روستای کلجی

درختان این روستا شامل  بلوط ، بنه ، ارزن ، ون ،زالزالک ، انار ، گلابی ،بید ، آلبالو و انجیر می باشد  گیاهان دارویی شامل  گل ختمی ، گل کاو زبان گل شقایق ، بو ، گل بنفشه ، آویشن کوهی ، رازیانه ، شیرین بیان ، پونه و گون که کاربرد دارویی و صنعتی دارند .

روستای کلجی دهی از دهستان شالیار،بخش اورامانات ، شهرستان سروآباد ، استان کردستان می باشد .طول جغرافیایی : ۴۶ درجه و ۲۱ دقیقه ی شرقی ، عرض جغرافیایی : ۳۵ درجه و ۱۲ دقیقه ی شمالی ارتفاع از سطح دریا: ۱۴۵۰ متر.روستایی است  میانکوهی ، سرد نیمه مرطوب ، در ۱۷ کیلومتری  شمال شرقی نودشه ودر فاصله ی ۹۵ کیلومتری  سروآباد رود خانه سیروان از یک کیلومتری  جنوب آبادی می گذرد.

روستای کلجی

کوه کوسالان در۲ کیلومتری  شمال و شمال شرقی ، کوه شاهو در ۴ کیلومتری جنوب شرقی و کوه در بند در ۴ ک.م جنوب غربی است .جمعیت این روستا ۷۰ خانوار می باشد و زبان مردمان این روستا اورامی و دین اسلام می باشد .اکثر مردم این روستا به  کشاورزی ، باغداری و دامداری ، پرورش زنبور عسل و کارگری مشغول هستند  .

آبیاری و کشاورزی این روستا به صورت آبی و دیمی و آب کشاورزی و آشامیدنی از چشمه (از طریق لوله کشی) می باشد . سطح زراعی این روستا ۱۰ هکتار و سطح باغات آن ۱۴ هکتار می باشد. فرآورده هاو محصولات این روستا  گندم ، جو ، نخود ، عدس ،توت، انگور ، گردو و انار می باشد .

درختان این روستا شامل  بلوط ، بنه ، ارزن ، ون ،زالزالک ، انار ، گلابی ،بید ، آلبالو و انجیر می باشد  گیاهان دارویی شامل  گل ختمی ، گل کاو زبان گل شقایق ، بو ، گل بنفشه ، آویشن کوهی ، رازیانه ، شیرین بیان ، پونه و گون که کاربرد دارویی و صنعتی دارند . و پوشش گیاهی مناسب برای چرای دام می باشد .

جانوران و پرندگان حوالی روستا شغال ، گرگ ، روباه ، خرگوش ، گراز ،پلنگ ، خرس ،بز کوهی ، کفتار، سنجاب و کبک است

از امکانات این روستا می توان به  دبستان ، مسجد و شورای ده و دهیاری اشاره کرد . مردم آبادی از امکانات درمانی واقع در روستای سلین بهره می گیرند.

روستای کلجی

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود