روستای سبلا

روستای سبلا محلی است که چند‌ درخت تنومند از اینگونه درختان در‌ آن با قدمتی چند هزار ساله روییده است‌. دور تا دور این درختان ۱۲ تا ۱۵ متر و سنشان بیش از پنج هزار سال است.

سبلا روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهبنان در استان کرمان است. سرو وحشی از گونه درختان نادر در جهان است که معمولاً ‌در ارتفاع بالا می ‌روید، این درختان با نام محلی “سَبل” در ارتفاعات روستای سبلا در نزدیکی بیدان خواجه رئیس به صورت پراکنده یافت می‌ شود که‌ طبیعت زیبا و دیدنی ‌را به منطقه داده است. روستای سبلا محلی است که چند‌ درخت تنومند از اینگونه درختان در‌ آن با قدمتی چند هزار ساله روییده است‌. دور تا دور این درختان ۱۲ تا ۱۵ متر و سنشان بیش از پنج هزار سال است.

روستای سبلا

پوشش گیاهی و زیست جانوری

وجود جنگل نادر و کمیاب سبل و سایر گونه ‌های گیاهی درختی نظیر بادام کوهی، بنه، انجیر وحشی و گونه‌ های مختلف دارویی نظیر کتیرا، زیره، انغوزه، آویشن، اسپند و نیز زیستگاه حیات وحش متنوع نظیر ‌قوچ، کل و بزکوهی ‌و از همه مهمتر انواع پرندگان این منطقه را به عنوان یکی از قطب‌ های گردشگری و توریستی کوهبنان بدل کرده است.

وجود قنات ‌ها و چشمه‌ های جاری آب باعث رونق کشاورزی سبلا شده است. محصولات کشاورزی از جمله گندم، جو، زعفران، روناس، زیره سبز و فرآورده ‌های دامی مانند روغن و کشک این روستا از شهرت به سزایی برخوردار است.

موقعیت مکانی

این روستا در راه ارتباطی کوهبنان-چهار گداره به بهاباد گرفته است.روستاهای شمالی کوهبنان ‌دارای جاذبه ‌های متنوع و متعددی است ‌که هر سال تعداد زیادی مسافر از اقصی نقاط استان کرمان و منطقه به ویژه شهرستان ‌های بهاباد، ‌بافق و یزد برای گذراندن اوقات فراغت به این منطقه سفر ‌می‌ کنند. آب و هوای ‌دلپذیر‌، ملایم و معتدل روستاهای شمالی کوهبنان به ویژه در فصل ‌تابستان روستای‌ سبلا ‌را مانند نگینی در منطقه کویری ‌بیشتر مطرح می ‌کند به گونه‌ ای که منطقه بکر و حفاظت شده بیدان خواجه رئیس و روستای سبلا با تنوع ‌گونه ‌های گیاهی بهترین جاذبه گردشگری است.

 

منبع:سیـری در ایـران

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود