فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن ، نمادی از توانمندی‌های چین در زمینه گردشگری

این فرودگاه که در سوم مهر ماه سال جاری به بهره‌برداری رسیده است، با معماری بسیار دیدنی، تکنولوژی آینده‌نگرانه و توجه ویژه به نیازهای مسافران یکی از بهترین فرودگاه‌ها در سطح جهان است. با دیجیاتور همراه باشید تا فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن را به طور کامل به شما معرفی کنیم

چین، پرجمعیت‌ترین کشور جهان است. این کشور که یکی از پیشروترین کشورهای جهان در زمینه اقتصاد است، هر روز گامی بزرگ و محکم در جهت رشد و پیشرفت در زمینه‌های مختلف برمی‌دارد و خودش را در لیست برترین‌های جهان بالا و بالاتر می‌کشد. این بار هم چین قدرت و توانمندی خود را با تاسیس بزرگترین فرودگاه جهان در منطقه داکسینگ پکن به رخ جهان می‌کشد. این فرودگاه که در سوم مهر ماه سال جاری به بهره‌برداری رسیده است، با معماری بسیار دیدنی، تکنولوژی آینده‌نگرانه و توجه ویژه به نیازهای مسافران یکی از بهترین فرودگاه‌ها در سطح جهان است. با دیجیاتور همراه باشید تا فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن را به طور کامل به شما معرفی کنیم:

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن ، زیبا و پرشکوه

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن
فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن

پکن یکی از شلوغ‌ترین شهرهای دنیاست و سالیانه میلیون‌ها چینی از فرودگاه بین‌المللی این شهر برای سفرهای داخلی و خارجی استفاده می‌کرده‌اند و می‌کنند. اما سال‌هاست که احتیاج به یک فرودگاه بین‌المللی دیگر در پکن احساس می‌شود. به همین دلیل در دسامبر سال  ۲۰۱۴ با حضور تعداد زیادی از مسئولان چینی و طی مراسمی باشکوه، کلنگ ساخت فرودگاه داکسینگ زده شد. پیش‌بینی می‌شد که این فرودگاه در سپتامبر سال ۲۰۱۹ با ۴ باند فرود و ظرفیت جابجایی حدود ۷۰ میلیون مسافر افتتاح شود. این اتفاق به بهترین شکل افتاد و این فرودگاه ظرفیت جابجایی ۲ تن بار و ۷۲ میلیون مسافر در سال را داراست. این ظرفیت تا سال ۲۰۲۵ با افزوده شدن ۳ باند دیگر به فرودگاه، به ۴ تن بار و ۱۰۰  میلیون مسافر می‌رسد. دولت چین حدود ۱۱ و نیم میلیارد دلار برای ساختن این غول زیبا هزینه کرده است  که حدود ۲۲۰ هزار تن فولاد در آن به کار رفته است. ۴۰ هزار کارگر روزانه برای ساخت این فرودگاه کار می‌کرده‌اند تا در عرض ۵ سال این بنای بزرگ و پیشرفته را خلق کنند. سرعت این عملیات به اندازه ساختن روزی یک ساختمان ۱۸ طبقه بوده است و این نشان از تلاش بی‌وقفه و مدیریت فوق‌العاده سازندگان این فرودگاه بزرگ دارد.

معماری فرودگاه ، شاهکاری دیگر از زاها حدید

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن
فرودگاه داکسینگ پکن

معمار این فرودگاه زیبا و دیدنی زاها حدید معروف است. زاها حدید و همکار چینی‌اش سعی داشته‌اند که از فضا بهترین و زیباترین استفاده را بکنند. نمای هوایی این فرودگاه شبیه به ستاره دریایی است و در نور به زیبایی می‌درخشد. درخشش ساختمان به خاطر هشت هزار نورگیر شیشه‌ای است که در نمای ساختمان به کار رفته است. همین طور طراحی این سازه به شکل یک ستاره دریایی شش پر باعث شده است فاصله‌ از هر نقطه‌ای تا مرکز فرودگاه بسیار کم باشد. به طوری که در ۸ دقیقه می‌توانید با پای پیاده از ایست بازرسی فرودگاه به دورترین گیت موجود در فرودگاه برسید. این فاصله تنها ۶۰۰ متر است. این فرودگاه زیبا در ۴ طبقه طراحی شده است و در طراحی آن سعی کرده‌اند که همه المان‌ها را برای راحتی مسافران رعایت کنند.

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن
فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن دارای ۷ باند فرود و ۷۸ گیت است. یک هتل، یک مرکز حمل و نقل و فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های متعدد از امکانات این فرودگاه است. از بزرگی و عظمت این فرودگاه همین قدر بگوییم که فقط یکی از ترمینال‌های آن به اندازه ۹۷ زمین فوتبال است. البته هنوز بیشتر فروشگاه‌های این فرودگاه باز نشده است و همین طور فقط پروازهای داخلی در فرودگاه داکسینگ انجام می‌شود تا بقیه قسمت‌های فرودگاه از جمله بخش مهاجرت و گمرک هم به زودی افتتاح شود. یک باغ چینی منحصر به فرد در مرکز اجتماعات بین‌المللی این فرودگاه برای استراحت و آرامش مسافران به زیبایی تمام طراحی شده است. محیطی دیدنی که دور تا دور آن را دریاچه‌ای با ماهی‌های کپور فراگرفته است و طراوت و زندگی را به مسافران خسته یادآوری می‌کند.

آینده‌نگری و هوشمندی

فرودگاه داکسینگ پکن

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن طوری طراحی شده است که از کمترین نیروی انسانی برای پیشبرد کارها استفاده شود. به این صورت که ربات‌های هوشمند بخش بزرگی از کارها در فرودگاه را انجام می‌دهند. این فرودگاه دستگاه‌هایی برای اسکن خودکار چهره مسافران دارد. همین طور برای دسترسی راحت‌تر و ارتباط بهتر با مراجعان، از طریق نمایشگرها می‌توان تمامی بخش‌ها را زیر نظر داشت تا امنیت هر چه بهتر برقرار شود. یکی دیگر از کارهایی که به صورت دیجیتالی و با کمک هوش مصنوعی در این فرودگاه انجام می‌شود، اطلاع‌رسانی اخبار فرودگاه و اطلاعات مربوط به پروازها به مراجعان فرودگاه است. همین طور بخش کانترهای فرودگاه به صورت کاملا خودکار عمل می‌کنند. همه این‌ها یعنی اگر گذرتان به این فرودگاه بین‌المللی افتاد احساس می‌کنید در آینده قدم گذاشته‌اید.

دلایل ساخت بزرگترین فرودگاه جهان در پکن

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن
فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن

فرودگاه داکسینگ پکن دومین فرودگاه بین‌المللی این شهر است. فرودگاه بین‌المللی پکن مرکز هواپیمایی ایر چاینا است و در سال حدود ۸۰ میلیون مسافر و حدود ۵۶۰ هزار پرواز را مدیریت می‌کند. اما ظرفیت این فرودگاه به طور کامل پر شده است و پرواز بیشتری نمی‌تواند در این فرودگاه بنشیند. همین هم باعث شده است که فرودگاه بین‌المللی پکن یکی از پرتاخیرترین فرودگاه‌های جهان باشد. تعداد زیاد مسافرین و پروازها باعث شده است که از کیفیت کار این فرودگاه کاسته شود اما تعداد مسافران و متقاضیان پرواز هر روز در این شهر بیشتر و بیشتر می‌شود. با پیش‌بینی وضع موجود، تصمیم گرفته شد که فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن تاسیس شود تا بتواند بخشی از مسافران و پروازها را پوشش دهد. اما حتی ظرفیت این فرودگاه هم به زودی پر خواهد شد و به همین دلیل مسئولان چینی تصمیم به ساخت فرودگاه دیگری در نزدیکی پکن گرفته‌اند. در ساخت فرودگاه بین‌المللی داکسینگ مهندسان و برنامه‌ریزان تمام تلاش خود را کرده‌اند که از همه امکانات برای جلوگیری از اتلاف وقت مسافران استفاده شود. در این راستا مسیرهای فرود طوری طراحی شده‌اند که کمترین مزاحمت را برای یکدیگر داشته باشند.

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن

حمل و نقل عمومی برای فرودگاه داکسینگ

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن

با اینکه مسئولان سازنده فرودگاه داکسینگ پکن تمام تلاش خود را برای توجه به همه نکات مهم و ضروری داشته‌اند اما هنوز هم بسیاری از مردم، از محل ساخته شدن این فرودگاه در جنوب پکن ناراضی‌اند. با توجه به اینکه بسیاری از مراکز اصلی شهری در شمال و شرق پکن قرار دارد، وجود فرودگاه در بخش جنوبی که ترافیک سنگین این شهر آن را دورتر هم جلوه می‌دهد نکته‌ای منفی درباره این فرودگاه است. دوری زیاد از مرکز شهر و میدان تی‌آن‌من باعث می‌شود که مردم دسترسی به این فرودگاه را بسیار دشوار بدانند. اما مسئولان سازنده فرودگاه داکسینگ پکن، در نظر دارند که دسترسی به این فرودگاه را توسط وسایل نقلیه عمومی تسهیل کنند. ایجاد خطوط قطار سریع‌السیر که با ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت سرعت افراد را از مرکز شهر به فرودگاه می‌رسانند می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. با وسایل نقلیه عمومی به راحتی می‌توان در زمانی کوتاه در مقابل ترمینال‌های اصلی فرودگاه حاضر بود.

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن
فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن

دلیل اصلی ساخت فرودگاه بین‌المللی داکسینگ پکن در جنوب این شهر این بود که منطقه جنوب پکن دارای کمترین محدودیت‌های پروازی است و هواپیماها راحت‌تر می‌توانند منطقه‌های پرواز ممنوع چین را دور بزنند و به این نقطه بیایند. همین امر باعث کاهش تاخیرها در پرواز این فرودگاه می‌شود و مسافران بیشتر به ساعت پروازها اعتماد می‌کنند.

فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن

شما تا به حال به چین سفر کرده‌اید؟ از کیفیت و شرایط پرواز راضی بودید؟ اگر قصد سفر به چین را دارید بدانید که اگر مسیرتان به فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن بیفتد حتما راضی خواهید بود. شهرت زیاد و زیبایی فوق‌العاده این فرودگاه آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر بدل کرده است. دلتان می‌خواهد پروازی به این فرودگاه داشته باشید؟ به نظر شما مهم‌ترین ارکان برای لذت بردن از سفری هوایی چیست؟ نظرات خود را با مخاطبان دیجیاتور به اشتراک بگذارید.

منبع:سـفـرزون

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود