دیدنی های دمشق شهری زیبا با بناهای تاریخی و مذهبی تماشایی

دیدنی های شهر مقدس دمشق شامل جاذبه های مذهبی و تاریخی هستند این شهر یکی از گایتخت های فرهنگی و مذهبی مهم در دنیا است شهری که در کشور سوریه واقع شده است و مقبره هایی از امامان را در خود جای داده است. این شهر هر ساله از سوی زائران زیادی در نقاط مختلف دنیا مورد توجه است که در این بخش با آن آشنا می شوید.

 این بخش های تاریخی نیز یکی دیگر از دیدنی های دمشق به شمار می آیند. دمشق پایتخت فرهنگی جهان اسلام است کشوری که در میان کشورهای عربی از اهمیت فرهنگی بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل وجود مرقدهای مطهر بسیار شناخته شده و با اهمیت می باشد این شهر از جمله قدیمی ترین شهرهایی است که در دنیا وجود دارد و دارای مجموعه تاریخی بسیار ارزشمندی است از سوی دیگر بناهای مذهبی تاریخی و با اهمیتی نیز در این شهر به چشم می خورند که امروزه آن را به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری دنیا تبدیل کرده اند. شما عزیزان به خوبی می دانید که دیدنی های دمشق دارای ارزش تاریخی و مذهبی هستند این شهر مقصد زواران و علاقه مندان به اهل بیت می باشد و هر ساله نیز تعداد قابل توجهی از کاروانیان به قصد زیارت راهی این شهر و کشور می شود. شهر دمشق از شهرهای با اهمیت کشور سوریه است و بخش مهمی از تمدن و تاریخ سوریه را در خود جای داده است.

دیدنی های شهر مذهبی دمشق:

همانطور که اشاره شد قدمت تاریخی این شهر بسیار طولانی است قدمت این شهر به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد این شهر که پایگاه فرهنگی سوریه است رویدادها و حوادث متعددی را پشت سر گذاشته است. این شهر از دوران معاویه و ابوسفیان پایه گذاری شده است و در طول تاریخ مورد هجوم اقوام گوناگونی واقع شده است این شهر امروزه از سوی توریستان زیادی مورد توجه می باشد.

مسجد جامع اموی دمشق:

بی شک همه ما شهر دمشق را با وجود جاذبه ها و مرقدهای مذهبی و تاریخی آن به خاطر می آوریم این مسجد نیز یکی از بناهای مذهبی واقع شده در این شهر می باشد مسجد دمشق از مهم ترین مساجد سوریه است و در یکی از بخش های قدیمی شهر واقع شده است این مسجد یکی از بناهای تاریخی است که قدمت زیادی دارد قدمت این مسجد ۱۴۰۰ ساله است این بنا توسط ولید بن خلیفه ششم حکومت امویان برپا شده است این بنا بر روی کلیسای قبر یحیی احداث شده است. مسجد جامع اموی دمشق یکی از مهم ترین دیدنی های این شهر است و دارای بخش های مختلفی است از ویژگی های معماری این بنا می توان به به مناره های آن اشاره نمود مناره هایی که به رنگ سفید طراحی شده اند.

دیدنی های دمشق

مراکز خرید شهر دمشق:

همانطور که اشاره شد این شهر دارای جاذبه های تاریخی و مذهبی است اما اگر از علاقه مندان به جاذبه های متنوع هستید پیشنهاد می کنیم سری به فروشگاه های این شهر نیز بزنید مراکز خرید این شهر نیز دارای جذابیت های زیادی هستند و در بخش های مختلفی از شهر نیز وجود دارند. برخی از این مراکز عرضه کننده هنرهای دستی مردمان این منطقه است شمشیرهای فولادی، حریر، پارچه های ابریشمی و قالی های ابریشمی بخش مهمی از صنایع دستی مردمان این شهر را تشکیل می دهد. معروف ترین مراکز خرید این شهر در اطراف اماکن مذهبی واقع شده اند بازار حمیدیه، بازار مدحت پاشا، بازار درویشیه و … از مهم ترین بازارهای در سطح شهر می باشند.

فروشگاه های دمشق

ابواب تاریخی شهر دمشق:

این ابواب نیز یکی دیگر از بناهای تاریخی هستند این شهر از موقعیت جغرافیایی با اهمیتی برخوردار است این شهر توسط دیوراهایی احاطه شده اند هر لحظه این دیوارها از هجوم دشمنان می کاهند این شهر از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار است و همانطور که اشاره کردیم همواره مورد حمله قوم های گوناگون واقع شده است از این رو است که دیوراهایی در اطراف احاطه شده است تا از میزان حملات کاسته شود. این باب ها نیز راه های ورودی به شهر می باشند باب الجاییه، باب الفرادیس، باب الصغیر و ابا شرقی اشاره نمود.

دیدنی های مهم دمشق

قسمت های مختلف شهر دمشق:

این شهر از زیبایی های بسیار زیادی برخوردار است وجود جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و … در این شهر موجب شده است تا از سوی گردشگران زیادی مورد توجه باشد و زیبایی های زیادی را به خود اختصاص دهد. بخش های قدیمی از این شهر شامل دروازه های تاریخی و قدیمی هستند همچنین مساجد تاریخی و مرقدها نیز از دیگر جاذبه های این شهر به شمار می آیند، این شهر دارای ساختمان های بزرگی است که در سال های اخیر ساخته شده اند و بخشی از بافت شهری جدید را تشکیل می دهند در این میان می توان به هتل ها و مراکز خریدی اشاره نمود که مکان مناسبی برای گردشگران ایرانی است.

جاذبه مذهبی دمشق

مدرسه نورالدین:

اگر می خواهید با بناهای تاریخی که متعلق به دوران قاجاریان و سلجوقیان می باشند آشنا شوید باید سری به مدرسه نورالدین بزنید این مدرسه دارای معماری تاریخی و ارزشمندی است که متعلق به دوران سلجوقیان است این بنا توسط آل زنگی ساخته شده است و دارای بخش های مختلفی است. از بخش های مختلف این مدرسه می توان به چهار ایون اشاره نمود در آن دوران مدارس گوناگونی وجود داشته است و مدرسه نورالدین یکی از معروف ترین این بناها است.

مسجد دمشق

جاذبه های دیدنی دمشق بیشتر ارزش مذهبی و تاریخی دارند این شهر یکی از دیدنی های سوریه است و به عنوان پایتخت فرهنگی این منطقه شناخته می شود این شهر دارای مقبره های مختلفی است همچنین از دیگر بناهای تاریخی آن می توان به کاخ اعظم اشاره نمود خانه عنبر نیز یکی دگر از بناهای تاریخی به شمار می آید که زیبایی های زیادی دارد. در پایان می توانید با دیدنی های مکه و دیدنی های عراق دو مقصد محبوب مذهبی دیگر نیز آشنا شوید.

 

منبع:آرگــا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود