آبشار آب پری ، عروسی باوقار و پرنشاط در دل جنگل باشکوه رویان

آبشاری که در سفر به مازندران نباید بازدید از آن و گذراندن لحظاتی شاد در کنارش را از دست بدهید. با دیجیاتور همراه باشید تا آبشار آب پری را به طور کامل به شما معرفی کنیم

طبیعت شمال، همیشه جلوه‌های تازه‌ای از زیبایی بی‌کران خود برای گردشگران به نمایش می‌گذارد، نمونه‌اش آبشار آب پری. همین است که سفر به شمال هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد یا تکراری نمی‌شود. اگر صد بار هم به مازندران سفر کرده باشیم باز هم اولین مقصدی که برای گشت و گذار در تعطیلات پیش رو به ذهنمان می‌رسد مازندران و گیلان است. آب پری هم یکی از همان جاذبه‌های طبیعی متفاوت است. آبشاری که در سفر به مازندران نباید بازدید از آن و گذراندن لحظاتی شاد در کنارش را از دست بدهید. با دیجیاتور همراه باشید تا آبشار آب پری را به طور کامل به شما معرفی کنیم:

آبشار آب پری کجاست؟

آبشار آب پری در ۱۳ کیلومتری رویان مازندران، در نزدیکی نور، در جاده‌ای کوهستانی و جنگلی با آب و هوایی خنک و دلچسب قرار دارد. برای رسیدن به آبشار آب پری باید به روستای رویان بروید و وارد خیابان شهدا شوید، در اولین چهارراه یعنی محل بازار معروف رویان که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند، مسیر را به سمت جاده رویان بلده ادامه دهید. حالا در جاده‌ای جنگلی و پرپیچ و خم به نام گلندرود باید مسیر را ۱۲ کیلومتر ادامه دهید تا به آبشار آب پری برسید. آبشار کنار جاده است. ماشین را که همان‌جا در جاده پارک کنید می‌توانید آب پری زیبا را ببینید.

آبشارآب پری

آبشار آب پری را در زبان محلی “پری او” می‌خوانند که گردشگران آن را به زبان فارسی به آب پری برگردانده‌اند. “پری او” حکایت از افسانه‌هایی دارد که وجود این آبشار زیبا را به یک پری نسبت می‌دهند. آبشار واقعا مثل یک پری زیبا به شکل آب، در دل جنگل قدم می‌زند و طبیعت زیبای جنگل رویان را سحرانگیز جلوه می‌دهد.

 

رویای زیبای آب پری

آبشار آب پری
آبشار آب پری

آبشار زیبای آب پری درست در کنار جاده قرار گرفته است. با نگاه کردن به آبشار، نمایی تازه از آبشار پیش چشمانتان ظاهر می‌شود. شما در کنار آبشاری هستید که با شیبی ملایم، به آرامی و باوقار از میان سنگ‌های زیبایی که پایین کوه انباشته شده‌اند راه خود را باز می‌کند و به سمت پایین کوه و رودخانه در حرکت است. آب پری مثل عروسی باوقار و زیبا با لباسی سپید از میان میهمانان سبزپوشش که سنگ‌های بستر آبشارند با ناز و کرشمه عبور می‌کند و به آغوش دامادش که رودخانه‌ای پرقدرت کمی آن طرف‌تر می‌رسد. صدای آب و پرندگان جنگلی هلهله‌ بانشاط این جشن می‌شود و شما هم میهمانانی که از شکوه این جشن همیشگی طبیعت لذت می‌برید.

آب پری که در پارک جنگلی رویان قرار گرفته است از چشمه‌هایی در دل جنگل سرچشمه می‌گیرد. اگر دل از کنار جاده بکنیم و به آبشار و جنگل‌های اطرافش بسپاریم قطعا با مناظر زیبای بی‌شماری روبرو خواهیم شد. درختان سبز و باشکوه اطراف آبشار که دست‌های سبزشان را به یکدیگر داده‌اند و جنگلی متراکم ساخته‌اند، سنگ‌هایی که به دلیل رانش زمین، از بالای کوه‌ها، در مسیر آب پری انباشته شده‌اند و حالا بعد از چندین سال آب پری با خزه‌هایی زیبا تزئینشان کرده است، صدای پرنشاط آب که با نوای دلنشین جنگل می‌آمیزد و آب و هوای خنک و لطیف اطراف همه از دلایلی است که باید دست آبشار آب پری را بگیرید و به دل جنگل‌های رویان بزنید.

خوش‌گذرانی در کنار آبشار آب پری

آبشار آب پری
آبشار آب پری

اینجا هوا ۱۰ درجه‌ای از رویان خنک‌تر است و جان می‌دهد برای پیک نیکی به‌یاد‌ماندنی در کنار خانواده. در خانه آبشار آب پری، جنگل‌های رویان، می توانید انواع امکانات رفاهی را برای اینکه چند ساعتی میهمان جنگل شوید فراهم بیابید. آلاچیق‌های خوب با ظرفیت ۱۰ نفر، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی و حتی پارک بازی برای کودکان از جمله این امکانات است. اگر وسایل کافی دارید و دلتان می‌خواهد شب را در کنار آبشار آب پری بمانید، واحد نیروی انتظامی مستقر در پارک جنگلی امنیتتان را نیز تامین خواهد کرد. پس خیالتان راحت باشد.

عکاسی کردن که یکی از ارکان اساسی سفر به شمال است. اینجا هم در کنار آب پری پر از مناظر بکر و فوق‌العاده از آبشار، جنگل و درختان بی‌نظیرش است. اگر هم اهل شکم‌گردی هستید در جاده زیبای رسیدن به این آبشار، یک عالمه دکه و مغازه هست که می‌توانید از آن‌ها در آن هوای لطیف و فضای لذت‌بخش چای ذغالی، آش‌های محلی و غذاهای جورواجور بخرید و نوش جان کنید. می‌توانید از زنان محلی که همان دور و برها نان می پزند هم، نان تازه محلی خریداری و با غذای ساده‌ای که در پیک نیک درست می‌کنید، میل کنید.

روستاها و دیدنی‌های زیبای اطراف

بعد از یک خوشگذرانی درست و حسابی در کنار آبشار، می‌توانید برای ادامه سفر راه یوش و بلده یا کجور و کندلوس را پیش بگیرید. این منطقه بسیار دیدنی و زیبا، جان می‌دهد برای یک تفریح حسابی در تابستان که کناردریا گرم و شرجی می‌شود. همین طور که در جاده جنگلی پر‌پیچ و خم و زیبا به پیش می‌روید، می‌بینید که از تعداد درختان جنگلی کاسته می‌شود و درختان کاج سر به فلک کشیده به پوشش گیاهی این منطقه اضافه می‌شوند. درختان روی جاده سایه می‌اندازند و ممکن است مه جاده را رویایی‌تر نیز بکند.

اگر در جاده به سمت یوش و بلده بروید می‌توانید از روستای زیبایی که نیما یوشیج را به ایران ما هدیه کرده است دیدن کنید. خانه قدیمی نیما یوشیج متعلق به دوران قاجار از دیدنی‌های این روستاست. به طور کلی منطقه بلده پر است از این جور جاذبه‌های گردشگری تماشایی. روستای کجور را هم نباید از قلم انداخت. روستایی کردنشین در دل مازندران با بافتی متفاوت و آب و هوا و طبیعتی بکر و فوق‌العاده.

اگر به این منطقه سفر کردید دیدن از روستای کندلوس با مزارع سرسبز داروهای گیاهی، خانه‌های چوبی زیبا و آب و هوای درجه یکش را فراموش نکنید. در کندلوس اولین موزه روستایی ایران هم که حقیقتا موزه‌ای دیدنی و جذاب است وجود دارد. در سفر به این منطقه در خانه‌های روستایی اقامت کنید، غذاهای محلی درجه یک نوش جان کنید و البته از هوایی سرد و دلپذیر در دل تابستان لذت ببرید. از دیگر دیدنی‌های اطراف آبشار آب پری می‌توان به دریاچه الیمالات، جنگل کشپل و … نیز اشاره کرد.

بهترین زمان سفر به آبشار آب پری

بهترین زمانی که برای سفر به آبشار می‌توان در نظر گرفت بهار و تابستان است. در بهار و تابستان آب و هوا معتدل است و فضا برای کمپ‌زنی و گذراندن لحظاتی خوش مناسب‌تر. در پاییز هم درختان جنگلی جلوه‌ای رنگارنگ و مسحورکننده به آبشار و جاده می‌دهند و گرچه از سرما نمی‌توانید تنی به آب بزنید اما از تماشای مناظر لذت خواهید برد. زمستان‌ها اما سرمای کوهستان کار خودش را می‌کند و یخبندان ممکن است جاده را ناایمن کند.

نکاتی درباره سفر به آب پری

برای دیدن آب پری برنامه‌ریزی مفصلی کنید. کفش و لباس مناسب برای پیاده‌روی در کنار آبشار و جنگل داشته باشید و وسایل پیک نیک را فراموش نکنید. اگر توانستید یک شب را در اقامتگاه‌ها یا خانه‌های روستایی اطراف بمانید و لذت بیدار شدن در طبیعت خوش آب و هوای منطقه را در دل جنگل یا در خانه‌ای روستایی از دست ندهید. در وسایلتان کیسه زباله‌ای داشته باشید و اگر مهر طبیعت به دلتان نشست نه تنها زباله‌های خود بلکه اگر زباله‌ای دیدید که فرد بی‌مسئولیتی در طبیعت رها کرده است شما آن را جمع کنید تا شما هم برای این پری مهربان کاری کرده باشید. در مسیر جاده پرپیچ و خم آبشار آب پری هم خیلی با احتیاط رانندگی کنید و طبیعت هر چقدر هم زیبا نگذارید مسحورتان کند.

شما تا به حال آب پری را دیده‌اید؟ آیا تجربه‌ای از سفر به منطقه رویان و کجور دارید؟ در بین آبشارهای ایران، کدامیک در ذهن شما خاطره‌ای زیباتر به یادگار گذاشته است؟ خاطرات و نظرات خود را با مخاطبان دیجیاتور به اشتراک بگذارید.

 

 

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود