابنیه تاریخی و دیگر جاذبه‌های توریستی آن، خصوصا مسجد آقانور، می‌تواند یکی از بهترین و خاطره‌انگیزترین سفرها را برای شما بزند، پس تا دیر نشده برنامه سفرتان به اصفهان را هماهنگ کنید.

نظر شما درباره شهر تاریخی اصفهان و زیبایی بناها و مساجد خاص این شهر چیست؟ آیا تا به حال به مسجد آقانور رفته‌اید؟ اگر نکته و یا مورد مهمی درباره این مسجد زیبای تاریخی دارید در اینجا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و تجربیات خود را از سفر اصفهان و مسجد ماندگار آقانور با ما و دیگر دوستان دیجیاتوری‌تان سهیم شوید.

 

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود