روستای تالون

آزاد راه تهران شمال میان روستای تالون و سایر روستاهای دهستان سولقان مانند سنگان، واریش، وردیج، کشار سفلی و باغ دره فاصله انداخته است. تونل تالون در قطعه یک آزادراه تهران – شمال در شمال روستای تالون قرار گرفته است که دومین تونل بزرگ جاده‌ای ایران به شمار می‌آید.

روستای تالون در دهستان سولقان که مرکز آن بخش کن است قرار دارد. رودخانه کن از سمت چپ روستای تالون می‌گذرد که در فصل بهار و تابستان آب و هوای ییلاقی به آن می‌بخشد. اما در فصل سرما به قدری هوا سرد است که بعضی از ساکنان روستای تالون به جایی دیگر مهاجرت می‌کنند.روستای تالون که در برخی از نقاط تابلوی آن با عنوان طالون دیده می‌شود در فاصله ۶ کیلومتری شمال روستای رندان قرار دارد. روستای سنگان نیز در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی روستای طالون قرار گرفته است. آزاد راه تهران شمال میان روستای تالون و سایر روستاهای دهستان سولقان مانند سنگان، واریش، وردیج، کشار سفلی و باغ دره فاصله انداخته است. تونل تالون در قطعه یک آزادراه تهران – شمال در شمال روستای تالون قرار گرفته است که دومین تونل بزرگ جاده‌ای ایران به شمار می‌آید. برای رفتن به روستای تالون از بزرگراه آبشناسان یا همت وارد بلوار کوهسار شوید و ۳۰ کیلومتر به سمت شمال حرکت کنید تا به روستای تالون برسید. روستای تالون نه تنها پر از درختان گیلاس، آلبالو، سیب، هلو، گلابی و گردو است بلکه جاهای دیدنی هم دارد که می‌توان به عنوان سفر یکروزه به آن‌جا رفت. با ما در سایت جاده همراه بمانید.

تالون

آبشار تالون

آبشار تالون در فصل گرما بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. برای رسیدن به آبشار تالون در جاده امامزاده داود با گذر از منطقه سولقان در سمت چپ به دو راهی رندان می‌رسید. پس از طی مسافتی کوتاه، روستای رندان را پشت سر بگذارید تا به دو راهی برسید. با رفتن به سمت چپ دو راهی به آبشار تالون می‌رسید که در نزدیکی آزاد راه تهران شمال قرار دارد. آبشار در فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز مورد استقبال خانواده‌ها و افراد قرار می‌گیرد اما گاه در فصل سرد سال یخ می‌زند که باز هم در نوع خود تماشاییست. در قسمت پایین آبشار تالون تعداد زیادی درخت گردو دیده می‌شود. اگر آبشار را بالا بروید به قله تالون می‌رسید.

تالون

کوهنوردی در تالون

تالون از آن دسته روستاهایی است که مسیر صعود قله قرار دارد بنابراین کوهنوردان از آن جا عبور می‌کنند. قله تالون معروف‌ترین قله‌ی روستای تالون است. قله‌های لوارک و رندان نزدیک به قله تاون هستند که بر فراز آن‌ها می‌توان سایر قلل را دید. کوهنوردی علم، دانش و تجهیزات خاص خود را می‌طلبد. در صورتی که با آن آشنایی ندارید حتما از یک راهنما کمک بگیرید. در مسیر کوهستان روستای تالون گونه‌های گیاهی دارویی مانند کاسنی، شیر خشت، گلسنگ، کنگر، گون و … وجود دارد.

استخر پرورش ماهی

روستای تالون آب و هوای سردی دارد طوری که گاه آب یخ می‌بندد. شاید با این حال تصور کنیم که امکان هیچگونه کارآفرینی در این روستا وجود نداشته باشد. اما برادران فاضلی با ایجاد استخر پرورش ماهی نشان دادند که هیچ کاری غیر ممکن نیست. با رسیدگی‌های به موقع و اصولی و استفاده از آب تمیز، ماهیان این استخر بسیار گوشت لذیذی دارند. در سفر به روستای تالون فرصت بازدید و خرید ماهی با کیفیت از استخر پرورش ماهی برادران فاضلی را از دست ندهید.

تالون

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود