جاهای دیدنی استکهلم؛ ۲۵ جاذبه گردشگری ونیز اروپای شمالی

مناظر زیبا و طبیعت چشم‌نواز، اماکن تاریخی و موزه‌های فراوان، همه و همه استکهلم را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. در این مقاله شما را با جاهای دیدنی استکهلم آشنا می‌کنیم.

استکهلم پایتخت و بزرگ‌ترین شهر سوئد است که در محل تلاقی دریاچه‌ی مالارِن با دریای بالتیک قرار دارد. جالب است بدانید که استکهلم از ۱۴ جزیره مختلف و زیبا تشکیل شده است که با پل به‌هم اتصال دارند و به‌علت تعدد همین مسیرهای آبی در میان و اطراف شهر به استکهلم «ونیز شمال» هم می‌گویند. مناظر زیبا و طبیعت چشم‌نواز، اماکن تاریخی و موزه‌های فراوان، همه و همه استکهلم را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. در این مقاله شما را با جاهای دیدنی استکهلم آشنا می‌کنیم.

۱. گاملا اِستان (Gamla Stan)

یکی از جاهای دیدنی استکهلم گاملا استان است. گاملا اِستان بخش قدیمی شهر استکهلم و یکی از یادگارهای قرون وسطایی اروپاست که شامل سه جزیره‌ی ریدارهولمِن، اِستادزهولمِن و هِلگیندزهولمِن می‌شود. این بخش از شهر قلب تاریخی استکهلم است و با ساختمان‌های رنگی‌رنگی و خیابان‌های سنگ‌فرشش دل هر گردشگری را خواهد برد.

جاهای دیدنی استکهلم - گاملا اِستان

در گاملا اِستان کوچه‌های باریک سنگ‌فرش زیادی وجود دارند که معروف‌ترین‌شان کوچه‌ی مارتِن تروتزیگس گراند است و عرض آن در باریک‌ترین قسمتش به فقط ۹۰ سانتی‌متر می‌رسد. گفتنی است که مارتِن تروتزیگس گراند بازرگانی آلمانی بود که املاک این کوچه را در اواخر قرن شانزدهم خرید و به یکی از ثروتمندترین ساکنان شهر تبدیل شد.

۲. اِسکانسِن (Skansen)

جاهای دیدنی استکهلم - اِسکانسِن

موزه‌ی اِسکانسِن را آرتور هازِلیوس، دانش‌پژوه سوئدی، در سال ۱۸۹۱ در رویال یورگوردِن احداث کرد. این موزه در آن زمان نخستین و تنها موزه‌ی روباز جهان بود که می‌خواست سبک زندگی سوئدی‌ها در پیش از عصر صنعتی را به نسل‌های بعد نشان بدهد. ایده‌ی این موزه تابه‌امروز الهام‌بخش صدها موزه‌ی دیگر در سراسر جهان بوده است. این موزه ۳۰۰٫۰۰۰ مترمربع وسعت دارد و هنوز هم با گذشت بیش از یک قرن جزو بهترین موزه‌ها در نوع خودش به‌شمار می‌رود.

در اینجا با سبک زندگی روستایی و آداب‌ورسوم مردم مناطق مختلف سوئد آشنا خواهید شد. مثلا می‌توانید نمونه‌‌ی کمپ سامی‌ها در مدار قطب شمال (سامی‌ها بومیان مناطق دوردست شمال اروپا هستند) یا شبیه‌سازی کشاورزی در مناطقی مثل هِریدالِن را ببینید. یک باغ‌وحش روباز نیز با حیواناتی همچون گرگ، سمور دریایی و گوزن شمالی در این فضا تعبیه شده است.

۳. موزه‌ی واسا (Vasa Museum)

جاهای دیدنی استکهلم - موزه‌ی واسا

این موزه یکی دیگر از جاهای دیدنی استکهلم و واقع در غرب ساحل جزیره‌ی یورگوردِن است که دوران فرمان‌روایی گوستاووس آدولفوس، پادشاه سوئد در سال‌های ۱۶۱۱ تا ۱۶۳۲ را زنده می‌کند. واسا یک کشتی جنگی مجهز به ۶۴ توپ سنگین بود که در سال ۱۶۲۸ در همان نخستین سفرش غرق شد. این کشتی تا سال ۱۹۶۱ در اعماق آب بود تا اینکه طی عملیاتی طاقت‌فرسا از آب بیرون کشیده شد و تنها کشتی قرن هفدهمی در چنین ابعادی است که اکنون در دسترس وجود دارد. همراه این کشتی حجم زیادی لوازم دریانوردی نیز کشف شده بود که اکنون در این موزه به‌نمایش گذاشته شده‌اند. به‌علاوه در اینجا فیلمی چندزبانه درمورد خود کشتی و نحوه‌ی احیای آن برای بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شود.

۴. موزه‌ی هنرهای مدرن (Modern Art Museum)

جاهای دیدنی استکهلم - موزه‌ی هنرهای مدرن

موزه‌ی هنرهای مدرن استکهلم واقع در جزیره‌ی اِسکِپسهولمِن در دهه‌ی ۱۹۵۰ آغاز به‌کار کرد. این موزه در ابتدا در ساختمانی نظامی قرار داشت و سپس در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ به محل فعلی که رافائل مونِئو، معمار برجسته‌ی اسپانیایی، آن را طراحی کرده است منتقل شد. در این موزه از آثار هنرمندان به‌نامی همچون پیکاسو، مارسِل دوشام، هِنری ماتیس و سالوادور دالی نگهداری می‌شود. در این موزه همچنین یک رستوران عالی با چشم‌انداز یورگوردِن آماده‌ی پذیرایی از بازدیدکنندگان است.

۵. موزه‌ی قرون وسطی (The Medieval Museum)

جاهای دیدنی استکهلم - موزه‌ی قرون وسطی

این موزه واقع در زیر پل نوربرو تکه‌ای ۵۵ متری از دیوار قدیمی شهر قرون وسطایی استکهلم را در خود جای داده است. دیوار مذکور در دهه‌ی ۱۹۷۰ حین ساخت یک پارکینگ زیرزمینی به‌طور اتفاقی کشف شد و اکنون محل موزه‌ی قرون وسطی استکهلم است. در این موزه که یکی دیگر از جاهای دیدنی استکهلم است، می‌توانید گزیده‌ای از تاریخ شهر را طی قرن‌های سیزدهم تا شانزدهم دنبال کنید. بچه‌ها همچنین می‌توانند زره بپوشند و شوالیه‌ شوند. از دیگر دیدنی‌های این موزه می‌توان به بقایای یک کشتی قرن شانزدهمی و یک قبرستان قرون‌ وسطایی اشاره کرد. در قسمتی از موزه نیز خانه‌ها، میخانه‌ها و مغازه‌های آن دوران بازسازی شده‌اند.

۶. یونیباکِن (Junibacken)

جاهای دیدنی استکهلم - یونیباکِن

یونیباکِن پارکی تفریحی است که داستان‌های کودک آسترید لیندگرِن، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویش سوئدی، را تداعی می‌کند. لیندگرِن در ردیف چهره‌های تأثیرگذار ادبیات جهان قرار دارد و پی‌پی جوراب‌بلند معروف‌ترین شخصیت داستانی اوست. در بیرون پارک یونیباکِن نیز می‌توانید تندیس برنزی لیندگرِن را ببینید. این پارک به‌گونه‌ای است که کنجکاوی کودکان را برمی‌انگیزد و می‌تواند حسابی سرگرم‌شان کند. به‌علاوه این پارک بزرگ‌ترین کتاب فروشی کودکان در کل کشور را نیز در خود جای داده است و شامل یک تماشاخانه و رستوران نیز می‌شود.

۷. موزه‌ی تاریخ سوئد (Swedish History Museum)

جاهای دیدنی استکهلم - موزه‌ی تاریخ سوئد

این موزه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سوئد و از جاهای دیدنی استکهلم است که تاریخ این کشور را از زمان ماقبل تاریخ تابه‌امروز روایت می‌کند و همچنین از کامل‌ترین موزه‌های وایکینگ‌هاست. موزه‌ی مذکور در اصل با کلکسیون هنری گوستاو واسا، پادشاه سوئد در قرن شانزدهم، آغاز شد و بعدها توسط پادشان دیگر توسعه یافت. در تالار گُلد می‌توانید شاهد بیش از ۳۰۰۰ وسیله باستانی باشید که نماینده‌ی ۳۵۰۰ سال از تاریخ سوئد هستند. ازجمله قیمتی‌ترین اشیای این تالار می‌توان به یقه‌های طلا اشاره کرد که با ذوب‌کردن سکه‌های طلای رمی ساخته شده‌اند.

۸. کاخ سلطنتی (Royal Palace)

جاهای دیدنی استکهلم - کاخ سلطنتی

کاخ سلطنتی استکهلم با بیش از ۶۰۰ اتاق جزو بزرگ‌ترین کاخ‌های اروپاست. پادشاه فعلی سوئد نیز در همین کاخ زندگی می‌کند و بسیاری از رویدادها و ضیافت‌های سلطنتی در همین‌جا برگزار می‌شوند. قسمت‌های زیاد این کاخ در قرن هجدهم و به‌سبک باروک ایتالیایی ساخته شده و قسمت‌هایی از آن برای بازدید عموم آزاد است. ازجمله دیدنی‌های این کاخ عبارت‌اند از سالن‌های ضیافت، اقامتگاه‌های سلطنتی، ریکسالِن (تالار دولت) و اُردِنسسالارنا (تالارهای نظام شوالیه‌گری). این کاخ همچنین شامل چند موزه نیز می‌شود که از این میان می‌توان به موزه‌ی تری کرونور، موزه‌ی خزانه‌ی سلطنتی و موزه‌ی عتیقه‌جات گوستاو سوم اشاره کرد.

۹. فوتوگرافیسکا (Fotografiska)

جاهای دیدنی استکهلم - فوتوگرافیسکا

فوتوگرافیسکا یکی از برترین گالری‌های عکاسی جهان و یکی از جاهای دیدنی استکهلم است که در منطقه‌ی سودورمالم و در محل اسکله‌ی قدیمی اِستادسگاردِن واقع است. این گالری در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد و در طول سال از نمایشگاه‌های کوچک و بزرگ مختلفی میزبانی می‌کند. به این معنی که آثار ثابتی در این گالری وجود ندارند و هر بار بازدید از فوتوگرافیسکا می‌تواند تجربه‌ی متفاوتی باشد. در میان هنرمندانی که در این گالری نمایشگاه داشته‌اند، اسامی عکاسان معروفی همچون رابِرت مَپِلتورپ، گای بوردین، ایروین پِن و اَکسِلی وامونِن به‌چشم می‌خورد. در این گالری یک رستوران باکیفیت نیز وجود دارد که از طبقه‌ی بالای آن منظره‌ی یورگوردِن پیداست.

۱۰. تالار شهر (The City Hall)

جاهای دیدنی استکهلم - تالار شهر

ساختمان تالار شهر با برجی ۱۰۶ متری یکی از شناخته‌شده‌ترین بناهای استکهلم است که در ژوئن ۱۹۲۳ دقیقا ۴۰۰ میلیون سال پس از ورود گوستاو واسا به شهر ساخته شد. این بنا یکی از عالی‌ترین نمونه‌های سبک رمانتیک ملی شمال اروپاست و گفته می‌شود که در ساخت آن از هشت میلیون آجر استفاده شده است. تالارهای این ساختمان وسعت بسیار زیادی دارند؛ به‌ویژه تالار آبی که هر سال محل برگزاری ضیافت باشکوه نوبل است. در این ضیافت پس از مراسم شام جشنی در تالار طلایی کاخ برگزار می‌شود که ۱۸ میلیون موزاییک طلا در ساختش به‌کار رفته است. بسیاری از مراسم‌هایی که در اینجا برپا می‌شوند، شامل بالارفتن از برج و تماشای منظره‌ی پانورامای استکهلم نیز خواهند بود.

۱۱. اِستراندواگِن (Strandvägen)

جاهای دیدنی استکهلم - اِستراندواگِن

اِستراندواگِن واقع در منطقه‌ی اُستِرمالم استکهلم یکی از معروف‌ترین بلوارهای شهر و ازجمله جاهای دیدنی استکهلم است که پیاده‌راهی نیز در کرانه‌‌ی آب با چشم‌انداز گاملا اِستان و اِسکِپسهولمِن دارد. این بلوار که یورگاردِن را به مرکز شهر وصل می‌کند، در اواخر قرن نوزدهم طرح‌ریزی شد و ساخت آن در سال ۱۸۹۷ هم‌زمان با برپایی نمایشگاه جهانی استکهلم پایان یافت. مجموع آپارتمان‌های کاخی‌شکل امتداد بلوار به‌سبک احیاگرایانه ساخته شده‌اند و ازجمله‌ی آنها می‌توان به ساختمان بانسو اثر آیزاک گوستاف کلاسون، معمار سوئدی، اشاره کرد که شبیه قصرهای دره‌ی لویر فرانسه است. در این محل می‌توانید به قایق‌های تفریحی و تاکسی‌های آبی نیز دسترسی داشته باشید.

۱۲. پرینز یوجِن والدِمارسود (Prins Eugen Waldemarsudde)

جاهای دیدنی استکهلم - پرینز یوجِن والدِمارسود

این موزه واقع در یورگاردِن، در گذشته، اقامتگاه شاهزاده یوجِن فرزند شاه اُسکار دوم و ملکه سوفیا بوده است. یوجِن علاقه‌ی ویژه‌ای به دنیای هنر داشت و در پاریس و در رشته‌ی هنرهای زیبا تحصیل کرد. اکنون می‌توانید کلکسیون‌ هنری و همچنین نقاشی‌های منظره‌ی یوجِن را در منزلش ببینید. این موزه از یک ساختمان اصلی، یک عمارت که اقامتگاه شاهزاده بود، و نیز یک گالری تشکیل شده است. کل این مجموعه در شبه‌جزیره‌ی کوچکی محصور در میان درختان بلوط و رو به کانال متصل‌کننده‌ی استکهلم به دریای بالتیک قرار دارد. باغ گل این موزه در اوایل تابستان واقعا دیدنی است. از دیگر جاذبه‌های اینجا می‌توان از باغ تندیس با آثار مجسمه‌سازان معروفی همچون آگوست رودین نام برد.

۱۳. موزه‌ی آبا (ABBA: The Museum)

جاهای دیدنی استکهلم - موزه‌ی آبا

اگر از طرفداران گروه موسیقی پاپ آبا هستید، پس بازدید از این موزه را در سفر به استکهلم از دست ندهید. این گروه سوئدی در سال ۱۹۷۲ شکل گرفت و با اینکه بیش از سه دهه از انحلال گروه می‌گذرد، هنوز هم محبوبیت زیادی دارند و آثارشان در برنامه‌های تلویزیونی پخش می‌شود. تک‌آهنگ واتِرلو یکی از مشهورترین آثار این گروه است که برنده‌ی مسابقه‌ی آواز یورویژِن سال ۱۹۷۴ نیز شد و محبوبیت چشمگیری را برای آبا رقم زد.

در این موزه که یکی از جاهای دیدنی استکهلم هم هست، کلکسیونی از لباس‌های اجرا، لوازم موسیقی و جوایز گروه جمع‌آوری شده‌اند که قطعا برای طرفداران‌شان اتفاق بسیار هیجان‌انگیزی است. در این موزه همچنین پیانوی بِنی اَندِرسون، یکی از اعضای گروه آبا، وجود دارد که به پیانوی منزلش متصل است و هر زمان که او چیزی بنوازد از اینجا هم پخش خواهد شد. به این پیانوی شگفت‌انگیز تلفن رینگ رینگ را هم اضافه کنید که فقط اعضای چهار نفره‌ی گروه شماره‌ی تماسش را می‌دانند. به‌علاوه موزه‌ی آبا یک موزه‌ی تعاملی است و بازدیدکنندگان می‌توانند روی استیج بروند و به‌عنوان عضو جدید گروه در محیطی شبیه‌سازی‌شده یا به‌عبارتی مجازی آهنگ‌های معروف‌ آبا را با آنها اجرا کنند.

۱۴. گرونا لوند (Gröna Lund)

جاهای دیدنی استکهلم - گرونا لوند

گرونا لوند قدیمی‌ترین شهربازی سوئد واقع در یورگوردِن است که در سال ۱۸۸۳ افتتاح شد، اما علی‌رغم قدمت بسیارش کاملا امروزی است. هر چند سال یک‌بار وسایل بازی جدیدی به این شهربازی اضافه می‌شوند. برخی وسایل بازی هیجان‌انگیز گرونا لوند عبارت‌اند از ترن اینسِین که نصف مسیر را وارونه طی می‌کند و تاب گردان اِکلیپس که بیش از ۱۲۰ متر ارتفاع دارد. به‌علاوه انواع وسایل بازی مخصوص کودکان نیز در اینجا وجود دارند. همچنین این شهربازی سراسر تابستان محل اجرای کنسرت‌های موسیقی است و شخصیت‌های مشهور دنیای موسیقی ازجمله پُل مَک‌کارتنی، باب مارلی و گروه آبا نیز در اینجا اجرا داشته‌اند.

۱۵. مونتِلیوسواگِن (Monteliusvägen)

جاهای دیدنی استکهلم - مونتِلیوسواگِن

مونتِلیوسواگِن پیاده‌راهی ۵۰۰ متری با چشم‌انداز دریاچه‌ی مالارِن، تالار شهر و گاملا اِستان است. در این قسمت از شهر که ازجمله جاهای دیدنی استکهلم به‌شمار می‌رود، می‌توانید به تماشای طلوع و غروب خورشید بنشینید و رفت‌وآمد کشتی‌ها را نظاره کنید. خلاصه‌ اینکه فضای رمانتیکی بر این پیاده‌راه حاکم است و قدم‌زدن در آن اگر تابستان باشد با یک لیوان نوشیدنی خنک در دست و زمستان‌ها هم با یک قهوه‌ی گرم حسابی می‌چسبد.

۱۶. موزه‌ی نوردیک (Nordic Museum)

جاهای دیدنی استکهلم - موزه‌ی نوردیک

موزه‌ی نوردیک واقع در یورگوردِن را نیز آرتور هازِلیوس، مؤسس موزه‌ی اِسکانسِن، در اواخر قرن نوزدهم تأسیس کرد. این موزه تاریخ فرهنگی سوئد را از حدود قرن شانزدهم به بعد روایت می‌کند و آثاری همچون منسوجات، جواهرات و هنرهای فولکلور را شامل می‌شود. در این موزه همچنین می‌توانید با فرهنگ بومی سامی‌ها ازجمله باورها و سبک زندگی‌شان بیشتر آشنا شوید. طراحی ساختمان این موزه را آیزاک گوستاف کلاسون به‌عهده داشت و حاصل کارش کاخی نئو‌-رنسانسی است که ساخت آن پس از ۱۹ سال در سال ۱۹۰۷ به‌پایان رسید و قطعا به دیدنش می‌ارزد.

۱۷. اِستورتورگِت (Stortorget)

جاهای دیدنی استکهلم - اِستورتورگِت

میدان اِستورتورگِت واقع در گاملا اِستان قدیمی‌ترین میدان استکهلم است و توسعه‌ی شهر در دوران قرون وسطی نیز از همین‌جا آغاز شد. این میدان که ازجمله جاهای دیدنی استکهلم است، وقایع تاریخی مختلفی را به‌خود دیده است که ازجمله‌ی آنها می‌توان به حمام خون استکهلم در سال ۱۵۲۰ اشاره کرد. در این واقعه‌ی خونین ۹۰ تن از سوئدی‌ها توسط سرکردگان دانمارکی در اِستورتورگِت اعدام شدند. گلوله‌ی توپی که داخل گوشه‌ی دیوارِ محل اتصال اِسکوماکارگاتان به میدان قرار دارد نیز گفته می‌شود که مربوط به همان دوران است. خانه‌های قدیمی اطراف میدان و بازارچه‌‌‌ای که پیش از کریسمس در اینجا برپا می‌شود از دیگر جاذبه‌های گردشگری این میدان به‌شمار می‌روند.

۱۸. کاخ دروتنینگهولم (Drottningholm Palace)

جاهای دیدنی استکهلم - کاخ دروتنینگهولم

کاخ دروتنینگهولم واقع در حومه‌ی غربی استکهلم در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این کاخ در قرن هفدهم ساخته شد و سبکی فرانسوی دارد. هر پادشاهی که به این کاخ وارد شد، تغییراتی در بنای کاخ ایجاد کرد و نشانه‌ای از خود برجای گذاشت. از تالارهای باشکوه این کاخ که بگذریم، سالن تئاتر دروتنینگهولم که قدمت آن به سال‌های ۱۷۰۰ می‌رسد بسیار دیدنی است. در این سالن هنوز هم نمایش‌های تئاتر به‌روی صحنه می‌روند. دیدنی دیگری که در دروتنینگهولم جلب توجه می‌کند، پاویلیون چینی است که ساخت آن در سال ۱۷۶۹ به‌پایان رسید و نمونه‌ی معماری روکوکو به‌سبک شرقی را به‌نمایش می‌گذارد. داخل این پاویلیون می‌توانید از آثار تزئینی خریداری‌شده در قرن هجدهم شامل انواع چینی و مبلمان دیدن کنید.

۱۹. سودِرمالم (Södermalm)

جاهای دیدنی استکهلم - سودِرمالم

سودِرمالم را در جنوب استکهلم بیشتر به‌خاطر مغازه‌ها و گزینه‌های تفریحی مختلفش می‌شناسند. جالب است بدانید که گرِتا گاربو، هنرپیشه‌ی سرشناس سوئدی، نیز در سودِرمالم بزرگ شد. ازجمله محله‌های معروف این منطقه می‌توان به محله‌ی سوفو اشاره کرد که پر از بوتیک‌های برند و انواع رستوران‌ها و کافه‌ها برای وقت‌گذرانی است. محله‌ی شلوغ اطراف میدان نیتورگِت و سرزندگی محله‌ی موزبَک را هم به دیگر دیدنی‌های سودِرمالم اضافه کنید. از دیگر دیدنی‌های منطقه‌ی سودِرمالم می‌توان به سودرا تیتِرن اشاره کرد که قدیمی‌ترین سالن خصوصی تئاتر در استکهلم است.

۲۰. کانال‌گردی

جاهای دیدنی استکهلم - کانال‌گردی

بخشی از لذت سفر به استکهلم را باید در کانال‌های آبی این شهر جست‌وجو کرد. حتی می‌توانید در همان ابتدای سفرتان گردش کوتاهی در مسیرهای آبی شهر داشته باشید و مجموع شهر را به‌طور مختصر ببینید. یکی از مسیرهای آبی خوش‌منظره‌ای که حتما توصیه می‌شود، یورگوردزبرانزکانالِن در مجاورت یورگوردِن است که در سال ۱۸۲۵ در دوران سلطنت چارلز چهاردهم ساخته شد. در مسیر این کانال می‌توانید دورنمای بسیاری از بناهای معروف شهر را ببینید و از تماشای منظره‌ی شهر لذت ببرید.

۲۱. موزه‌ی هالویل (Hallwyl Museum)

جاهای دیدنی استکهلم - موزه‌ی هالویل

در دهه‌ی ۱۸۹۰ کُنت والتر فون هالوین و همسرش کُنتِس ویلهِلمینا تصمیم به احداث این عمارت گرفتند و آیزاک گوستاف کلاسون مشهور عهده‌دار ساخت آن شد. این عمارت در مرکز استکهلم و در مقابل پارک بِرزِلی قرار دارد و به‌سبک رنسانس ایتالیایی ساخته شده است و یکی از جاهای دیدنی استکهلم به‌شمار می‌رود. شاید اکنون خیلی قدیمی به‌نظر برسد، اما عمارت هالویل در زمان خودش دارای امکانات پیشرفته‌ای همچون تلفن، لوله‌کشی، سیستم گرمایش مرکزی و برق بود. کُنتِس ویلهِلمینا علاقه‌ی ویژه‌ای به جمع‌آوری آثار هنری داشت و ۱۰ سال پیش از مرگش این کاخ را با کلکسیون‌هایش به دولت سوئد اهدا کرد. تابستان‌ها همچنین در محوطه‌ی این کاخ کنسرت‌های موسیقی برگزار می‌شوند.

۲۲. کتابخانه‌ی عمومی استکهلم (Stockholm Public Library)

جاهای دیدنی استکهلم - کتابخانه‌ی عمومی استکهلم

کتابخانه‌ی عمومی استکهلم بهشت کتاب‌دوست‌هاست و یکی از زیباترین کتابخانه‌های جهان و ازجمله جاهای دیدنی استکهلم به‌شمار می‌رود. زمانی که این کتابخانه در سال ۱۹۲۸ افتتاح شد، توانست رابطه‌ی مردم شهر با کتاب و کتاب‌خوانی را تغییر بدهد. این کتابخانه را گونار آسپلوند طراحی کرده است و به‌عنوان یکی از عالی‌ترین نمونه‌های معماری جنبش کلاسیک سوئد شناخته می‌شود. سالن وسیع این کتابخانه با انبوهی از کتاب‌های کوچک و بزرگ پر شده است و برای نخستین بار بازدیدکنندگان می‌توانند کتاب‌های دلخواه‌شان را به‌تنهایی و بدون کمک کتابدارها جست‌وجو کنند. ورودی این کتابخانه رایگان است و کتاب‌های زیادی هم به زبان انگلیسی دارد.

۲۳. نورمالم (Norrmalm)

جاهای دیدنی استکهلم - نورمالم

نورمالم منطقه‌ی معروفی در مرکز استکهلم است که به‌اسم سیتی نیز شناخته می‌شود. این منطقه که یکی از جاهای دیدنی استکهلم هم به‌شمار می‌رود، در دهه‌ی ۱۹۹۰ نوسازی شد و از آن زمان قلب پرهیاهوی شهر است. در اینجا می‌توانید به مجموعه‌ی متنوعی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز خرید دسترسی داشته باشید. به خیابان دروتنینگگاتان هم که پر از بوتیک‌های برند است حتما سری بزنید. در این منطقه از شهر، بیشتر با استکهلم مدرن مواجه خواهید شد و می‌توانید خودتان را در شلوغی‌های مرکز شهر سرگرم کنید.

۲۴. کونگ‌اِسترادگاردِن (Kungsträdgården)

جاهای دیدنی استکهلم - کونگ‌اِسترادگاردِن

پارک کونگ‌اِسترادگاردِن واقع در پشت کاخ سلطنتی استکهلم در چهار فصل سال دیدنی است، اما در ماه آوریل، هنگامی که درختان گیلاس این پارک شکوفه می‌زنند دیدنی‌تر از هر زمان دیگری می‌شود. این پارک هر سال میزبان فستیوال شکوفه‌های گیلاس است و زمستان‌ها نیز به پیست اسکیت مجهز می‌شود. یک زمین شطرنج هم در این پارک وجود دارد که در آن می‌توانید بازی شطرنج را با حس‌وحال متفاوتی انجام بدهید.

۲۵. کافه‌ها

جاهای دیدنی استکهلم - فیکا

فیکا در فرهنگ سوئدی یعنی استراحت به‌صرف قهوه که معمولا با گپ‌زدن همراه است. پس در سوئد فیکاکردن (فیکا هم اسم است و هم فعل) یعنی چند دقیقه‌ای با کسی مثلا اعضای خانواده، دوست یا همکارتان قهوه بخورید و گپ‌ بزنید. البته فیکا قهوه‌‌نوشی خالی نیست، بلکه معمولا در کنارش نان دارچینی یا یک برش کیک سیب هم می‌خورند. شما هم اگر به سوئد سفر کردید، به‌راحتی می‌توانید این سنت را در یکی از کافه‌های شهر به‌جا بیاورید.

منبع:چطـــور

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود