جاهای دیدنی آتن : سفری که زندگی شما را تغییر می‌دهد

آتن پایتخت یونان شهریست که سایه خدایان باستان و اولین فلاسفه تاریخ بر آن سنگینی می‌کند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، تمام تاریخ تمدن مدرن بشر از این شهر آغاز شده، تمدنی که قدمت آن به بیش از پنچ هزار سال می‌رسد. در این شهر می‌توانید به دیدن معابد زئوس، آتنا، و صدها خدا و الهه‌ی یونان باستان بروید.

به علاوه خود شهر هم فضایی شاد و سرشار از زندگی دارد. اما نمی‌توان گفت در آتن فقط جاذبه‌های تاریخی را باید ببینید، فضای فرهنگی، ورزشی و تفریحی شهر هم آنقدر جذاب و دیدنی هست که خاطره‌ی خوشی از تعطیلات تابستانی را در ذهنتان باقی بگذارد. تا انتهای این مقاله با مجله گردشگری دیجیاتور همراه باشید تا ببینید در آتن کجاها را باید ببینید و چه کارهایی را باید انجام دهید.

 

آتن کجاست؟

آتن پایتخت یونان و مرکز اقتصادی، سیاسی و فرهنگی این کشور هم هست. زادگاه دموکراسی جهان و جایی که تاثیر به سزایی روی سایر سیستم‌های سیاسی هم داشته. علاوه بر دیدنی‌های تاریخی این شهر که جنبه‌های معماری باستانی را به زیبایی به شما نشان می‌دهد، از آتن انتظارات دیگری هم می‌توانید داشته باشید. یکی از این انتظارات غذاهای خوشمزه مدیترانه‌ای یونانی است و دیگری آب و هوای دلچسب بهاری آتن در زمستان و لذت پیاده‌روی در شهرها و روستاهای کوچک اطراف.

۱. آکروپولیس (The Acropolis)

حتی اگر به باستان شناسی اهمیت نمی‌دهید باید بروید یکی از عجایب جهان باستان را ببینید. دو هزار و پانصد سال است که آکروپولیس بر فراز آتن ایستاده و از آن محافظت می‌کند. آکروپولیس در واقع نگین درخشان شهر آتن است، جایی که دموکراسی در آنجا متولد شد و از آنجا به تمام دنیا رخنه کرد.

آکروپولیس - جاهای دیدنی آتن

برجسته‌ترین ساختمان در این مجموعه پارتنون است، معبد الهه‌ی خرد و جنگ، آتنا، که حتی شهر آتن به احترام او نام گذاری شده. تمام ساختمان از مرمر سفید ساخته شده و بیش از ۲۰۰۰ تن وزن دارد. این ساختمان شگفت انگیز نماد یکی از تحسین برانگیزترین دستاوردهای بشریت است و در سالهای بین ۴۴۷ تا ۳۳۸ قبل از میلاد مسیح ساخته شده. این ساختمان، با ستون‌های باستانی و همچنان سرپا و مجسمه‌های حیرت انگیزش، یکی از زیباترین ساختمان‌های باستانی در سرتاسر جهان است.

از دیگر دیدنی‌های این مجموعه می‌توان به معبد نایکی (Nike) الهه پیروزی جلوی در ورودی مجموعه و ارشیتون (Erechtheion)، گروهی از محراب‌های باستانی متعلق به سالهای ۴۲۱ و ۳۹۵ قبل از میلاد مسیح اشاره کرد که دیدن آنها هم خالی از لطف نیست. و حالا که تا اینجا آمده‌اید سری به ایوان کایاتید‌ها (Porch of the Caryatids) هم بزنید، ایوانی نیم‌دایره که به جای ستون‌های آن پیکرهای زنانی تراشیده‌شده‌اند.

برای اینکه منظره آکروپولیس را بهتر ببینید، به سمت شمال تپه بروید. یکی از رستوران‌های خیابان را انتخاب کرده و همین طور که از نوشیدنی خود لذت می‌برید منظره آکروپولیس را از پایین به تماشا بنشینید.

اگر در تابستان به آتن سفر می‌کنید سعی کنید صبح به آکروپولیس بروید و بعد از ظهر که هوا گرم‌تر است به موزه آکروپولیس بروید. نهایتا به عنوان خداحافظی هنگام غروب آفتاب دوباره به آکروپولیس بازگردید تا این منظره باستانی را در غروب با شکوه خورشید هم تماشا کنید.

۲. موزه آکروپولیس (Acropolis Museum)

می‌خوا‌هید مجموعه‌ای از ارزشمندترین آثار هنری یونان باستان را ببینید؟ پس به موزه آکروپولیس بروید. یکی از نکات جالب در مورد این موزه ساختمان زیبا و مدرن آن است که در آغوش یکی از قدیمی‌ترین محله‌‌های شهر ساخته شده. به همین دلیل وقتی به داخل موزه پا می‌گذارید زیر کف شیشه‌ای ورودی موزه می‌توانید سنگ‌فرش‌های باستانی این محله را ببینید.

موزه آکروپولیس - جاهای دیدنی آتن

به علاوه اگر تابستان به یونان می‌روید باید بدانید در طول روز هوا خیلی گرم می‌شود و این موزه مکان خوبی برای پناه گرفتن از خورشید سوزان ظهر آتن است. این موزه حدود ۴۰۰۰ شیئ عتیقه را در پنج طبقه جای داده و می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین این اشیاء مجسمه‌ی آتنا الهه‌ی محافظ شهر است، برای همین مجسمه‌ی آتنا را در اشکال و اندازه‌های مختلف در این موزه خواهید دید.

تمام این‌ها به کنار، حقیقتا که شگفت‌انگیزترین جنبه‌ی این موزه ترکیب جالب معماری باستانی و معماری مدرن و استاندارد امروزی است. معمار این شاهکار ساختمان سازی هر جه که توانسته جنبه‌های باستانی محله‌ی زیر موزه، ستون‌ها و پایه‌های آکروپولیس و از همه مهم‌تر نحوه جایگیری اشیاء باستانی در حالت طبیعی خود را حفظ کرده است.

۳. محله پلاکا (Pláka)

از غوطه‌ور بودن در گذشته‌های دور خسته شده‌اید و می‌خواهید آتن امروزی را ببینید؟ پس به محله‌ی پلاکا بروید. فضای روستایی و دلنشین این محله، پیاده‌روهای سنگ‌فرش شده، و میدان‌های کوچک و دوست داشتنی این محله به همراه خانه‌ها و رستوران‌های رنگی و سرزنده همه به انتظار شما هستند.

محله پلاکا - جاهای دیدنی آتن

قدم زدن در میان خیابان‌ها و کوچه‌های این محله می‌تواند عصر زیبایی را برای شما رقم بزند. البته در گوشه‌های این محله می‌توانید چندین کلیسای قدیمی هم پیدا کنید.

محله‌ پلاکا به همراه آنافیوتیکا (Anafiotika)، محله‌ای در نزدیکی آن، در تپه‌های شمالی آکروپولیس قرار دارند. رستوران‌های متعدد این محله‌ها اکثرا تراس‌هایی دارند که می‌توانید روی آنها نشسته و از غذای خود و مناظر باستانی زیبا لذت ببرید. البته در گوشه و کنار کوچه‌پس‌کوچه‌های این محله‌ها می‌توانید کافه‌های کوچکی را پیدا کنید که حس و حال یونان واقعی را به شما نشان می‌دهند.

۴. آگورای باستانی (Agora): بقایای یک بازار

آگورای باستانی - جاهای دیدنی آتن

آگورا بازار و قلب زندگی روزمره در آتن باستان بوده است. بهتر است قبل از اینکه وارد بازار شوید اول نگاهی از بالا به کل مجموعه بیندازید. برای این کار به سمت دیوار شمالی آکروپولیس بروید. بعد می‌توانید از دروازه شمالی در خیابان آدریانو (Adrianoú) وارد بازار شوید. کلمه یونانی آگورا یعنی «دور هم جمع شدن و سخنرانی کردن» و این مکان دقیقا برای همین ساخته شده بوده، سخنرانی عمومی. البته نمایش‌های تئاتر و مسابقات ورزشی هم در این مکان برگزار می‌شدند.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های آگورا دالان آتالوس (Stoa of Attalos) است، این دالان احتمالا مکان برگزاری دادگاه سقراط در سال ۳۹۹ قبل از میلاد مسیح بوده است. یکی دیگر از جاهای دیدنی اگورا که بهتر است قدم زنان سری به آن بزنید معبد هفستوس (Temple of Hephaistos) است. این معبد در قرن پنچم قبل از میلاد مسیح ساخته شده و نسبت به سایر معابد یونان بهترین وضعیت را دارد. یکی از دلایل این وضعیت خوب این است که سال‌ها بعد از ساخته شدن به کلیسا تبدیل شد. برای همین در تمام این قرن‌ها از نابود شدن در امان مانده است.

۵. اولیمپیا (Olympieion): معبد خدای المپ، زئوس

اولیمپیا (Olympieion): معبد خدای المپ، زئوس

معبد زئوس، خدای خدایان یونان باستان، بزرگ‌ترین معبد یونان باستان است. درست است که امروزه معبد پارتنون در وضعیت بهتری قرار دارد، ولی در قرن ششم قبل از میلاد معبد زئوس واقعا بزرگ‌تر و باشکوه‌تر بوده است.

وقتی به تماشای خرابه‌های این معبد می‌نشینیم می‌توانیم به راحتی تصور کنیم در زمان خود چه سایه باشکوهی بر سر شهر می‌انداخته. بیش از یکصد ستون عظیم مرمری این زیارت‌گاه زیبا را روی دوش‌ خود گرفته بودند، از این صد ستون امروزه ۱۵ تای آنها سرپا مانده. البته چنین معبدی  با این ابعاد و جلال و شکوه شایسته‌ی قدرتمندترین خدای یونان باستان هم هست. کنار معبد زئوس می‌توانید حمام‌های معروف رومی را هم پیدا کنید. این حمام‌ها نماد تمدن و معماری پیشرفته‌ی رم باستان است که در آن زمان قرن‌ها از بقیه قدرت‌های جهان جلوتر بوده است.

۶. استادیوم المپیک و استادیوم پاناتنایک (Panathenaic Stadium)

استادیوم المپیک و استادیوم پاناتنایک - جاهای دیدنی آتن

استادیوم پاناتنایک بزرگ‌ترین ساختمان در آتن باستان است، این استادیوم حدود ۶۰ هزار نفر ظرفیت دارد و در سال ۳۳۵ قبل از میلاد مسیح ساخته شده. حدود سال ۱۴۰ بعد از میلاد مسیح پادشاه یونان هرودوس اتیکوس استادیوم را با صندلی‌های مرمر بازسازی کرد. در آن زمان این استادیوم برای برگزاری مبارزات گلادیاتورها استفاده می‌شد. بعد از سقوط امپراتوری روم این استادیوم بی‌استفاده ماند و سنگ‌های مرمر آن برای ساختمان‌های دیگر به کار رفتند.

ساختمانی که امروزه توریست‌ها از آن بازدید می‌کنند نمونه‌ی مشابه استادیوم اصلی است که برای بازی‌های المپیک سال ۱۸۹۶ ساخته شد. البته می‌دانید که این بازی‌ها اولین بازی‌های المپیک هستند که در دوران مدرن برگزار شدند. و در سالهای بعد از آن هم مشعل المپیک همیشه در استادیوم پاناتنیک روشن شده و مسیر خود را به سمت کشور میزبان طی می‌کند.  این روزها استادیوم دیگر برای وقایع ورزشی استفاده نمی‌شود، بیشتر به این خاطر که اندازه‌های آن دیگر مطابق با استانداردهای روز جهانی نیست. اما در غروب‌های زیبای تابستانی آتن می‌توانید به این استادیوم رفته و به تماشای کنسرت با نمایش تئاتر بنشینید.

۷. باغ‌های ملی و زاپیون (National Gardens and the Zappeion)

اگر تمام روز زیر آفتاب داغ بوده‌اید و دلتان می‌خواهد جایی سایه و خنک قدم بزنید، حتما به باغ‌های ملی بروید. شهر آتن شهر شلوغ و پرسروصدایی است و زندگی تقریبا هیمشه در آن جریان دارد، اما باغ ملی در میان این همه شلوغی مکانی ساکت و پر آرامش است که می‌توانید در آن قدم بزنید و زیر سایه درختان بنشینید.

باغ‌های ملی و زاپیون - جاهای دیدنی آتن

این باغ بزرگ‌ترین فضای سبز شهر است و درست پشت معبد زئوس قرار دارد. در ۱۳۰سال گذشته باغ زاپیون شاهد تمام اتفاقات تاریخی بوده که در این کشور افتاده و البته همیشه ارتباط مستقیمی با بازی‌های المپیک هم داشته. در کنار باغ سالن کنفرانس زاپیون قرار دارد که امروزه برای برگزاری مراسمات استفاده می‌شود. بعد از اینکه از درهای ورودی عبور کردید به یک سالن دایره‌ای باز می‌رسید که دور تا دور آن را ستون‌هایی احاطه کرده‌اند.

۸.  جزایر سارونیک (Saronic islands)

جزایر سارونیک نزدیک‌ترین جزایر به آتن هستند و برای همین در تعطیلات تابستانی و آخرهفته‌ها خیلی شلوغ می‌شوند. حالا وقت آن رسیده که کمی از شهر دور شوید و خود را به آغوش طبیعت بسپارید، آب‌های روشن و شفاف، محیطی آرامش‌بخش و تاریخی طولانی و قابل توجه.

جزایر سارونیک - جاهای دیدنی آتن

این مجموعه جزایر چندین جزیره دارد، آجینا (Aegina)، آنجیستری (Angistri)، هایدرا (Hydra)، پوروس (Poros)، سالامینا (Salamina)، و سپتسس (Spetses). جزیره‌ آجینا برای دوچرخه سواری و امتحان ‌کردن غذاهای دریایی عالی است. به علاوه یک هتل کوچک اما بسیار خودمانی در این جزیره است که خانمی به نام سوفیا آن را اداره می‌کند. فاصله‌ جزیره آجینا تا آتن کمتر از یک ساعت است، برای همین اگر می‌خواهید آتن را ببینید، ولی نمی‌خواهید در شهر بمانید جزیره آجینا بهترین مکان برای شماست.

در جزیره هایدرا می‌توانید در دریا شنا کنید، می‌توانید در کافه‌های کنار ساحل بنشینید و مردم را تماشا کنید، غذاهای ارزان بخورید و در خیابان‌های روستا قدم بزنید. سکوت این جزیره اکثر اوقات کامل است چون در این چزیره هیچ ماشینی پیدا نخواهید کرد، البته تاکسی‌های آبی برای بردن شما به جزیره‌های دیگر در دسترس هستند. خانه‌های این جزیره دقیقا به سبک دهه‌ی۱۸۰۰ بازسازی شده‌اند و در طول سال‌ها تغییر زیادی نکرده‌اند.

تمام این جزیره‌ها را می‌توانید در یک سفر یک‌روزه ببینید ولی بهتر است این کار را نکنید. حیف است که روزهای خود را با عجله‌کردن بین جزیره‌ها هدر دهید. پس عجله نکنید، عکس‌ها را ببینید، تحقیق کنید و یکی دو تا از این جزیره‌های زیبا و بی‌هتما را انتخاب کنید و یک صبح یا بعد از ظهر را به آن اختصاص دهید. در آب آبی و گرم دریا شنا‌کنید، حمام آفتاب بگیرید، در جزیره قدم بزنید و از ساعات آزادی و قدم زدن بی هدف لذت ببرید.

حرف آخر

سفر به آتن از آن سفرهاست که می‌‌تواند زندگی شما را برای همشه تغییر دهد. اگر به داستان‌های اسطوره‌ای علاقه‌مند هستید، اگر زئوس و پوسایدن و سایر خدایان و الهه‌های یونانی و رومی را می‌شناسید و به آنها علاقمند هستید، این سفر می‌تواند بهشت شما باشد.

علاوه بر تاریخ طولانی و داستان‌های عجیب و غریب اسطوره‌ای، آفتاب گرم و طبیعت زیبای یونان هم می‌تواند تعطیلات فراموش نشدنی را برای شما رقم بزند. برای تعطیلات خود در آتن ماه‌های ژانویه و فوریه را انتخاب کنید چون آفتاب آتن در ماه‌های تابستانی می‌تواند کاملا آزاددهنده باشد. یکی دیگر از جاذبه‌های آتن غذاهای خوشمزه آن است که با عطر روغن زیتون و سیر خواستنی‌تر هم می‌شود.

و اگر همه‌ی اینها کافی نیستند که نظر شما را برای رفتن به آتن تغییر دهند، به جو شلوغ و سرزنده شهر آتن فکر کنید و اینکه می‌توانید ساعت‌ها در خیابان‌هایی قدم بزنید که می‌دانید صدها و هزاران سال پیش خدایان در آن قدم زده‌اند.

منبع:عـلی بـابا

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود