راهنمای کامل هزینه سفر به استانبول

اگرچه سفر زمینی به استانبول به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، سختی‌ها و پیچیدگی‌های فراوانی دارد، اما برخی افراد به خاطر هزینه کمتر نسبت به پرواز، این نوع سفر را ترجیح می‌دهند.

هزینه سفر به استانبول، به عوامل مختلفی بستگی دارد. بستگی دارد که شما بخواهید به چه روشی به سفر بروید، کدام ایرلاین را انتخاب کنید، در کدام هتل بمانید، در استانبول چه طور خرج کنید و… . به هر حال بهتر است پیش از سفر نسبت به شرایط و هزینه‌های مختلف اطلاعاتی داشته باشید تا در هر زمان، بهترین تصمیم را بگیرید. گفتنی است برای سفر به استانبول، علاوه بر سفر هوایی می‌توانید به سفر زمینی هم فکر کنید. اگرچه سفر زمینی به استانبول به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، سختی‌ها و پیچیدگی‌های فراوانی دارد، اما برخی افراد به خاطر هزینه کمتر نسبت به پرواز، این نوع سفر را ترجیح می‌دهند.

واحد پول ترکیه

لیر هزینه سفرواحد پول ترکیه لیر است. در حال حاضر قیمت هر لیر ترکیه بین ۲۰۸۰ تا ۲۱۵۰ تومان است. بنابراین ما در محاسبات این مقاله، ۲۰۰۰ تومان را به عنوان نرخ لیر ترکیه در نظر می‌گیریم. شما برای خریدها و هزینه‌های‌تان در استانبول می‌توانید، از صرافی‌های تهران یا هر شهر دیگر به طور مستقیم لیر ترکیه را تهیه کنید. روش دیگر هم این است که دلار بخرید و در مقصد دلار را با لیر معاوضه کنید. روش سوم هم این است که از هر ۲ نوع ارز، یعنی دلار و لیر، به همراه داشته باشید و در صورت لزوم از هر یک استفاده کنید.

هزینه های پیش از سفر به استانبول

هزینه استانبول پاسپورتاگر پیش از این سفر خارجی نداشته‌اید و پاسپورت ندارید، پیش از هر کار برای گرفتن پاسپورت اقدام کنید. صدور پاسپورت هزینه‌های متفاوتی دارد که در نهایت به حدود ۱۴۲ هزار تومان می‌رسد. اما اگر پاسپورت‌تان منقضی شده یا نیاز به تعویض دارد هم، باید همین میزان هزینه کنید.

هزینه دیگری که پیش از خروج از کشور باید در نظر بگیرید، عوارض خروج از کشور است. عوارض خروج از کشور برای اولین بار ۲۲۰ هزار تومان است. اما اگر بار دوم‌تان باشد که از کشور خارج می‌شوید این هزینه ۳۳۰ هزار تومان خواهد بود. از دفعه دوم به بعد، هزینه عوارض خروج از کشور به ۴۴۰ هزار تومان می‌رسد.

هزینه بلیط هواپیما به استانبول

هزینه استانبول هواپیمابلیط هواپیما استانبول از حدود ۷۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و به بیش از ۳ میلیون تومان می‌رسد. قیمت ۳ میلیون تومان مربوط به پروازهای خارجی از تهران به مقصد استانبول است. بنابراین قیمت بلیط هواپیما از تهران به استانبول رفت و برگشت، حداقل حدود ۱ و نیم میلیون تا ۲ میلیون تومان تمام خواهد شد.

یکی از روش‌های کاهش هزینه‌ها خرید بلیط چارتر استانبول است. قیمت بلیط چارتر استانبول در اکثر موارد پایین‌تر از بلیط سیستمی است. همان ۷۰۰ هزار تومان که به عنوان کف قیمت بلیط استانبول پیشتر از آن یاد شد، قیمت بلیط چارتر است. بنابراین اگر به دنبال بلیط ارزان استانبول هستید، خرید بلیط چارتر می‌تواند راه‌حل مناسبی برای شما باشد. البته در مواقع پرسفر، قیمت بلیط چارتر چندان کمتر از بلیط سیستمی نیست. بنابراین پیش از خرید به این موضوع دقت و قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید.

 

هزینه سفر زمینی به استانبول

هزینه استانبول زمینیاما روش دیگری هم برای سفر به استانبول وجود دارد و آن هم سفر زمینی است. برای سفر زمینی به استانبول، می‌توانید با خرید بلیط اتوبوس به استانبول بروید. قیمت بلیط زمینی استانبول (بلیط اتوبوس)، در حدود ۱۶۰ هزار تومان است.

اما اگر تصمیم گرفته‌اید با ماشین شخصی به استانبول بروید، راهی طولانی در پیش دارید. مرز بازرگان بهترین نقطه مرزی برای ورود به ترکیه است. شما از تبریز تا مرکز بازرگان حدود ۳۰۰ کیلومتر راه در پیش دارید. شما در این مسیر علاوه بر عوارض‌های متعددی که باید پس از مرز ترکیه پرداخت کنید، هزینه قابل‌توجهی نیز باید برای بنزین بپردازید. زیرا قیمت بنزین در ترکیه بسیار گران است. ضمنا برای رانندگی پس از مرز ایران، باید گواهینامه بین‌المللی داشته باشید. (دریافت گواهینامه بین‌المللی هم هزینه‌های خودش را دارد).

اگر قصد اقامت هم دارید، حتما بهترین هتل های استانبول را بشناسید.

شیوه دیگر برای سفر زمینی به استانبول این است که از تهران تا مرز وان ترکیه بروید. پس از عبور از مرز، از وان تا آنکارا را با ون‌های مخصوص طی می‌کنید. و در نهایت از آنکارا تا استانبول را با قطار می‌روید. هزینه‌ای که ون‌ها برای هر نفر دریافت می‌کنند حدود ۵۰ هزار تومان (۲۵ لیر) است. و بلیط قطار آنکارا تا استانبول بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان (۷۰ تا ۱۰۰ لیر) است.

در کل اگر به دنبال سفر ارزان به استانبول هستید، سفر زمینی با تمام دردسرهایش می‌تواند پاسخگوی این نیاز شما باشد.

هزینه رزرو هتل در استانبول

هزینه استانبول هتلاستانبول شهر بسیار بزرگی است. شما در این شهرگزینه‌های متفاوت و متعددی در انتخاب هتل دارید. اگرچه تعداد هتل‌ها زیاد است اما شما با مشخص کردن بودجه‌ای که برای رزرو هتل کنار گذاشته‌اید، انتخا‌ب‌های‌تان را محدود خواهید کرد. بنابراین کار رزرو هتل در استانبول برای شما راحت‌تر خواهد شد.

برای آگاهی از وضعیت هزینه رزرو هتل در استانبول، این اطلاعات به شما کمک می‌کنند: (آنچه در ادامه می‌آید متوسط قیمت است)

 • هزینه رزرو یک اتاق دوتخته در یک هتل ۲ ستاره در استانبول بین ۳۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان است.
 • هزینه رزرو یک اتاق دوتخته در یک هتل ۳ ستاره در استانبول بین ۳۶۰ هزار تومان تا ۲ و نیم میلیون تومان تعیین شده است.
 • هزینه رزرو یک اتاق دوتخته در یک هتل ۴ ستاره در استانبول بین ۴۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان تخمین زده می‌شود.
 • هزینه رزرو یک اتاق دوتخته در یک هتل ۵ ستاره در استانبول بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۷ میلیون تومان خواهد بود.

در تمام موارد هتل‌های گران‌تری هم پیدا می‌شوند، اما در اینجا سعی کرده‌‌ایم متوسطی از قیمت‌ها را اعلام کنیم.

از سوی دیگر، اگر می‌خواهید هتل ارزان در استانبول بیابید یا هزینه رزرو هتل در استانبول کاهش پیدا کند، ۲ راه دارید. نخست اینکه، سفرتان را به زمستان موکول کنید. قیمت هتل های استانبول در فصل زمستان ارزان تر از ایام دیگر است. راه دوم هم این است که زودتر اقدام به رزرو هتل در استانبول کنید. عموما هر چه زودتر رزروتان را انجام دهید، هزینه تان کمتر خواهد شد.

 

هزینه خورد و خوراک در استانبول

هزینه استانبول غذااستانبول پر است از رستوران‌ها و کافه‌های رنگارنگ. لذیذترین غذاها، خصوصا کباب‌ها را می‌توانید در استانبول نوش جان کنید. در انتخاب رستوران‌ها علاوه بر اینکه به قیمت‌ها توجه می‌کنید حواس‌تان به تمیزی و پاکیزگی‌شان هم باشد، به هر حال سلامتی گران‌بهاترین سرمایه‌است خصوصا در سفر!

از آنجایی که تعداد رستوران‌های استانبول زیاد است، می‌توانید رستوران‌های ارزان قیمت متعددی در این شهر بیابید. قیمت هر وعده غذا در رستوران‌های ارزان استانبول بین ۳۰ تا ۶۰ (۱۵ تا ۳۰ لیر) هزار تومان است. برای رستوران‌های زنجیره‌ای هم همین حدود می‌توانید هزینه کنید.

اما اگر کمی بیشتر هزینه کنید، می‌توانید به رستوران‌های متوسط استانبول بروید. قیمت هر وعده غذا در این رستوران‌ها بین ۶۰ تا ۱۲۰ هزار تومان (۳۰ تا ۶۰ لیر) است.

در این سفر قصد خرید هم دارید؟ پس شناخت مراکز خرید استانبول و بازار بزرگ استانبول برای ارزان‌ترین خرید پوشاک در استانبول مهم است.

رستوران‌های لوکس با فضای زیباتر و غذاهای لذیذتر، طبیعتاً هزینه بیشتری هم دارند. شاید دقیق نتوان گفت اما به طور حدودی باید برای هر وعده غذا در این رستوران‌ها بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان (۱۰۰ تا ۴۰۰ لیر) هزینه کنید.

بنابراین می‌توان گفت هزینه یک وعده غذا در استانبول بین ۳۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است. اگرچه این بازه قیمتی نسبتا وسیع است اما امکان انتخاب‌های متفاوتی را به وجود آورده است.

هزینه بازدید از اماکن گردشگری

هزینه استانبول بلیطیکی دیگر از هزینه‌هایی که در استانبول باید بپردازید، هزینه خرید بلیط برای بازدید از مکان‌های تاریخی و گردشگری است. قیمت بلیط امکان گردشگری مهم استانبول به این ترتیب هستند:

 • ۱. کاخ توپکاپی: ۱۲۰ و ۱۳۰ هزار تومان (۶۰ و ۶۵ لیر)
 • ۲. مسجد ایاصوفیه: ۱۲۰ هزار تومان (۶۰ لیر)
 • ۳. کاخ دولمه باغچه: ۱۲۰ و ۸۰ هزار تومان (۶۰ و ۴۰ لیر)
 • ۴. باسیلیکا سیترن: ۴۰ هزار تومان (۲۰ لیر)
 • ۵. پارک آبی کلاب دلفین: ۹۰ تا ۱۴۰ هزار تومان (۴۵ تا ۷۰ لیر)
 • ۶. پارک آبی آکوامارین: ۹۰ تا ۱۴۰ هزار تومان (۴۵ تا ۷۰ لیر)
 • ۷. برج گالاتا: ۷۰ هزار تومان (۳۵ لیر)
 • ۸. آکواریوم سی لایف استانبول: ۱۱۴ هزار تومان (۵۷ لیر)
 • ۹. آکواریوم استانبول: ۱۷۰ هزار تومان (۸۵ لیر)
 • ۱۰. حمام ترکی: بین ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان

هزینه خرید و سوغات در استانبول

هزینه استانبول سوغاتاحتمالا یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های خرید در استانبول، لباس‌هایی از برندهای ترکیه‌ای است. علاوه بر این انواع شیرینی‌های لذیذ و خوشمزه ترکی نظیر باقلوا و راحت‌الحلقوم، می‌‌تواند سوغاتی دلچسبی برای اقوام و دوستان باشد. حتی اگر نخواهید برای سوغات لباس بیاورید، بد نیست برای خودتان خرید کنید. به هر حال قیمت لباس‌های ترکیه‌ای در استانبول به میزان چشمگیری ارزان‌تر از تهران و سایر شهرهای کشور است.

مثلا شما با حدود ۲۴۰ تا ۲۵۰ هزار تومان (بین ۱۲۰ تا ۱۲۵ لیر) می‌توانید یک پیراهن زیبای زنانه از فروشگاه‌های استانبول بخرید. یا قیمت یک جفت کفش ورزشی نایک کمتر از ۶۰۰ هزار تومان (کمتر از ۳۰۰ لیر) است.

ضمن اینکه اگر در ماه‌های حراج به استانبول بروید، لباس‌ها را با قیمت‌های بسیار مناسب‌تری می‌توانید بیابید.

هزینه تور استانبول

هزینه استانبول توردر صورتی که نخواهید خودتان به طور مستقیم بلیط هواپیما استانبول را بخرید و رزرو هتل در استانبول را انجام دهید، می‌توانید تور استانبول بخرید. تور استانبول هم به شکل هوایی وجود دارد و هم زمینی. طبیعی است که تور زمینی استانبول ارزان‌تر از تور هوایی استانبول خواهد بود.

قیمت تور استانبول به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به تعداد شب‌های اقامت، ایرلاین، کیفیت و تعداد ستاره‌های هتل و… اشاره کرد. کمترین قیمت تور استانبول، برای ۳ شب اقامت، حدود ۲ میلیون تومان است. طبیعی است هر چه کیفیت هتل، ایرلاین و… بالاتر باشد، قیمت تور هم بیشتر خواهد شد.

قیمت تور زمینی استانبول نیز از حدو ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای ۴ شب اقامت شروع می‌شود.

آیا سفر هوایی پیش رو دارید؟ پس حتما فرودگاه های استانبول را بشناسید و حتی بلیط هواپیما استانیول را هم می‌توانید با یک کلیک بخرید.

در انتخاب و خرید تور استانبول، حسابی حواس‌تان را جمع کنید. ممکن است بسیاری از مراکز نامعتبر، اقدام به برگزاری تور استانبول کنند. آنها با اعلام قیمت‌های پایین سعی در جلب مشتری دارند. اما در خوشبینانه‌ترین حالت، پایبند نبودن به تعهدات، اقامت در هتل‌های بسیار بی‌کیفیت و مواردی از این دست از سوی آنها دور از انتظار نیست.

با اضافه شدن امکان خرید تور، شما تور استانبول را نیز می‌توانید از دیجیاتور بخرید. در صفحه تور استانبول دیجیاتور، شما تورهای متفاوت با قیمت‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید. در این صفحه با وجود گزینه‌های متنوع، شما می‌توانید انتخاب مناسب خود را داشته باشید. تفاوت در هتل، تعداد شب‌های اقامت و… باعث تفاوت قیمتی می‌شوند. شما با استفاده از فیلتر قیمتی در ستون کناری این صفحه، می‌توانید قیمت مناسب خود را برای تور استانبول بیابید.

منبع:عـلی بـابا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود