آب انبار میرزا ابوالهادی اشکذر

عملیات مرمت و بازسازی این اثر تاریخی شامل خاک‌ برداری و تخلیه نخاله‌ ها، زیرسازی کف، شیب‌ بندی، آجرفرش محوطه، کاهگل دیوارهای پیرامون آب ‌انبار و … با مشارکت شهرداری اشکذر آغاز شده است.

آب ‌انبار قاجاری میرزا ابوالهادی که به شماره ۲۷۴۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است یکی از بناهای شاخص شهرستان اشکذر به شمار می ‌آید. در حال حاضر این بنا به‌ عنوان زورخانه ورزش باستانی فعال است و اکنون فاز دوم مرمت آن آغاز شده است. در سال ‌های قبل، فاز اول مرمت و محوطه‌ سازی پیرامون این اثر تاریخی انجام‌ شده و بوستان علی مرشد در محوطه ضلع شرقی آن طراحی و اجرا شد. عملیات مرمت و بازسازی این اثر تاریخی شامل خاک‌ برداری و تخلیه نخاله‌ ها، زیرسازی کف، شیب‌ بندی، آجرفرش محوطه، کاهگل دیوارهای پیرامون آب ‌انبار و … با مشارکت شهرداری اشکذر آغاز شده است.

آب انبار میرزا ابوالهادی اشکذر

محور گردشگری اشکذر

محور فرهنگی-گردشگری شهر اشکذر مشتمل بر آثار تاریخی ارزشمند است که بر پهنه کویری این شهر رخ می نماید. بافت تاریخی موجود در محدوده مسجد جامع و مسجد حاجی رجبعلی از بافتهای تاریخی و ارزشمند شهر اشکذر می باشد که بخش عمده ای از آثار تاریخی ـ فرهنگی شهر نیز که شامل آسیاب آبی اشکذر (بزرگترین آسیاب آبی کشور)، حسینیه سفید، مسجد حاجی رجبعلی، آب انبار میرزا ابوالهادی (زورخانه مرتضی علی)، امامزاده مراد، مسجد تنوره، مسجد جامع، قلعه اشکذر، سایت تاریخی و … در این محدوده قرار دارد.

آب انبار میرزا ابوالهادی اشکذر

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود