زیباترین دیدنی های تاشکند و نقاط گردشگری پایتخت ازبکستان

شما علاقه مندان را دعوت به آشنایی با دیدنی های تاشکند پایتخت ازبکستان می کند، البته که قبل از سفر و بازدید هر مکانی آشنایی لازم را به دست آورید. امیدواریم مورد توجه شما واقع شود.

طبق مرزبندی ها، کره ی زمین و قاره های آن به بخش های مختلف کوچک و بزرگ تقسیم می شوند، هر کی از این تقسیمات جغرافیایی دارای شرایط آب و هوایی، پوشش گیاهی، فرهنگ غذایی و آداب و رسوم متفاوت می باشند؛ قطعا در مناطق گرمسیر و حاره ای جادبه های گردشگری با مناطق سردسیر متفاوت هستند؛ پس بر همین اساس بهتر است قبل از سفر هدف خود را انتخاب کنیم؛ البته برخی دیگر چهار فصل دارند که گزینه های انتخابی مناسبی برای این منظور محسوب می گردند. ازکستان یکی از کشورهای آسیایی با مرکزیت تاشکند دارای چهار فصل است که در این مطلب به معرفی دیدنی های آن می پردازیم.

پایتخت کشور ازبکستان تاشکند

ازبکستان یکی از کشورهای آسیایی؛ آسیای مرکزی است که در نزدیکی جاده تاریخی ابریشم واقع شده است. این کشور شهرهای قدیمی و تاریخی بسیاری از جمله مهمترین آنها تاشکند، بخارا، خوارزم را شامل می شود. تاشکند پایتخت یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ازبکستان، و پایتخت آن می باشد. تاشکند در گذشته به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم قابل اهمیت بود اما پس از زمینه لرزه ای وارد شد، تمامی بناهای تاریخی آن ویران شد و پس از آن آثاری کمتر بر جای ماند. اما با این وجود هنوز هم آثار تاریخی زیادی برای بازدید وجود دارد که از سوی گردشگران و بازدیدکنندگان انتخاب می شود. تکرار نام قدیمی تاشکند (چاچ) در کتاب شاهنامه فردوسی اثبات خوبی برای این پربار بودن تاریخ و تاریخچه است.

معرفی جاذبه های دیدنی و تماشایی تاشکند

همانور که گفته شد این شهر از جمله شهرهای چهار فصله است یعنی در فصل زمستان دارای آب و هوای سرد و در فصل تابستان دارای آب و هوای گرم می باشد؛ در هر فصل مهمان این شهر شوید با طبیعتی زیبا و متفاوت روبرو می شوید که شما را شگفت زده می کند. اما می توان زمان مناسب برای سفر به این شهر و بازدید از آن بهار و تابستان را پیشنهاد کنیم. در ادامه دیجیاتور شما را با دیدنی های تاشکند آشنا می کند.

جاذبه های جذاب تاشکند

 • موزه امیر تیمور
 • موزه زمین شناسی
 • موزه هنر
 • موزه هنرهای کاربردی
 • موزه راه آهن
 • موزه قربانی های سرکوب
 • موزه دفاع
 • موزه سرگئی بوروندین
 • موزه سلامت
 • موزه طبیعت
 • موزه پلی تکنیک
 • موزه افتخار المپیک
 • موزه دولتی تاریخ
 • متروی دیدنی و تاریخی تاشکند
 • خانه موزه تاریخی تامارا
 • برج تاشکند
 • بازار تاریخی چرسو
 • میدان امیر تیمور
 • آرامگاه شیخان تور
 • یادبود جنگ جهانی ۲
 • مسجد مینور
 • مدرسه کوکلداش
 • ساختمان یادبود استقلال و انسان دوستی
 • ساختمان یادبود قربانی های زلزله تاشکند
 • ساختمان یادبود شوتا روستاولی
 • ساختمان یادبود بهادر شاستری
 • باغ گیاه شناسی تاشکند
 • پارک ژاپنی تاشکند

آشنایی با ۱۰ تا از دیدنی های تاشکند

۱. میدان امیر تیمور

از دیگر مکان های دیدنی تاشکند میدان امیر تیمور می باشد که برای نخستین بار به وسیله ی معماران روسی به قصد ایجاد باغ مرکزی طراحی گردید و در آن زمان «میدان کنستانتین» نامگذاری شد و به مراتب چندین مرتبه نام آن و همچنین مجسمه های آن عوض شده اند. در حال حاضر میدان امیر تیمور نام دارد و مجسمه امیر تیمور قرار گرفته است.

آشنایی با جاذبه های دیدنی و خارق العاده ی تاشکند

۲. موزه امیر تیمور

تقریبا ۱۰۰ موزه در شهرها و بخش های مختلف ازبکستان قرار دارد که نیمی از این موزه ها در شهر تاشکند واقع شده است. هر یک از این موزه ها دری از عالم فرهنگ، تاریخ را به روی شما باز می کند. در داخل این موزه دولتی که در روبروی میدان امیر تیمور قرار دارد وسایل و آثار تاریخی از جمله سکه ها، کتاب های قدیمی دست خط، سلاح ها، وسایل موسیقی، لباس های جنگی و …. برای بازدید وجود دارد که این موزه تاکنون ۲۰۰۰۰۰۰ بازدید بازدید کننده عادی و ۴۰۰ بازدید کننده انجمان های رسمی کشورهای مختلف داشته است. این موزه که به امیر تیمور یا همان تیمور لنگ مربوط می باشد یکی از جاذبه های جذاب شهر تاشکند محسوب می شود.

آشنایی با مکان های دیدنی تاشکند

۳. کتابخانه دولتی علیشیر نوایی

کتابخانه ای به اسم امیر علیشیر نوایی با قدمت ۱۴۰ ساله در شهر تاشکند وجود دارد که از جاذبه های این شهر به شمار می رود. این کتابخانه در گذشته با اسامی مختلف تاشکند، ترکستان، مخزن مرکزی نسخ خطی ازبکستان نامگذاری شده بود که چندین مرتبه نام آن تغییر کرد. کتابخانه نوایی تاشکند با دارا بودن بالای ۶.۵ میلیون جلد مجله و کتب گوناگون اولین و بزرگترین کتابخانه واقع در آسیای مرکزی به شمار می رود.

مکان های دیدنی با قدمت تاریخی تاشکند

۴. موزه هنرهای کاربردی تاشکند

این موزه بر خلاف موزه ی قبلی محلی برای به نمایش درآوردن آثار هنری و صنایع دستی همه ی مردم می باشد که از مکان های دیدنی تاشکند محسوب می شود.

معرفی جاذبه های دیدنی و تماشایی تاشکند

۵. موزه یادبود شهیدان یا قربانی های تاشکند

از مکان های دیدنی دیگر تاشکند و یکی دیگر از موزه ها می توان به این موزه اشاره کرد؛ همانطور که از نام آن مشخص است برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره و بزرگداشت شهیدان و قربانی های زمان استعمار روسیه افتتاح شده است.

آشنایی با دیدنی های تاشکند و موزه ها و باغ ها

۶. میدان استقلال تاشکند

پس از استقلال یافتن جمهوری ازبکستان، میدان سرخ به این خاطر به میدان استقلال تغییر نام یافت. در این میدان پیکره زنی ازبک همراه با کودکش زیر نمادی از کره زمین واقع شده است که بر روی این کره زمین نقشه مربوط به شکور ازبکستان حکاکی شده است. در سمت دیگر میدان در میان فضایی سرسبز پیکره یک مادر پیر منتظر برای آمدن پسر مبارزش از جنگ واقع شده که در مقابل آن آتشی برافروخته وجود دارد که از سال ۱۹۷۵ تاکنون همچنان روشن و برافروخته می باشد.

آشنایی با جاذبه های تاشکند

۷. قصر شاهزاده رومانوف

پس از سفر به شهر تاشکند ازبکستان جاذبه های زیادی برای بازدید پیش روی شما قرار می گیرد؛ یکی دیگر از مکان های دیدنی و گردشگری جذاب و پربازدید قصر شاهزاده رومانوف می باشد که در آن زمان اقامتگاه و منزل این شاهزاده بوده است، مورد قابل توجه این است که سبک معماری این بنا مدرن می باشد.

۸. چورسو بازار

بازار مکان مشترکی برای رفع نیازو اجتماع خریدار و فروشنده می باشد که در آن فروشنده کالاهای خود را ارائه و مشتری یا همان خریدار آن را تهیه و می خرد. بازارها همیشه یکی از مکان های دیدنی محسوب می شود که می توان به یکی از این بازارهای معروف در شهر آسیایی تاشکند به نام چورسو اشاره داشت. این بازار که از قدمت دارترین بازارهای آسیای مرکزی محسوب می شود، از جذابیت های این بازار حاکم بودن حال و هوای قرون وسطایی آن می باشد به طوری که هنوز هم با قدم زدن در آن تصویرسازی تاشکند قرن ۱۶ و ۱۷ به راحتی قابل اجرا است.

آشنایی با دیدنی های تماشایی تاشکند

۹. پارک ژاپنی

از جاذبه های دیدنی و گردشگری تاشکند می توان به باغ یا پارک ژاپنی آن اشاره داشت که یک پارک خاص و زیبا بوده که فرهنگ کشور ژاپن را در ذهن شما تداعی می کند. این پارک لحظات متفاوت و به یاد ماندنی را برای شما ایجاد می کند.

معرفی دیدنی های زیبا و شگفت انگیز تاشکند

۱۰. باغ گیاه شناسی

باغ گشاه شناسی تاشکند دارای ۵۵۰۰۰ نوع گیاه و درخت گوناگون می باشد که به واسطه ی همین دارا بودن بزرگترین باغ در آسیای مرکزی معرفی شده است. این باغ از قرن ۲۰ میلادی تا هم اکنون به تجهیزات و مساحت آن افزوده می گردد. به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی گزینه ی فوق العاده ای برای بازدید و خاطره سازی حساب می شود.

آشنایی با دیدنی های زیبای تاشکند

در این مطلب دیجیاتور شما علاقه مندان به گردشگری را با جاذبه های زیبا و خاطره ساز تاشکند ازبکستان آشنا ساختیم، امیدواریم مورد توجه شما واقع شده باشد و از این که همراه ما بودید نهایت سپاس را داریم. برای آشنایی با جاذبه های کشورهای همسایه ازبکستان، از جمله دیدنی های قزاقستان، دیدنی های تاجیکستان، دیدنی های قرقیزستان، دیدنی های تاجیکستان بر روی آنها کلیک کنید.

 

منبع:آرگــا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود