آب انبار هفت بادگیر عصرآباد

این آب انبار از لحاظ تعداد بادگیر در بین آب انبارهای جهان منحصر بفرد بوده و تنها آب انبار هفت بادگیری است که دارای دو مخزن می باشد.

آب انبار هفت بادگیر عصرآباد در روستای عصرآباد که از روستاهای زرتشتی نشین شمال یزد و دهی خالی از سکنه است که در روزگاری نه چندان دور نزدیک به ۵۰ خانوار در آن زندگی می کردند. آنچه بیش از هر چیز این روستای تاریخی را مورد توجه قرار داده، بافت بکر و دست نخورده و آب انباری است که از شهرتی جهانی برخوردار و متعلق به دوران قاجار می باشد. آب انبار از هفت بادگیر بلند و دو مخزن برخوردار است که هر بادگیر دارای چهار منفذ در هر ضلع است. آجر، خشت خام، ساروج، گچ و قلوه سنگ، عمده مصالح به کار رفته در این بنا است. این آب انبار از لحاظ تعداد بادگیر در بین آب انبارهای جهان منحصر بفرد بوده و تنها آب انبار هفت بادگیری است که دارای دو مخزن می باشد.

آب انبار هفت بادگیر عصرآباد

ارتفاع مخزن ها از کف زمین بیش از دو متر است و نوع گنبد آنها خاگینه ای است. ارتفاع بادگیرها حدود شش متر و دارای نمای آجری است که از هر چهار طرف باز است. بادگیرها به شکل زیبایی مزین و دارای تزئینات دندان موشی زیگزاگی است، قسمت فوقانی بادگیرها با آجرهای شرقی تزئین شده است. نکته قابل توجه درباره این بنا این است که این آب انبار بر خلاف سایر آب انبارهای منطقه در جهت قبله قرار ندارد و مخصوص زرتشتیان بوده است.

اما از آنجایی که روستای عصرآباد و روستاهای اطراف آن همواره مورد حمله طوفان های شنی است اکنون این آب انبار با تمام هفت بادگیرش در حال غرق شدن در میان تلی از شن های روان است حال آنکه هیچ گردشگری راه بدانجا ندارد و کمتر کسی حاضر است کیلومترها از یزد فاصله بگیرد تا این بنای مخروبه و رو به فانی را ببیند.

آب انبار هفت بادگیر عصرآباد

معماری آب انبار

این آب انبار از لحاظ تعداد بادگیر در بین آب انبارهای جهان منحصر بفرد بوده و تنها آب انبار هفت بادگیری است که دارای دو مخزن می باشد. ارتفاع مخزن ها از کف زمین بیش از ۲ متر است و نوع گنبد آنها خاگینه ای است.ارتفاع بادگیرها حدود ۶ متر و دارای نمای آجری است که از هر چهار طرف باز است. عمده مصالح به کار رفته در ساخت این آب انبار، خشت خام، آجر، قلوه سنگ، ساروج و گچ است. بادگیرها به شکل زیبایی مزین و تزئینات دندان موشی زیگزاگی است و قسمت فوقانی بادگیرها با آجرهای شرقی تزئین شده است.

هر بادگیر دارای چهار منفذ در هر ضلع است. نکته قابل توجه درباره ساختمان این آب انبار این است که این آب انبار بر خلاف سایر آب انبارهای منطقه در جهت قبله قرار ندارد و مخصوص زرتشتیان بوده است.

آب انبار هفت بادگیر عصرآباد

لازم به ذکر است عصر آباد از روستاهای متروک و تاریخی حومه شهر اشکذر است که حدود ۵۰ خانوار در آنجا سکونت داشته اند و به دلیل خشکسالی های متمادی، قریب به نیم قرن است که خالی از سکنه شده، اما بقایای خانه ها و بناهای تاریخی آن همچنان پذیرای گردشگرانی از سراسر کشور است.قابل ذکر است که تاسیسات گردشگری شامل مراکز اقامتی، رستوران سنتی، کافی شاپ، رصدخانه، مراکز کویرنوردی، سافاری و مراکز بوم گردی در این روستا در حال احداث است.

آب انبار هفت بادگیر عصرآباد

آب انبار هفت بادگیر عصرآباد

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود